İPUCU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

Türkiye’nin en ünlü ve başarılı 10 sosyal medya uzmanı

blackjqker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Mesajlar:
233
Konular:
42
Teşekkür (Etti):
31
Teşekkür (Aldı):
27
Ticaret:
(0) %
17-05-2018 12:17
#1
Türkiye’nin en ünlü ve başarılı 10 sosyal medya uzmanı
20. yüzyılın son çeyreğinde meydana gelen teknolojik gelişmeler “medyanın dönüşümü” olgusunu da beraberinde getirdi. Web 2.0 akımının gelişmesiyle birlikte sosyal medya adıyla da etkileşimli, bilgi alışverişinin yapıldığı, insanların birbirleriyle tanıştığı ve arkadaş oldukları platformlar olarak ortaya çıktı. Günümüzde sosyal medya, içinde şirket yöneticilerinden reklamcılara kadar geniş bir kitlenin hem fikir alışverişi yaptığı hem ürün pazarladıkları hem de kendilerini tanıttıkları alanlar olarak görülmeye başlandı. Böylece mükemmel bir reklam platformu oldu.

Zaman ve mekan sınırlaması olmadan paylaşım yapılan sosyal medya ağlarının, Türkiye’de 5 – 6 senedir değeri anlaşılmıştır. Öyle ki son yıllarda Türkiye Avrupa’nın internette en çok zaman geçiren ülkesi haline gelmiştir. İnternette sosyal medyanın kullanımı ise %68’in üzerindedir. Kullanıcılar işte, evde ve cep telefonlarında haber alma, alışveriş yapma ve iletişim amaçlı sosyal medya hesaplarını kullanmaktadırlar. Türkiye’de sosyal medya markaların rekabetli olan bu platformları kullanmaya başlamalarıyla birlikte daha da gelişmiştir.

Türkiye’de Sosyal Medya Uzmanlığı
Türkiye’de sosyal medya uzmanlığı aslında deneme yanılma yoluyla gelişti diyebiliriz. İlk yıllarda sosyal medya uzmanları Facebook ve Twitter gibi hesaplarında binlerce takipçisi olan kişiler olarak görülüyorlardı. Markalar bu kişilerin kişisel hesaplarından kazanç sağladığını görünce kendileri için sosyal medya hesapları açmaya ve uzman yetiştirmeye başladılar. Yıllar sonra da bu sektörün getirisinin anlaşılmasıyla gerçekten uzman diyeceğimiz deneyimli isimlerle karşılaştık. Bu isimler arasından en iyi 10 kişiye yakından bakarsak:1. Orhan Gürbüz1980 yılında Erzincan’da doğan ve Türkiye’nin ünlü ve başarılı sosyal medya uzmanları arasında yer alan Orhan Gürbüz, ilk olarak 15 yaşında aile şirketleri olan İklim Plus Dayanıklı Tüketim Malları Tic.Ltd.Şti. bünyesinde çalışmaya başlayarak iş hayatına adım atmıştır. Kuruculuğunu yaptığı 8 Hizmet ( Web Home, SOSYAL MEDYA Destek, Tasarım Plus, Foto Life, Sanal Tur 360, Tescil Plus, Reklam Plus, Tatil Home), 10 Eğitim (SEO Akademi, Foto Life Akademi, Resim Akademi, Kariyer Home, Sinema Akademi, Dil Akademi, İmaj Akademi, Web Akademi, Model Akademi, Sanat Akademi) markası ile e-ticaret, turizm, iklimlendirme, tekstil, gayrimenkul, organizasyon, gıda, moda, inşaat, reklam, satış ve pazarlama, satış sonrası hizmetler başta olmak üzere kişi ve kurumlara profesyonel eğitim, danışmanlık ve koçluk desteği sunmaktadır.

Sosyal Medya çalışmalarına 2004 yılında kapsamlı reklam ajansı Web Home İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri’ni kurarak başlayan Orhan Gürbüz, 2005 yılında SEO Destek firmasını kurarak kişi ve kurumlara Sosyal Medya, SEO, Dijital Pazarlama, Adwords ve Analytics gibi hizmetler vermeye başlamıştır.

22 yıllık sektörel deneyimini paylaşmak için SEO Akademi eğitim merkezini kurarak Kurumsal ve Bireysel Sosyal Medya eğitimleri, E-ticaret, SEO, Adwords, İnternet Reklamcılığı başta olmak üzere toplam 27 branşta eğitim vermektedir.

ODTÜ, Marmara, Uludağ, Mehmet Akif Ersoy, Maltepe ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinde; Eczacıbaşı Girişim, Ümraniye Belediyesi, Azercell ve Rönesans Holding gibi dünya çapında kuruluşlara SEO, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve Görsel Optimizasyon eğitimleri vermiş, kariyer günlerine ve pazarlama zirvelerine konuşmacı olarak katılmıştır.

Halen eğitim ve hizmet markalarıyla sektördeki en iyi isimlerden biri olan Orhan Gürbüz, Sosyal Medya sektöründe hatırı sayılır bir yere sahiptir.2. Cem Orman1986 İstanbul doğumlu olan Cem Orman, 2009 yılında Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Kendine ait tasarım ajansı deneyimi olan Cem Orman Photoshop, Dreamweaver, Flash, Corel Draw, illustrator, After Effects programlarını bilmekte, HTML, CSS ve PHP kullanmaktadır. Daha önce Garanti Bankası, Destek Menkul Değerler ve Cemre Tasarım’da çalışmış ve SEO Akademi bünyesinde eğitim vermeye başlamıştır.

Adwords ve E-Ticaret alanlarında da uzman olan Cem Orman, Türkiye’nin en iyi Sosyal Medya Uzmanları arasında gösterilmektedir. Özellikle görsel optimizasyon temelli web siteleri ile arama motorlarına uyumlu ve mobil destekli tasarımlar yapmaktadır. Ayrıca firmalara kurumsal sosyal medya tasarımları hakkında destek sunmaktadır.3. Yılmaz Bozan10 yılı aşkın süredir internet sektöründe yer alan Yılmaz Bozan, Türkiye’de ilk defa ev mobilyasının Asya ve Avrupa’ya internetten satış operasyonunu kurmuş ve sonrasında tüketici elektroniği, tatil, havayolu, tekstil, ayakkabı, hızlı tüketim malları gibi farklı sektörlerde de çalışma, danışmanlık yapma fırsatı bulmuştur.

Bir çok e-ticaret sitesinin start-up’ında ismi geçmekte ve firmaları e-ticaret ile tanıştırmakta olan Yılmaz, performans odaklı dijital pazarlama stratejileri geliştirmekte, neuro marketing, growth hacking gibi conversion artıran yöntemleri işlemekte ve firmalara bu konularda danışmanlık vermektedir.

Başarılı Sosyal Medya uzmanları arasında yer alan Yılmaz Bozan, “Dijital Pazarlama ve E-ticaret” üzerine eğitim, sertifika programları düzenlemektedir, sektörde bilinen dergi ve web sitelerinde makaleler yazmaktadır. Şu anda kendi kurduğu revolutionDM isimli şirketinde Dijital Pazarlama, E-ticaret, S-ticaret, M-ticaret, E-ticaret Start-Up, Google Adwords, Google Analytics, SEO, SEM, Sosyal Medya & Reklam Yönetimi, Nöro Pazarlama, Nöro Web, Mobil Pazarlama, İş Geliştirme alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.4. Işıl Yılmaz Sümer23 Mart 1984’te İzmir’de dünyaya gelen Sümer, ilkokulu ve ortaöğretimi İzmir’de tamamlamıştır. Hacettepe Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra reklam ajanslarında metin yazarı olarak çalışmıştır. Ege Üniversitesi’nde MBA yapan sosyal medya uzmanı Işıl Sümer, yaklaşık 4 yıl AdresGezgini’nde sosyal medya uzmanı olarak görev yapmıştır. Bugüne kadar sosyal medya pazarlama üzerine Türkiye’nin birçok ilinde sosyal medya üzerine seminer, üniversitelerde konuk hoca olarak ders vermiş ve 2 yıla yakın bir süre Taylan Demirkaya ve Esin Sayın ile birlikte Yeni Asır Tv’de İnternet Medyası isimli bir program hazırlayıp sunmuştur.

Başarılı kariyerine devam eden sosyal medya uzmanı, Türkiye’nin en büyük spor perakende firması Yalı Spor‘un e-ticaret operasyonunu yürütüyor ve sosyal medya stratejileri geliştirmeye devam ediyor.5. Alaattin Çağılİzmir doğumlu Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl, küçük yaşlardan itibaren bilgisayar teknolojileri ile iç içe olmuştur.

Sosyal medya reklam içeriği üretmeye başladıktan sonra Sosyal Medya Uzmanlığı ve Danışmanlığı kariyerine başlamış ve kişisel Sosyal Medya Ajansını açmıştır.

Çağıl, Dijital Stratejist, Radyo Sunuculuğu ve Yazarlık da yapmaktadır. HardWare Plus, Sosyal Medya Kulubü ve WoMEN dergisinde aktif olarak yazarlık yapmaya devam etmektedir.

Tuğçe Sarıkaya, Yonca Evcimik, Nazan Şoray gibi ünlü isimlerin sosyal medya çalışmalarını yürütmektedir.6. Arslan Başay
Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun olan Sosyal Medya Uzmanı Arslan Başay, otomotiv, güzellik ve kozmetik sanayi, inşaat, seyahat hizmeti, sağlıklı yaşam, haberleşme hizmetleri, yiyecek ve içecek, eğitim hizmeti, sağlık hizmetleri, market zinciri, emniyet ev ürünleri gibi 74 farklı markanın sosyal medya çalışmalarını yürütmüştür.

Dijital Pazarlama Müdürlüğü ve Proje Müdürlüğü görevleri de yapmış olan Başay, Medya Şef’te Sosyal Medya Başkanı olarak halen çalışmaktadır.

Ayrıca Pepapp AŞ. adlı kişisel firmasıyla da kreatif reklam ve tanıtım çalışmaları sunmaktadır.7. Seda GençNöropazarlama Stratejisti ve Sosyal Medya Uzmanı Seda Genç lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi üzerine yapmıştır. Yüksek lisans ile birlikte pazarlama psikolojisi ve nöropazarlama alanında çalışmalara başlayan Seda Genç, IBM, Garanti, Tmob gibi şirketler ve ajanslarda marka liderliği, pazarlama iletişimi yönetimi gibi pozisyonlarda çalışmıştır.

2015’te kendi şirketi olan Neuro-mar Danışmanlık’ı kuran Seda Genç, şirketlere/bireylere nöropazarlama, tüketici davranışları ve marka iletişimi üzerine eğitimler vermekte ve firmaların danışmanlığını yapmaktadır. Netnografi, NLP ve Liderlik alanlarında da uzman olan Seda Genç, sosyal medyada tüketici davranışlarını analiz ve takip ederek markalara danışmanlık yapmaktadır.8. Hamdi KüçükSosyal Medya ve Mobil Uygulama Uzmanı Hamdi Küçük, Marmara Üniversitesi Yazılım Teknolojileri bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra çeşitli yazılım firmalarında çalışıp eğitimler vermeye başlamıştır. 2013 yılında ilk bireysel girişimi olan Hedef Kariyer Bilişim Akademisi’ni kurmuştur. Bireysel ve kurumsal pazarlama eğitimleri vererek kendini geliştirmiştir. Şu anda da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde eğitmenlik yapmaktadır.

Girişimcilik, oyunlaştırma, interaktif içerik, mobil uygulamalar, mobil oyunlar, yapay zeka, Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik konularıyla yakından ilgilidir ve bu konularda çeşitli uluslararası eğitimlere katılmıştır. Aktif olarak 2 Arttırılmış gerçeklik, 1 mobil oyun, 1 interaktif eğitim içeriği projesi içinde yer almaktadır.9. Serdar Kuzuoğlu1995 yılında girdiği medya sektöründe farklı görevler üstlenen Serdar Kuzuoğlu, Posta, Fanatik, Milliyet, Finansal Forum, Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde; PC WORLD, ComputerWeek, .net, Paprika dergilerinde yazarlık yapmıştır. Technology Channel, Business Channel ve TRT Haber ve TRT 1’de TV programları hazırlayıp sunan Kuzuoğlu, Doğan TV Holding’de grubun tüm markalarının dijital kurulumlarının stratejilerini yönetmiştir.

MYK Medya adıyla dijital ajansını kurmuş, Türkiye’nin ilk nostalji temalı video sitesi Alkışlarla Yaşıyorum projesini hayata geçirmiştir. İstanbul Bilgi Üniversitesi / Next Academy’de ‘Sosyal Medyada İletişim ve Pazarlama’ başlıklı yüksek lisans dersini vermektedir. Konferanslara ve dijital projelere aktif olarak katılmaktadır.10. Taylan Demirkaya1995 TED Ankara Koleji,1999 Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi, 2002 Başkent Üniversitesi MBA mezunu olan Taylan Demirkaya, Türkiye’nin ilk kuluçka merkezi Embryonix‘in koordinatörü ve iş geliştirme mentoru olarak görev yapmıştır. İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi de olan sosyal medya uzmanı, pazarlama, marka inşaası, marka konumlandırma, kurumlar ve bireyler için dijital konumlandırma(sosyal medya, web sitesi, blog, sunum, video) konusunda danışmanlık yapmakta ve eğitim vermektedir. Kendi İşini Kurma Rehberi’nin yazarıdır.
İyi Forumlar... Hayırlı Ramazanlar... /BlackJqker
Konu blackjqker tarafından (17-05-2018 14:27 Saat 14:27 ) değiştirilmiştir.
THE_ORDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Sanal Dünya
Mesajlar:
885
Konular:
44
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
260
Ticaret:
(0) %
17-05-2018 12:32
#2
10. Da 9 yaziyor düzeltirseniz iyi olur. Ayrica konuyu renklendirebilirsiniz. Elinize sağlık.
---------------------
İnananlardan emir alan değil,

İnsanlara emir veren olacaksın.

THE_ORDER
trhacktr54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2017
Nereden:
WEB
Mesajlar:
491
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
48
Ticaret:
(0) %
17-05-2018 23:25
#3
merhaba hocam ellerinize sağlık bu bilgiyi nereden edindiniz?
---------------------
Mehmet Online - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2018
Nereden:
Şanlıurfa
Mesajlar:
239
Konular:
28
Teşekkür (Etti):
218
Teşekkür (Aldı):
38
Ticaret:
(0) %
17-05-2018 23:42
#4
Eline sağlık
Konu "Squ4LL tarafından (18-05-2018 13:28 Saat 13:28 ) değiştirilmiştir.
ZenciHalid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2018
Nereden:
Bİ Yerden
Yaş:
21
Mesajlar:
323
Konular:
29
Teşekkür (Etti):
31
Teşekkür (Aldı):
44
Ticaret:
(0) %
17-05-2018 23:47
#5
emeginize saglik .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı