THT DUYURU

chat
Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

takipci
Seçenekler

Sosyal Medya Suçları

vιcεηтε - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
01/2019
Nereden:
Sevilla
Yaş:
13
Mesajlar:
539
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
628
Teşekkür (Aldı):
162
Ticaret:
(0) %
0
2689
07-04-2019 19:13
#1Merhabalar,
Bu konuyu açma sebebim Son zamanlarda Sosyal Medya Yardımlaşma Merkezi'ne çok fazla soru gelmesi, forumdaki yetersiz ve ayrık bilgileri tek bir yere toplayarak sorulan sorulara daha rahat çözüm bulmak içindir.
Düşünmeden attığımız her adım yeni sorunlara sebep vermekte. Bu sorunlar kimi zaman ufak tefek olsa da kimi zaman gerçekten başımıza büyük bela olmakta. Konumuzda bu sorunlara, Sorunların çözüm yollarına ve işlenen suçları nerelere ihbar etmemiz gerektiğine değineceğiz.


1-) Yanlışlıkla Bir Türk'ün Hesabını Çaldım. Ne yapmalıyım?
En sık rastladığımız sorulardan birisidir. Dikkat etmeden bir hevesle yapılan hack işlemleri maalesef bu tarz sorunlara sebebiyet vermekte. İsterseniz bu tarz durumlarda ne yapmamız gerektiğine geçelim. Öncelikle sakin olmanız gerekmekte. Çaldığınız hesabın bir Türk hesabı olduğunu anladığınız ilk anda hemen kişi ile iletişim kurmaya çalışın. Arkadaşlarından aynı soyisme sahip birisine yazarak ulaşabilirsiniz. Kendisine Yanlışlıkla olduğunu belirterek hesabı tekrardan verin ve özür dileyin. Ne söylerlerse söylesinler alttan almaya çalışın ve pişman olduğunuzu onlara hissettirin. Sonuçta yapmış olduğunuz Bizim de misyonumuza aykırı . Eğer sizi şikayet edeceklerini söylüyorlarsa ve kararlılarsa maalesef yapılabilecek bir şey yoktur. İsterseniz şimdi de anayasamızda yer alan cezalara bakalım. 243/1'e göre Herhangi bir bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girerek orada kalmaya devam eden kişilere bir aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmekte. Siz siz olun attığınız her adıma dikkat edin .


2-) Devlet Büyüklerine Hakaret ve Argo Kelimeler
Bidiğimiz gibi günümüz gençlerinin ağzından maalesef ki argo kelimeler düşmüyor ve sosyal medya hesaplarından kendilerinin bulunamayacaklarını düşünerek karşıt görüşü savunan bir kişiye veya bir devlet büyüklerine hakaret ediyor. Güvenlik Şube ve Siber Suçlar ekipleri 7/24 Sosyal medya hesaplarını takip etmekte ve edilen hakaretleri değerlendirerek bu kişilere cezai işlemler uygulamakta. Peki size veya herhangi birisine sosyal medya üzerinden hakaret eden birisi nasıl cezalar almakta? Madde 125-(1)'e göre herhangi bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde saldıran kişiler 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası almakta. Ayrıca devlet büyüğüne hakaret edip para cezası alan birisini de görmedim . Küfür ve hakaret hiçbir şeyin çözümü değildir. Lütfen konuşarak sakin bir şekilde halletmeye çalışın. Bu cezaları almayı sanırım kimse istemez .3-) Terör Propogandası
Ülkemizin çok fazla düşmanı var ve her geçen gün artmakta. Arada sırada maalesef içimizden de çıkmakta. Bu kişiler yavaş yavaş sosyal medyada artmaya başladı ve yaptıkları boş paylaşımlarla amaçları ülkemize nefret duymamızı sağlamak . Bu kişilere ise genel olarak 1 yıl civarında ceza verilmekte.


4-) Etik Olmayan Paylaşımlar
Sosyal medyada çok fazla karşımıza çıkan bir durumdur. Hesabımızda paylaşımlara bakarken bir anda sağlık için tehlikeli madde, müstehcenlik, fuhuş, kumar gibi paylaşımlar çıkmakta. Bu hem bizler için hem de beyninin yıkanması kolay olan kişiler için tehlike oluşturmakta. Genel olarak çoğu sosyal platformda şikayet edilmesi halinde bu paylaşımlar kaldırılarak uyarı verilmekte. Anayasamızda ise 2014 yılı ve sonrasında yapılan değişikliklerle “uyar-kaldır” sisteminin mahkeme öncesinde zorunlu yol olmasına dair düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Seçimlik hale getirildi. Böylece doğrudan mahkemeye gidip erişim engelleme kararı aldırabilmenin, seri olarak siteleri engelleyebilmenin önü açıldı. Kişilik hakkı ihlali olduğunda doğrudan mahkemeye gitme hakkı düzenlendi ve mahkemelere 24 saat içinde duruşmasız olarak karar verme zorunluluğu getirildi.Yukarıda belirtmiş olduğumuz herhangi bir suçu aşağıdaki numaralardan ve mail adreslerinden ihbar edebilirsiniz. Ayrıca toplayabildiğiniz kadar kanıt toplamanız da hukuki süreçte çok işinize yarayacaktır.
Mail Adresleri:
siber@egm.gov.tr
Online İhbar:
https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx
Telefon Numaraları:
Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı
0 312 462 55 00

0 312 286 92 14

0 312 286 92 27

0 505 318 00 98

0 505 318 00 99

Ayrıca sosyal medya suçlarını sadece internet üzerinden ihbar etmenize gerek yoktur. 155'i arayarak veya en yakın polis merkezine giderek de ihbar edebilirsiniz.
Konu XovoX tarafından (12-04-2019 21:01 Saat 21:01 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler