THT DUYURU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

takipci
chat
Seçenekler

Irc Nedir? (Döküman)

By-CyL1nD3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
BuRs4
Mesajlar:
1.488
Konular:
1114
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
547
Ticaret:
(0) %
1
1108
26-10-2008 15:09
#1
Thumbs down
Irc Nedir? (Döküman)
IRC tanımı

1988 yılında Finlandiyalı Jarkko Oikarinen tarafından başlatılan IRC, Internet Relay Chat (Eş zamanlı internet sohbeti) kelimelerinin başharflerinden oluşmuştur.
1991 yılındaki Körfez savaşına kadar IRC kullanılmayan bir haberleşme şekli olarak kalmıştır.
Körfez savaşı sırasında hızlı haberleşme sağladığından en son olayların takibi için ve Irak'ta bulunan Amerikan askerlerinin aileleriyle ilişki sağlayabilmesi için bir anda gözde bir iletişim yöntemi haline gelmiştir.

Çalışma Şekli
IRC, TCP/IP ((Transmission Control Protocol/Internet Protocol) (İletim kontrol protokolü/İnternet Protokolü)) Ağ protokolüne uygun olarak çalışır. Kısaca değinirsek;
TCP, Bağlantılı ve güvenilir bir iletişim sağlar. Yani, bilgisayarlar arasında açılan oturumlar üzerinden geri yüklemeli olarak yapılan iletişim şeklidir (geri yükleme yollanılan bilginin hedefe ulaştığından emin olmak için kullanılır).
IP ise bağlantımızın dolayısıyla paket yollayıp alma işlemimizin adreslemesini yapar. Her farklı bağlantı için 0-255 arasında x.x.x.x sayıları şeklinde bir ip numarası vardır.
Hesap yoluna gidersek aynı anda farklı olan yaklasık 4 milyar kadar = 2³² ip adresi bulunabilir.
Neyse tekrar konumuza dönelim.
IRC, TCP/IP protokolüne göre çalışan metin tabanlı konferans şeklidir.
IRC, server-client bağlanma mantığına göre çoklu makinelere aynı anda bağlanıp aynı anda iletim yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

IRC'yi kabaca 3e ayırabiliriz;
Serverlar, Clientler ve Kanallar

Serverlar:
Serverlar istemci (client)'lerin bağlanıp diğer istemcilerle konuşabileceği bir sunucu, ve diğer başka serverların bağlanabileceği bir bağlantı noktasıdır.
Büyük ağlarda serverlar tıpkı bir ağaç gibi dallanarak birbirlerine bağlanmışlardır.
Bu dallanmış yapılardaki mesaj iletimleri (aynı network farklı serverlardaki iki kişinin birbirine yolladığı mesajlar gibi) iki server arasındaki mümkün olan en kısa yoldan iletilecektir.
Clientler: Clientler genel olarak "Bir servera bağlanan server harici herşey" olarak tanımlanmış, türkçede "istemci" olarak karşılayabileceğimiz bağlantılardır.
Bir client network üzerindeki bir servera bağlandığı zaman o network üzerindeki HER serverin baglanan nick, host adresi, host kullanıcı adı (ident), fullname ve clientin bağlandığı serverdan haberdar olması gereklidir.
Bu sebeptendir ki farklı bir sunucuda olan nickin nick, ident, host, fullname, baglandıgı server, bulundugu kanallar, irc operator durumu gibi bilgileri görebiliriz (serverlar arasında aktarım oldugu icin) ve bu sebepten idle süresini göremeyiz.
Peki bir client olabilmemiz için ne gerekli?
1- Donanımında sorun olmayan bir PC
2- Bir internet bağlantısı
3- Bir IRC bağlantı programı (IRC Client = IRC istemcisi)
İlk ikisi hakkında yorum yapmaya gerek yok. Üçüncüsü hakkında konuşalım
Şu an bir sürü işletim sistemi ve bu işletim sistemlerinden bir yada birçoğuyla uyumlu cok daha fazla irc bağlantı programı mevcut.
Belli başlı işletim sistemleri için irc programları şunlardır:
Windows
mIRC -> http://www.mirc.com
pIRCh -> http://www.pirch.com
BersIRC -> http://www.bersirc.com
xChat -> http://www.xchat.org
nvIRC -> HOME.RO | Adresa nu exista
TurboIRC -> http://www.turboirc.com
..gibi yaklasık 45 client
Unix
Bitch-X -> http://www.bitchx.com
Magik -> http://magik.oplnk.net
IrcII -> ...
.. gibi yaklasık 35 client
MacOS
AthenaIRC -> ChiperSoft Systems - AthenaIRC
MacBitchX -> coming soon...
Ircle -> http://www.ircle.com
..gibi yaklasık 15 client
bunların haricinde Amiga, Java, BeOS, WAP ve hatta WebTv gibi işletim sistemleri veya ortamlar için toplamda 60 kadar client daha mevcuttur.
Kanallar
Kanallar bir kişi veya bir grubun aynı anda mesaj gönderip alabilecekleri ortak noktalar olarak tanımlanmışlardır. Şu anda üzerinde bulunduğumuz serverda 2 tip kanal geçerlidir Global (# ile başlayan) ve Local (& ile başlayan kanallar)
Global kanallar tüm network üzerindeki kullanıcıların aynı anda aynı ortamda bulunabilecekleri kanallardır. Local kanallar ise sadece bulundugumuz server üzerindeki kullanıcıların birbirlerini ve yazısmalarını görebilecekleri kanallardır.
Bu sebepten dolayı bir network üzerinde aynı isimde birden cok local kanal bulunacagından ve services icin kendi local kanalıyla bizim kaydetmeye calıstıgımız farklı kanallar olacagından dolayı kayıt yapılamazlar.
Kanal isimleri nicklerden farklı olarak boşluk ve virgül harici her türlü kanaldan oluşabilirler ve maksimum 21 karakter uzunlugunda olabilirler.
Bir kanalla ilişkimiz kanala girişimiz ile başlayıp çıkışımızla sona erer. O süre zarfındaki kanal üzerinde gördüğümüz herşey bizimle değil, kanal ile ilişkilidir (Quitler, joinler, partlar, kickler, noticeler mesajlar, modelar, nickler gibi)
Global bir kanal ise bizim kanalda gördügümüz herşeyi o kanaldaki herkes de aynı şekilde görecektir (yetkiden kaynaklanan şeyler haric.)
who, whois ve names komutlarından "@" işareti taşıyan kişiler kanal operatorü, % işareti taşıyanlar halfoperator, + işareti taşıyanlar voice ve işaret taşımayanlar ise normal kullanıcılardır .
1. Giris

iRC protokolu yillardir yazili konferanslarla kullanilsin diye icat edildi. Bu dosya suanki IRC protokul aciklamasini yapmaktadir.iRC protokolu TCP/IP network protokol kullanan sistemler uzerine kurulmustu, fakat sadece bu alanda calismak zorundadir sartlar yoktur.iRC cesitli makinelerde calisabilen bir telekonferans sistemidir. Tipik bir kurulus tek islemin (server) ortak nokta kullanicilar icin (veya serverler) baglanmasini icerir, ve mesaj iletme/yonlemek ve diger gorevleri uygulamaktadir.1.1 Serverler

Server iRC in bel kemigi olup, kullanicilarin baglanip bir birlerine konusmasini, ve gider serverlerin baglanip network olmasini saglar. iRC serverlerin kullanacgi tek netwrk konfigurasyon serverler ortak nod rolunu onundeki gider serverlere gorundugu icin dallanan agac seklini almaktadir1.2 Kullanicilar

Kullanici baska server disinda, bir servere baglanan birseydir. Her kullanci ozel dokuz (9) karakterli nickler yoluyla diger kullanicilardan farkli oluyorlar. Nickin icerisinde kullanilan karakterleri ogrenmek icin protokol grammar kurallarina bakabilirsiniz. Nick e ayri, serverer tum kullanicilar icin bu bilgileri vermelidir: kullanicinin bulundugu host un gercek ismi, host da bulunan kullanicinin username i, ve baglandigi serverin adi.1.2.1 Operatorler

iRC Network de belli bir duzen olmasi icin, ozel sinifta olan kullanicilar (operatorler) network de genel bakim gorevleri yapmaktadirlar. Operatorlere verilen kontrol bazen tehlikeli olarak gorunmus olabilir, ama sonucta gereklidir. Operatorler basit network gorevlerini yapabilmeleri gerekiyor, ornegin uzun surede kotu network routing i engellemek icin serverleri disconnect ve reconnect yapabilmek gerekiyor. Bu ihtiyci tanimak icin, bu protokolu burdan icerisi sadece operatorlere bu gibi gorevleri yapabilmesi icin calisacak. (Bu bolumlere bakin 4.1.7 (SQUIT) ve 4.3.5 (CONNECT)).Operatorlerin daha cekismeli bir gucu, bir kullaniciyi servere baglandiktan sonra gucle cikarmasi, yani operatorler kullanicinin baglantisini serverden kapatabiliyorlar. Bu gucu hakli cikarmasi cok hassas konudur cunku yanlis zamanda kullanilmasi hem zarar verici hem sIkIci bir durumdur. (Daha fazla bilgi icin, 4.6.1 (KILL) bolumune bakabilirsiniz).1.3 Kanallar

Kanal bir veya fazla kullanicinin bulundugu ve toplu ayni mesajlari gorebildigi yere verilen isimdir. Kanal ilk kullanicini join yaptigi an kurulup, kapanmasi son kisinin cikisiyle oluyor. Kanal kullanimda oldugu zaman, kullanicilar kanal adini yazip kullanabiliyorlar.Kanal adlari æ°&æ± ve æ°#æ± isaretlerle baslayan, en cok 200 karakterli olan siradir. Bu sart disinda, kanal adinin olmasi icin uc sart daha var: birincisi bosluk olamamasi (æ° æ±), CTRL G (^G veya ASCII 7), veya virgul (æ°,æ±) (protokolde virgul isareti list maddelerini ayiriyor) olmamasidir.Bu protokolun izin verdigi iki cesit kanal var. Birincisi dagitilan kanal, ve bu tum serverlere taninmaktadir ve ve network e bagli olan kanallar. Bu kanallar ilk isaretle marklanmis ve bir serverde olan kullanicilar kullanabiliyor. Bu kanallari belirten isaret æ°&æ±. Bu iki kanal tiplere ayri, cesitli kanal mode ler var, kanalin ozelliklerini degismek icin. (Daha ayrintili bilgi icin 4.2.3 (MODE command) a bakabilirsiniz).

Yeni kanal acmak icin, veya olan bir kanala katilmak icin, kullancinin kanali JOIN yapmasi gerekiyor. Kanal girilmeden once mevcut degilse, kanala giris yapildigi zaman kanal yaratiliyor ve giren user kanal operator oluyor. Kanal mevcut ise, kullanicinin kanala girebilmesi kanalin o anki mode lerine baglidir. Ornegin, kanal invite-only (+i) ise kullaniciya o kanaldan davet gelirse girebilir. Protokola gore, kullanici ayni zamanda bir cok kanalda bulunabilir, fakat en fazla on (10) kanalda bulunmak tavsiye edilir. (Daha fazla bilgi icin 8.13 bakabilirsiniz).iRC network split oldugu zaman ayrilirsa, kanalda o servere bagli olan kullanicilarin bulunuyor, ve her server de ayni sey gecerli, ve diger serverlere yok olmus gibi gorunuyor. Split duzeldigi zaman, kanallara server tarafindan kanalda hangi kullanicilar bulundugunu tanitiyor, ve kanal mode leri ne oldugunu belirtiyor. Kanal iki server de mevcut ise, JOINs ve MODEs i belirli bir sekilde iki tarafin gorunutuluyor, ve kanalda hangi kullanicilar var ve kanal modeleri belli olur.1.3.1 Kanal OperatorleriKanal operatorler ("chop" veya "chanop" olarak da taniniyorlar) bulundugu kanalda, o kanalin sahibleri olarak gorunuyor. Bu nedenle kanalda belirli gucler verilmistirler kanali kontrollu ve bir duzende tutmak icin. Kanal sahibi olarak, kanal operatorunun hareketlerine neden vermek gerektirmez, ama zararli veya uzucu hareketler olursa, iRC operatorlerin araya girmesi mumkun olabilir, veya kullanicilar kanaldan ayrilip baska yere gitsin veya kendi kanalini kursun.Kanal operatorlerin kullanacagi komutlar:

KICK - kanaldan kullaniciyi atmak icin

MODE - kanalin mode unu degistirmek icin

INVITE - invite-only (+i) olan kanala kullaniciyi davet etmek icin

TOPIC - kanalin topicini kanal +t mode de oldugu zaman degistirmek icinKanal operatorleri kanalda oldugu zaman, nickinin yaninda æ°@æ± isareti ile taniniyor (ve NAMES, WHO ve WHOIS komutlarda gorunuyor).
---------------------
§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§__§§§
___§§§____§§§___§§§_§§§___§§§_§§§_§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§__§§§__§§§_§§§
___§§§____§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§__§§§
erkan_pk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2006
Nereden:
istanbul
Yaş:
26
Mesajlar:
633
Konular:
7
Teşekkür (Etti):
10
Teşekkür (Aldı):
24
Ticaret:
(0) %
30-10-2008 03:18
#2
Paylaşım icin saol tsk ederim...
--------------------- ingiliz lordu Atatürk'ün daveti üzerine istanbul'a gelir.
ingiliz lordu şerefine verilen yemekte servis yapan türk elindeki tepsiyi devirir.
Herkes büyük bi şaşkınlık içinde kalmıştır ve atatürk'ün ne tepki vereceği beklenirken, atatürk ingiliz lorduna dönerek:
"HALKIM HERŞEYİ BECERİYOR DA Bİ TEK UŞAKLIĞI BECEREMİYOR".

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler