THT DUYURU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

takipci
chat
Seçenekler

Chanserv Komutları / Nickserv Komutları / Memoserv Komutları

By-CyL1nD3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
BuRs4
Mesajlar:
1.488
Konular:
1114
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
547
Ticaret:
(0) %
1
613
26-10-2008 15:10
#1
Thumbs down
Chanserv Komutları / Nickserv Komutları / Memoserv Komutları
Telefon parasından kaçanlar, mesaja yöneliyorBugüne kadar hep "zaman öldürme aracı " olarak düşünülen sohbet odaları ve mesajlaşma programları ,ekonomik krizin ardından "en gözde iletişim araçları " haline geldi.Telefon görüşme ücretlerinin yüksekliği sebebiyle tasarrufa yönelen şirketler, farklı bölgelerdeki ofis ve elemanlarına artık ücretsiz ulaşabiliyor.Birçok şirket çalışanı ,eskiden telefonla yaptığı görüşmelerin büyük bir kısmını anında mesaj (Msn Messenger,ICQ, AOL,Yahoo Msg) programları ile gerçekleştirerek telefon giderlerini düşürmeye çoktan başladı bile.Bizim gerçek zamanlı olarak adlandırdığımız yazılımlar Türkiye dışındaki ülkelerde de hızla yaygınlaşıyor.

Geçen günlerde bir yerde okuduğum yazıda şöyle yazıyordu ; "Yaklaşık 17 milyon çalışanın mesaj atmak için harcadığı süre ,son bir yılda yüzde yüz artarak 5 milyar dakikaya çıktı." Şahit olduğum bir konuyu burada paylaşmayı sizlerle uygun gördüm.Kimi zamanlar Internet ortamını sadece bir sanal ortam olarak gören kişiler artık gözümle görüp okuduğum kadarı ile onlarda Internet aleminin yolunu çoktan tuttu bile.Belki o kardeşlerimiz Internet'in önemini anlamamış olsa bile sırf ekonomiklik yönteminden faydalanmak için Internet ortamına girmiş bulunuyorlar.Altı ay önce bir esnaf ağabeye " Abi size de bir bilgisayar alalım her konuda sizin işlerinizi %50 hafifletir "dediğimde "vallahi kim kullanacak onu ben bu yaştan sonra uğraşamam" diyen amca aradan altı ay sonra bana telefon ediyor ve bir bilgisayar alma fikrine sahip olduğunu söylüyor.

Bilişimde olan bir takım gelişmelerden sonra IRC konularımızdan kaldığımız yerden devam edebiliriz

CHANSERV KOMUTLARI KOMUTLAR ve AÇIKLAMALARI/CHANSERV REGISTER #kanal şifre açıklama

Örnek : /chanserv register #mutasyon 1234 ****fizik

Bir kanalı sizin adınıza kaydeder. Bu komutu kullanabilmek için sözkonusu kanalda operator olmanız gerekir. Şifreniz daha sonra IDENTIFY komutunu kullanarak kendinizi kanalın sahibi olarak ChanServ'e tanıtacağınız şifre olduğundan kolay tahmin edilemeyecek ve sizin de unutmayacağınız bir şifre seçmeniz önemlidir. Açıklama kısmı ise, kanal hakkında genel bir açıklama niteliğindedir. Bir kanalı kaydettiğinizde(register) o kanalın sahibi (founder) olarak tanınırsınız. Kanal founder'i kanalda bazi ayar ve degişiklikler yapma hakkına sahiptir. Ayrica ChanServ founder nick'ine kanala her girişinde otomatik olarak op verecektir. ACCESS ve/veya LEVELS komutlarını kullanarak (/msg ChanServ HELP ACCESS) founder yetkilerinden bazılarını diğer kullanıcılara da vermek mümkündür.

ÖNEMLİ NOT : Bir kanalı adınıza register edebilmek icin öncelikle nick'inizi register etmeniz gerekir. Eğer nick'inizi register etmediyseniz NickServ bölümünden yardım alabilirsiniz.

/CHANSERV IDENTIFY #kanal şifre

Sizi ChanServ'e belirtilen kanalin founder'i olarak tanıtır. Pek çok komutu kullanabilmek için önce kendinizi founder olarak tanıtmanız gerekir. Şifre kısmı kanalı register ederken kullanılan

/CHANSERV INFO #kanal [ALL]

Belirtilen kanalın bilgilerini görüntüler. Kanal bilgileri içinde bazı kısımlar saklanmış veya yazılmamış olabilir. ALL parametresi ile identify ettiğiniz bir kanalın saklanmış bilgilerini de görebilirsiniz.

/CHANSERV LIST değişken

Belirtilen değişkene uyan tüm kanalları, PRIVATE özelliği aktif olanları da içermemek üzere listeler.

/CHANSERV INVITE #kanal

ChanServ 'un sizi belirtilen kanala çağırmasını (INVITE) sağlar. Varsayılan değer olarak sadece kanaldaki erişim seviyesi 0'dan büyük olan kişiler bu komutu kullanabilir.

/CHANSERV OP #kanal nick

Belirtilen nick'e sözkonusu kanalda op verir. Varsayılan değer olarak sadece kanaldaki erişim seviyesi 5 ve üzeri kişiler bu komutu kullanabilir.

/CHANSERV DEOP #kanal nick

Belirtilen nick'in sözkonusu kanaldaki op'unu alır. Varsayılan değer olarak sadece kanaldaki erişim seviyesi 5 ve üzeri olan kişiler bu komutu kullanabilir.

/CHANSERV UNBAN #kanal

ChanServ 'un sizin kanala girişinizi engelleyen tüm ban'ları kaldırmasını sağlar. Varsayılan değer olarak sadece kanaldaki erişim seviyesi 0'dan büyük olan kişiler bu komutu kullanabilir.

/CHANSERV CLEAR #kanal MODES

Kanaldaki bütün mode'ları(i, k, l, m, n, p, s, t) sıfırlar.

/CHANSERV CLEAR #kanal BANS

Kanaldaki bütün ban'ları sıfırlar.

/CHANSERV CLEAR #kanal OPS

Kanaldaki +o mode'unu (tüm kanal oplarını) sıfırlar.

/CHANSERV CLEAR #kanal VOICES

Kanaldaki +v mode'unu (tum +'lari) sıfırlar.

/CHANSERV CLEAR #kanal USERS

Kanaldaki tüm kullanıcıları atar(kickler).

/CHANSERV SET #kanal FOUNDER nick

Belirtilen kanalın founder'ini (sahibini) değiştirir. Yeni nick de NickServ'e kaydedilmiş olmalıdır.

/CHANSERV SET #kanal SUCCESSOR nick

Kanalın yedek founderini belirler. Eğer kanal founderinin nicki drop olursa ve kanalı hala duyuyor ise yedek founder kanalın gerçek founderi olacaktır. Yedek founderin çok fazla kanalı var ise(20 adet), SUCCESSOR özelliği kullanılmamışcasına kanal kaydı ChanServ'den silinecektir. Yedek founder kayıtlı bir nick olmalıdır.

/CHANSERV SET #kanal PASSWORD yenişifre

Kullanıcının kanalın sahibi olarak tanınacağı şifreyi belirler.

/CHANSERV SET #kanal DESC açıklama

Belirtilen kanal hakkındaki, LIST ve INFO komutları ile görünecek olan açıklamayı belirler. Kullanabilmek için founder level access gerekir.

/CHANSERV SET #kanal URL [webadresi]

Belirtilmiş URL'yi kanal ile ilişkilendirir. Bu URL "INFO" komutu ile kanal hakkında bilgi istendiğinde görünecektir. Eğer "webadresi" belirtilmezse o anki mevcut kanal "URL" 'si silinecektir.

/CHANSERV SET #kanal EMAIL [emailadresi]

Belirtilen e-mail adresini yine belirtilen kanal ile ilişkilendirir. Bir kullanıcı kanal hakkında INFO komutu ile bilgi istediğinde bu e-mail adresi de gözükür. Eğer "emailadresi" belirtilmezse o anki mevcut kanal "EMAIL" 'i silinecektir.

/CHANSERV SET #kanal ENTRYMSG [chanservnoticesi]

Kanal girenlere ChanServ'in notice atmasını sağlar. Eğer "chanservnoticesi" boş bırakılırsa o anki mevcut notice silinecektir.

/CHANSERV SET #kanal TOPIC kanalkonusu

ChanServ 'in kanala topic atmasını sağlar. Özellikle TOPICLOCK özelliğinin aktif olduğu zamanlarda kullanışlıdır.

/CHANSERV SET #kanal TOPICLOCK {ON | OFF}

Kanalın topic hatirlama(retention) özelliğini açar/kapar. Topic hatırlatma aktifken, kanalın topici ChanServ tarafından son kullanıcı da kanaldan ayrıldıktan sonra dahi hatırlanacak ve kanala bir kullanıcı geldiğinde yeniden yerine yazılacaktır.

/CHANSERV SET #kanal KEEPTOPIC {ON | OFF}

Kanalin topic kilidi(topiclock) özelliğini açar/kapar. Topic lock aktifken, ChanServ kanal topicinin SET TOPIC dışındaki herhangi bir komutla değiştirilmesine izin vermeyecektir.

/CHANSERV SET #kanal MLOCK modlar

Kanalın mod-kilidi (mode-lock) özelliğini açar/kapar. ChanServ size bazı kanal modlarının daimi olarak aktif veya kapalı tutma imkanı sağlar. Sözkonusu modlar i, k, l, m, n, p, s ve t arasından bir veya birkaçı olabilir. Modlar parametresinin şekli /MODE komutundaki kullanımı ile aynıdır. (Örneğin +nt, -isp gibi)

/CHANSERV SET #kanal PRIVATE {ON | OFF}

LIST komutu kullanıldığında kanalın listede görünmesini engeller.

/CHANSERV SET #kanal RESTRICTED {ON | OFF}

Kanalın RESTRICTED özelliğini açar/kapar. Bu özelliğin aktif olduğu bir kanalda, normalde kanalda op alamayan kullanıcılar (yani negatif erişim seviyesi olanlar) kanala giremeyeceklerdir.

/CHANSERV SET #kanal SECURE {ON | OFF}

ChanServ'un güvenlik özelliklerini açar/kapar. SECURE aktifken, kanala sadece kayıtlı nick'li kullanıcılar kendilerini "IDENTIFY" komutu ile NickServ'e tanıttıktan sonra girebilirler.

/CHANSERV SET #kanal SECUREOPS {ON | OFF}

Kanalın secureops özelliğini açar/kapar. Bu özellik aktifken kanalın erişim listesinde olmayan kullancılar op alamazlar.

/CHANSERV SET #kanal LEAVEOPS {ON | OFF}

Kanalın leaveops özelliğini açar/kapar. Bu özellik aktifken Deop komutu kullanılmadan kanaldaki hiç bir nicki deop yapmaz.

/CHANSERV SET #kanal OPNOTICE {ON | OFF}

Opnotice özelliğini açar/kapar. Bu özellik aktifken kanalda op veya deop komutu kullanıldığında kanala notice atılır.

/CHANSERV ACCESS #kanal ADD nick seviye

Belirtilen nick'i, yine belirtilen seviye ile kanalın erişim listesine eklemek için kullanıllr. Burada sözedilen seviye komutu kullanan kullanıcınınkinden sayıca daha düşük olmak zorundadır. Eğer eklenmek istenen kullanıcı zaten listedeyse de komutu veren kullanıcının seviyesi (access level) daha yüksek olmalıdır. Başka bir deyişle sizinkinden yüksek seviyeli bir kullanıcı için bu komutu kullanamazsınız.

/CHANSERV ACCESS #kanal DEL {nick | listeno}

Belirtilen nick'i kanalın erişim listesinden siler.

/CHANSERV ACCESS #kanal LIST [adres]

Kanalın erişim listesini (access list) görüntüler. Eğer ek bir parametre belirtilmiş ise, sadece buna uyan veriler listelenir.

/CHANSERV LEVELS #kanal LIST

o anki erişim seviyelerinin numerik değerlerini listeler.

/CHANSERV LEVELS #kanal SET özellik seviye

Belirtilen özelliğin varsayılan numerik değerleri değiştirilir.

Bu özellikller şunlardır:

AUTOOP Otomatik op olma

AUTOVOICE Otomatik voice olma

AUTODEOP Op statüsü yasaklama

NOJOIN Eğer kanal RESTRICTED ise kanala girememe

INVITE Inviterko komutunu kullanabilme

AKICK Akick komutunu kullanabilme

SET Set komutunu kullanabilme (FOUNDER ve PASSWORD hariç)

CLEAR Clear komutunu kullanabilme

UNBAN Unban komutunu kullanabilme

OPDEOP Op/Deop komutlarını kullanabilme

ACC-LIST Access listeleme

ACC-CHANGE Access verip alabilme

MEMO Kanal notlarını listeleyip okuyabilme

/CHANSERV LEVELS #kanal DIS özellik

Belirtilen özellik iptal edilir. Yani bu komutun kullanımı sadece kanal founderine (kurucu)'suna bırakır.

/CHANSERV LEVELS #kanal RESET

Bütün nümerik değerleri başlangıçtaki konumlarına getirir.

/CHANSERV AKICK #kanal ADD nick [sebep]

Belirtilen nick veya adresi kanalın akick listesine alır. Eğer bu listeye eklenen bir kullanıcı kanala girerse, ChanServ önce bu kullanıcıyı banlayacak, hemen ardından da kickleyecektir. Belirtilmiş ise sebep kick mesaji olarak kullanılır.

/CHANSERV AKICK #kanal DEL adres

Belirlenen nick veya adresi kanalın akick listesinden siler. Bu nick veya adrese ait kanaldaki herhangi bir ban'i silmez. Bu ban'lar kanal op'lari tarafından kaldırılmalıdır.

/CHANSERV AKICK #kanal LIST [adres]

Kanalın akick listesini görüntüler. Eğer ek bir parametre belirtilmiş ise, sadece buna uyan veriler listelenir.

/CHANSERV AKICK #kanal ENFORCE

Akick listesindeki nickleri kanaldan atar.

/CHANSERV DROP #kanal

Belirtilen kanalın kaydını siler. Sadece Services admin'ler şifreyi girmelerine gerek olmadan istedikleri kanalın kaydını silebilirler.

NICKSERV KOMUTLARI KOMUTLAR ve AÇIKLAMALARI/NICKSERV REGISTER şifre

Nick'inizi NickServ veritabanına kaydeder.Nick'iniz kaydedildikten sonra (register) SET ve ACCESS komutlarını kullanarak ayarlarınızı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Kayıt sırasında kullandığınız şifreyi unutmamanız önemlidir. Şifrenizde küçük ve büyük harfler farklı karakterlerdir!

Şifreniz hakkında öneriler:

Şifrenizi seçerken gerçek adınız gibi kolay tahmin edilebilecek şeyler kullanmayın. Kısa şifreler de güvenilir değildir. Bu nedenle en azından 5 karakter uzunluğunda ve içinde space karakterı bulunmayan, hatta içinde rakam olan karakter serileri seçmeniz yararınıza olacaktır.

/NICKSERV IDENTIFY şifre

Kendinizi NickServ'e nick'in sahibi olarak tanıtmanızı sağlar. Pekçok komutu kullanabilmeniz için bu gereklidir. Şifreniz REGISTER komutu sırasında kullandığınız ile aynı olmalıdır.

/NICKSERV ACCESS ADD adres

Nick'inizin erişim listesini düzenler ve/veya görüntüler. Bu liste NickServ tarafından otomatik olarak tanınacak adresleri belirler.Bu durumda eğer farklı bir adresle nickinizi kullanacağınızda IDENTIFY komutu ile önce kendinizi tanıtmanız gerekir.

/NICKSERV ACCESS DEL adres

Önceki komutu geri alır.

/NICKSERV ACCESS LIST

O anki access list'i görüntüler.

/NICKSERV LINK nick şifre

Belirtilen nicke nickinizi bağlar.

/NICKSERV UNLINK [nick] [şifre]

Belirtilen nickten bağlantısını keser.

/NICKSERV RECOVER nick [şifre]

Nick'inizi kullanan bir kullanıcıyı server'dan atmanızı sağlar. Bu, "KILL" seçeneğinin aktif olması halinde NickServ'in otomatik olarak yapacağı işlemdir. Bu komutu verdiğinizde, NickServ server'a belirtilen nick'i taşıyan bir clone sokar. Bu durum da IRC server'larının öteki kullanıcıyı hattan atmalarına yol açar. Bu "clone" karşı tarafın hemen yeniden bağlanıp nick'i yeniden almasına imkan vermemek için bir dakika süreyle hatta kalır. Nick'inizi bu bir dakikalik sürenin sonunda geri alabilir veya RELEASE komutunu kullanarak daha erken serbest bırakılmasını sağlayabilirsiniz. Bu komutu kullanabilmeniz için o anki /WHOIS 'iniz erişim listenizde olmalı veya şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ'e tanıtmalısınız.

/NICKSERV RELEASE nick [şifre]

NickServ tarafından tutulan nick'inizin 1 dakikalık süre dolmadan serbest birakılmasını sağlar. Bu komutu kullanabilmeniz için o anki /WHOIS'iniz erişim listenizde olmalı veya şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ'e tanıtmalısınız.

/NICKSERV GHOST nick [şifre]

IRC'de asılı kalmış olan nick'inizi temizler."GHOST" genelde bilgisayarınızın takılması gibi bir sebeple siz IRC'den çıkmadan internet bağlantınızın kesilmesi sonucunda server'da asılı kalan nick'inize verilen addır. Bu komutu kullanabilmeniz için o anki /WHOIS'iniz erişim listenizde olmalı veya şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ'e tanıtmalısınız.

/NICKSERV INFO nick [ALL]

Belirtilen nick'in bilgilerini (nick sahibi, seçenekler, URL vs.) listeler. ALL parametresi ile kullanırsanız identify ettiğiniz nick hakkında gizli ve görünen tüm bilgileri verir.

/NICKSERV LIST değişken

Belirtilen değişkene uyan bütün kayıtlı nick'leri nick!user@host formatında listeler. Services admin'ler PRIVATE seçeneği aktif olan nick'leri de görebilirler./NICKSERV STATUS nick

Belirtilen kullanıcının nickin sahibi olarak tanınıp tanınmadığını görüntüler. Cevap şu şekildedir:

nick statu-kodu

Burada nick sizin komutta belirttiğiniz nick iken statu-kodu aşağıdakilerden biri olabilir:

0 - Bu kullanıcı hatta değil (offline) veya bu kayıtlı bir nick değil.

1 - Bu kullanıcı NickServ tarafından nick'in sahibi olarak tanınmamış.

2 - Bu kullanıcı erişim listesi ile tanınmış.

3 - Bu kullanıcı nick şifresi ile tanınmış.

Her komut 16 nick'e kadar belirtilebilir. Kalanlar dikkate alınmayacaktır. Eğer nick belirtilmez ise herhangi bir hata mesaji verilmez.

/NICKSERV SET PASSWORD yenişifre

Sizi NickServ'e nick'in sahibi olarak tanıtacak olan şifreyi değiştirir.

/NICKSERV SET LANGUAGE no

Services'in size hitap edeceği dili değiştirir. Desteklenen dilleri ve numaralarını görmek için "/nickserv help set language" komutunu kullanınız.

/NICKSERV SET URL url

Belirtilen URL'yi nick'inizle ilişkilendirir.Bu URL, INFO komutu ile nick'iniz hakkında alınabilecek bilgiye eklenecektir.

/NICKSERV SET EMAIL emailadresi

Belirtilen E-Mail adresini nick'inizle ilişkilendirir. Bu E-Mail INFO komutu ile nick'iniz hakkında alınabilecek bilgiye eklenecektir.

/NICKSERV SET KILL {ON | QUICK | IMMED | OFF}

Otomatik Kill seçeneğini açar/kapar. Kill açık olduğu zaman nick'inizi almaya calışan başka bir kullanıcıya değiştirmesi için bir dakika tanınacak ve eğer değiştirmezse NickServ tarafından IRC bağlantısı kesilerek "KILL" edilecektir.

Eger QUICK seçeneğini seçerseniz, kullanıcıya tanınan süre 1 dakika yerine 20 saniye olur. Eğer IMMED seçeneği aktifse kullanıcı uyarılmadan "KILL" edilir. Lütfen bu özelliği gereksiz yere kullanmayın. Ayrıca network yöneticiniz bu seçeneği devreden çıkarmış olabilir.

/NICKSERV SET SECURE {ON | OFF}

NickServ'in güvenlik fonksiyonlarını açar/kapar. SECURE seçeneği aktif iken nick'inizin sahibi olarak tanınmanız için erişim listenize bakılmaksızın şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ'e tanıtmanız gerekir. Ancak NickServ'in erişim listesinde iseniz eğer, sizi tanımamasına rağmen "KILL" 'lemeyecektir.

/NICKSERV SET PRIVATE {ON | OFF}

/msg NickServ LIST komutu ile çıkacak listede nick'inizin görünmesini engeller. Ancak yine de INFO komutu ile nick'iniz hakkında bilgi alabilir.

/NICKSERV SET HIDE {EMAIL | USERMASK | QUIT} {ON | OFF}

Nick bilgilerinizdeki bazı kısımları saklamanızı sağlar. Her "/msg NickServ INFO" komutu ile görebileceği bilgilerden E-mail adresinizi (EMAIL), IRC'de son olarak görüldüğünüz zaman (last seen), user@host'u (USERMASK) ve son quit mesajınızdan (QUIT) istediklerinizi saklayabilirsiniz. Hangi kısmın saklanacağından hemen sonraki parametre (OFF) veya (ON) şeklinde olmalıdır.

/NICKSERV DROP

Herhangi bir ek parametre kullanılmadan, nickinizi NickServ veritabanından silen bu komutla, sadece Services admin'ler belirtecekleri başka nick'leri de NickServ veritabanindan silebilirler.

MEMOSERV KOMUTLARI KOMUTLAR ve AÇIKLAMALARI/MEMOSERV SEND {nick | #kanal} mesaj

Belirtilen nick veya #kanal'a not-metni'ni gönderir. Not gönderildiğinde karşı taraf notice şeklinde bir uyarı alacaktır. Karşı taraftaki kanal veya nick kayıtlı olmalıdır.

/MEMOSERV LIST [#kanal] [NEW]

O anki notlarınızı listeler. NEW parametresi kullanıldığında sadece yeni (yani okunmamış) notlarınızın bir listesini alırsınız. Okunmamış notların başında "*" işareti olacaktır.

/MEMOSERV READ [#kanal] {no | LAST | NEW}

Numarası belirtilen not gösterir. LAST parametresi ile kullanılırsa son alınan notu gösterir. NEW parametresi ile kullanılırsa yeni notları gösterir.

/MEMOSERV DEL [#kanal] {no | ALL}

Eğer sayı belirtilirse o numaralı notu siler. Birden fazla numara veya bir aralık belirtebilirsiniz. ALL yazarak size ait tüm notları silebilirsiniz.

/MEMOSERV SET NOTIFY {ON | LOGON | NEW | OFF}

Yeni notlar geldiğinde ne zaman uyarı alacağınızı belirler. ON IRC'ye girer girmez /AWAY 'den döner dönmez ve notlar size gönderildikleri anda uyarılırsınız. LOGON IRC'ye girer girmez ve /AWAY 'den döner dönmez uyarılırsınız. NEW Sadece notlar size gönderildikleri anda uyarılırsınız. OFF Bu seçenekle herhangi bir uyarı almazsınız. ON seçeneği aslında LOGON ve NEW şeklindedir.

/MEMOSERV SET LIMIT [#kanal] limit

En fazla saklayabileceğiniz not sayısını belirler. Eğer bu değeri 0 yaparsanız kimse size not bırakamaz. Bu değer en fazla 20 olarak ayarlanabilir.

Satırlarıma beğendiğim bir söz ile son vermek istiyorum.

"Hayat bir gemiye benzer, değişik limanlara uğrarsın, o değişik limanları öğrenirsin. Rotanı bir dahaki dönüşünde ona göre ayarlarsın. Ve o gemi gittiği her limandan belli bir ders çıkarır...
---------------------
§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§__§§§
___§§§____§§§___§§§_§§§___§§§_§§§_§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§__§§§__§§§_§§§
___§§§____§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§__§§§
erkan_pk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2006
Nereden:
istanbul
Yaş:
26
Mesajlar:
633
Konular:
7
Teşekkür (Etti):
10
Teşekkür (Aldı):
24
Ticaret:
(0) %
30-10-2008 03:18
#2
Paylaşım icin saol tsk ederim...
--------------------- ingiliz lordu Atatürk'ün daveti üzerine istanbul'a gelir.
ingiliz lordu şerefine verilen yemekte servis yapan türk elindeki tepsiyi devirir.
Herkes büyük bi şaşkınlık içinde kalmıştır ve atatürk'ün ne tepki vereceği beklenirken, atatürk ingiliz lorduna dönerek:
"HALKIM HERŞEYİ BECERİYOR DA Bİ TEK UŞAKLIĞI BECEREMİYOR".

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler