THT DUYURU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

takipci
chat
Seçenekler

Fake sİtelere dİkkat (maĞdur olmayin)

_by_danger_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2007
Nereden:
Denizli
Mesajlar:
983
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
23
Teşekkür (Aldı):
48
Ticaret:
(0) %
22-07-2009 09:54
#1
Arrow
Fake sİtelere dİkkat (maĞdur olmayin)
Son zamanların en çok sikayet edilen suçlarından biride "Fake Site" yöntemi ile dolandırıcılık oldu. Fake site deyip geçmeyin mağdurlarla görüşüldüğünde ortaya içler acısı durumlar ortaya çıkıyor.
Fake Site Nedir: Coderler tarafından ustaca yazılmış, içerisinde Kredi kartı ile üyelik ve Alış-Veriş ihtiva eden kötü amaçlı bir sitedir.
Her Fake Sitenin bir post attığı server vardır. Bu bir mail hesabıda olabilmektedir. Üyelik bilgilerinizi sürekli olarak o adrese post etmektedir.
Fake Site ile Nasıl Mağdur Olursunuz:
1) Üye olmaya çalıştığınız mail adresiniz ve şifreniz artık başkalarının elinde olur.
2)Kredi kartı ile Üyelik ücretini online ödemeye çalıştıysanız Kart bilgilleriniz ve şifreniz kötü kişilerin elinde kullanıma hazır olur..
3)Msn adresiniz Hacklenmiş olur. Şifresi muhtemelen derhal değiştirilecektir.
4) Msn adresinizdeki yakınlarınızla irtibata geçerek sizin adınıza Kontör Şifresi talebinde bulunarak Maddi çıkar elde edebilir.[KARDEŞ BANA ACİL 500 KONTÖR LAZIM YARIN ÖDERİM] gibi
5)Msn listenizdeki kişileri rahatsız ederek adınız kullanabilir. vs...
Evet arkadaşlar belkide içlerinde en kötüsü Kredi kartı ile ilgili olandır. Genelde Fake Site kuranlar bunu msn için yada Kontör için yapmazlar Kredi Kart dolandırıcılığı için girişimde bulunurlar. Yani hedef herzaman büyüktür.
ÖRNEK OLAY
Masum bir vatandaşımız MSN üzerinden tanıştığı birinden bir arkadaşlık sitesi önerisi alır. Site sahibinin kendisinin olduğunu söyler. Ayda 10 YTL ye yüzlerce arkadaşa kavuşacağını vaad eder.
Site adresini alan zat hemen siteye üye olur ve site ücretini yüksek limitli bir kredi kartından yapar.
Ay sonunda hesap ekstresi geldiğinde gözlerine inanamaz. Kartla internet üzerinden limiti kadar alış-veriş yapılmıştır. Adrese teslim altın ve ziynet eşyası alınmıştır.
Neyseki Fake Site sahibi kurnaz değilmiş ki Alış-veriş yapılan yerlerle irtibata geçilerek adres bilgileri alınıp şahıs yakalanmıştır.
Üye olunacak sitelere çok dikkat etmek gerekmektedir. Güvenilmeyen sitelere üye olunurken site profilindeki şifre, msn şifrenizden farklı olmalıdır. Pr sorgulaması yapılarak sitenin domain adresinden fake olup olmadığı az-çok anlaşılmaktadır.
MSN ÜZERİNDEN ARKADAŞINIZ DAHİ SİZDEN KONTÖR ŞİFRESİ YA DA ÖZEL BİLGİLER İSTEDİĞİNDE, KARŞINIZDAKİNİN ARKADAŞINIZ OLDUĞUNU TEYİD EDİCİ SORULARA SORARAK EMİN OLUN.
Jakobe, genc__osman Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler