THT DUYURU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

takipci
chat
Seçenekler

KeePass ile Profesyonel Şifre Yönetimi

_by_danger_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2007
Nereden:
Denizli
Mesajlar:
983
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
23
Teşekkür (Aldı):
48
Ticaret:
(0) %
22-07-2009 09:59
#1
KeePass ile Profesyonel Şifre Yönetimi
Merhaba arkadaşlar.
Bu yazımda KeePass ile şifre güvenliği konusunu inceliyoruz. Şifrelerinizi profesyonel olarak nasıl yönetebileceğinizi ve kullanabileceğinizi göreceğiz.
Maillerimizin, FTP hesabımızın, banka hesaplarımızın, web site accountlarımızın vs. her türlü kullanıcı adı ve şifremizin iyi korunması gerçekten çok önemli. Trojanlere , keyloggerlara veya dışarıdan herhangi bir etkene karşı şifrelerimizi korumak zorundayız. Şifre güvenliğini profesyonel bir alana taşıyan çok önemli bir program olan KeePass programını, kullanımını ve bize getirdiklerini inceleyeceğiz.
Öncelikle programı http://keepass.info/download.html adresinden indiriyoruz. Türkçe kullanım için ise http://keepass.info/translations.html adresinden Türkçe yamayı indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Sadece Windows işletim sistemi için değil Linux ve MacOS sistemler içinde gerekli sürümleri bulabilirsiniz.
KeePass tamamen ücretsiz bir yazılımdır. Ayrıca Açık kaynak kod sertifikasına (OSI) sahip olduğundan kendiniz için eksik gördüğünüz yerleri sizde tamamlayabilirsiniz. Bu özgürlüğü KeePass size sağlamakta.
Her bir platform için ayrı şifreler belirlemek güvenlik için birinci şarttır. Her yerde aynı şifreyi veya kullanıcı adını kullanmanız sizin için güvenlik riskleri oluşturmaktadır. Bir çok insan farklı şifreler kullanmıyor. Oysa ne kadar büyük bir riskte olduklarının farkında değiller. Mesela; Mail şifrenizi alan biri bunu FTP girişinde de deneyecektir. Ve aynı olduğu takdirde kodlarınız ve databaseniz hackerin eline düşmüştür artık. Ama artık KeePass sayesinde şifrenizi sizden başka kimse ulaşamyacak. Bilgisayarınızda bir ajan olsa bile hiçbir şekilde şifrelerinizin logları hackerin eline düşmeyecek. Ayrıca KeePass sizin için kırılması imkânsız güvenli şifreler üretebilmektedir.
Önce söylediğimiz gibi programı ve dil desteğini kuruyoruz. Programı açıyoruz. Programın mantığı şu şekilde çalışmakta. Her kullanıcı kendine bir veritabanı oluşturur. Bu veritabanına ilk girişinde oluştururken bir şifre koyar. Bu şifre kullanıcının tüm şifrelerini ve kullanıcı girişlerini kayıt altına alacağı veritabanına ait şifredir. Ve programın kırılması imkansız olduğundan bu şifreyi bilmeden hiç kimse sizin şifrelerinize ulaşamayacak. Yani tek bir şifreyi aklınızda tutarak onlarca güvenli şifreye sahip olabilir bu şekilde güvenliğinizi en üst düzeye basitçe çıkarmış olursunuz.açıyoruz ve "Yeni" butonuna basıyoruz. Karşımıza oluşturmak istediğimiz veritabanına koyucağımış şifre alanı geliyor. Buraya isterseniz kendiniz bir şifre oluşturabilirsiniz. Veya daha önce yüklediğiniz veya hazır yüklenmiş "Anahtar Dosyasını" Kullanabilirsiniz. Veya arzu ederseniz ikisini birden kullanabilirsiniz. Bu size kalmış. İki kere aynı işlemi yaptıktan sonra veritabanınızın paneli karşınıza gelicek.
Panelde karşımıza 5 ana tablo çıkacak.
# Windows
# Network
# İnternet
# E-Mail
# Banka
Bu tablolardan istediğimiz birinin üstüne tıklayarak "Kayıt Ekle" butonuna basıyoruz. Resimdeki gibi gerekli bilgileri girdikten sonra "Tamam" a tıklıyoruz ve artık şifremiz kayıt altına aldık.,Bunun yanında program size çok güvenli şifrelerde oluşturabilir isterseniz. Bunu yapmanızı öneriyorum çünkü asla kırılmayan şifreler sizin ömrünüzü uzun tutacaktık. "Araçlar > Parola Üreticisi" ne tıklıyoruz. Programda istediğiniz parametreye göre şifre hazırlatabilirsiniz. Ve bu şifreleri kayıt eklerkende Kayıt Ekleme panelinde de kullanabilirsiniz. ,Artık veritabanımıza bu şekilde şifrelerimizi ekliyoruz. Asıl önemli olan; Peki bu şifreleri nasıl kullanacağız ?
Oluşturduğumuz veritabanına girdikten sonra Herhangi şifre eklediğimiz bir tabloya tıklıyoruz. Ekranda o tabloya eklediğimiz kullanıcı girişlerimizi açıklamalarımız çıkacak. Onlardan birine Mouse ile sağ tıklıyoruz. Karşımıza şu menüler çıkıyor;Görüğünüz gibi KeePass size klavye hatta sanal klavye bile kullanmanıza gerek bırakmadan istediğiniz yere istediğiniz şifrenizle rahatça ve güvenle girmenizi sağlıyor. Biraz inceleyelim.
Güvenli bir giriş için;
"Web adresini Aç" ile siteyi açarak
"Kullanıcı Adını Panoya kopyala" ile kullanıcı adımızı hafızaya alıp sitede gerekli yere sadece yapıştır diyerek yapıştırarak
"Parolayı Panoya kopyala" ile Parolayı hafızaya alıp sitede gerekli yere sadece yapıştır diyerek yapıştırarak
Ve enter tuşuna basarak çok güvenli bir şekilde sadece Mouse kullanarak istediğiniz en gizli hesaplarınıza bile güvenle girebileceksiniz.
KeePass in daha bir çok güzel özelliği var. Bunu programı kullandıkça vakıf olacaksınız ve profesyonelce şifrelerinizi yöneteceksiniz.
CrossHair Teşekkür etti.
CrossHair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
99
Konular:
10
Teşekkür (Etti):
132
Teşekkür (Aldı):
24
Ticaret:
(0) %
25-07-2009 15:19
#2
Thumbs up
abcde
Konu CrossHair tarafından (26-01-2015 17:01 Saat 17:01 ) değiştirilmiştir.
morfin1435 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
ne ferdi ne orhan sen söyle müslüm baba nerden sevdim o zalimi.. :D
Mesajlar:
269
Konular:
42
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
34
Ticaret:
(0) %
25-07-2009 15:32
#3
güsel programıış indiriyorum hemen
---------------------
19BuCa28
FoRzA BuCa
İzmir'in agası her zaman biziz!


Hak ettiysem teşekkürü butona basmanız yeterli...


n_s218 Teşekkür etti.
_by_danger_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2007
Nereden:
Denizli
Mesajlar:
983
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
23
Teşekkür (Aldı):
48
Ticaret:
(0) %
27-07-2009 09:11
#4
Sizde Saolun Arkadaşlar
oguz_1031 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
579
Konular:
146
Teşekkür (Etti):
81
Teşekkür (Aldı):
484
Ticaret:
(0) %
27-07-2009 09:56
#5
Birşey Soracam Peki Örneğin : Birinin Şifresini Çaldık Ama Adamın Şifresini Değişmek İstemiyoruz Bu Programla Kaydettik Diyelim Sonra Adam Değişti Biz Yine Bu Programla Şifresini Değiştirmesine Rağmen Girebilirmiyiz ?
_by_danger_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2007
Nereden:
Denizli
Mesajlar:
983
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
23
Teşekkür (Aldı):
48
Ticaret:
(0) %
27-07-2009 11:08
#6
Alıntı:
Maillerimizin, FTP hesabımızın, banka hesaplarımızın, web site accountlarımızın vs. her türlü kullanıcı adı ve şifremizin iyi korunması gerçekten çok önemli. Trojanlere , keyloggerlara veya dışarıdan herhangi bir etkene karşı şifrelerimizi korumak zorundayız
BU Program Böyle Saldırılara Karşı Koruyor msn kırıcıların Bulamıcağı Şeiklde Koruyor

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler