İPUCU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

Mirc Hakkında Herşey

07-11-2009 13:04
#1
Üyelik tarihi:
11/2009
Mesajlar:
30
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
1
Konular:
2
Ticaret:
(0) %
A'dan Z'ye IRC & MIRC

Hepimizin internete ilk bağlandığında büyük bir merakla öğrenmeğe çalıştığı IRC hakkında bilmek istediklerinizi bu dosyada topladık. Bu alanda en yaygın kullanılan program mIRC olduğundan yazımızı da onun üzerine kurdum.

IRC nedir?
IRC (Internet Relay Chat - Internet Aktarımlı Sohbet) Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu, daha doğrusu yazıştığı, sanal bir buluşma ortamıdır. mIRC'in kullanımıyla küçük bir program IRC network'ünde bulunan bir servera bağlanır. Bütün serverlar birbirine bağlıdır ve mesajlar bir kullanıcıdan diğerine IRC network'ünde ulaştırılır. Bu sayede binlerce IRC kanalında, yüzlerce IRC network'ünde ya da sadece bir kişiyle özel olarak tartışmalara ve sohbetlere, siz veya onlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, katılabilme imkanı bulacaksınız.


IRC dünyası
Tasalanmayın, size mIRC'in kurulumu ve bilgisayarınıza almanız ile ilgili bilgileri vereceğiz. Eğer daha önceden yaptıysanız hemen kurabilirsiniz, eğer bugün değilse yarın mutlaka. Aşağıda belirtilen bilgileri okumaya ve takip etmeye başlayabilirsiniz.
Birşeyler kaçırırsanız paragrafı tekrar okuyun. Eğer ilk seferinde anlayamazsanız, başka adreslerde de bilgiler bulabilirsiniz.


mIRC nedir?
IRC'yi kullanmak için küçük bir programa (mIRC) yada web chatlere ihtiyacınız var. mIRC oldukça kullanışlı bir IRC programıdır. mIRC'i bedava olarak Mirc.Com 'dan indirebilirsiniz.


mIRC Programı bilgisayara nasıl kaydedilir?
mIRC kendi kendini bilgisayarınıza kuran bir program olarak tasarlanmıştır, diğer Internet programlarında olduğu gibi. Öncelikle hangi mIRC yayımını kullanmanız gerektiğini bulmalısınız. mIRC 16 bit ve 32 bit yayımlarıyla bulunmaktadır. 16 bit yayımı eski işletim sistemleri için geçerlidir, mesela Windows 3. 1 yada 3. 11. 32 bit yayımı ise Windows 95, 98, 2000 ve NT için geçerlidir.
16 bit için olan sürümü mircxxs. exe olarak adlandırılmıştır. "s" harfini gördünüz mü? Bu 16 (sixteen)'ı anlatmaktadır. 32 bit için olan ise mircxxt. exe'dir. Buradaki "t" ise 32 (thirty-two)'yu belirtmektedir.


Seçiminizi yaptığınıza göre şimdi download işlemine geçebilirsiniz. Internet Browserınızı çalıştırın ve Mirc.Com adresine bağlanın. Dosyayı harddiskinizde belirlediğiniz ve daha sonra kolayca bulabileceğiniz yere alın. mIRC'yi makinenize indirmek birkaç dakika sürebilir.


Programın bilgisayara kurulumu
Dosyayı aldıktan sonra kurulumuna başlayabilirsiniz. Download ettiğiniz dosyayı harddisk'inizde bulun. Bulduktan sonra dosyanın üstüne fareyle çift tıklayın. Bu kurulumu başlatacaktır. Program size lisans dosyasını okumanızı ve mIRC'i nereye kurmak istediğinizi (Destination Folder=Hedef klasör'ü) soracaktır. Normal olarak C:\mirc\ şeklinde kurulum en iyisidir. Kurulum boyunca bir kaç kere OK butonuna tıklamak gerekecek. İşlemler bittiğinde artık yeni bir dünyaya merhaba demeye hazırsınız.


IRC Dünyasına ilk adım
Artık mIRC bilgisayarınıza kuruldu ve kullanıma hazır. Başlamadan önce internet bağlantınızın bulunmasına dikkat edin. Modeminiz vasıtasıyla bağlantınızı kurun. Şimdi mIRC'in küçük ikonunu Start (Başlat) kısmından bulun ve tıklayarak programı çalıştırın.


mIRC ilk defa çalışacak ve ayarlar (Options) menüsü belirecektir. Burada bazı temel bilgileri yazmalısınız. En başta "Connect" menüsü önemlidir. Diğer bölümleri unutup sadece Full Name, E-Mail address, Nickname ve Alternate kısımlarını doldurun;


Örnek:
Full name: Gerçek Adınız (örn, murat ak)
E-mail address: Elektronik Posta adresiniz. (örn, Reorx@e-kolay. net)
Nickname: 1 den 9a kadar karakterli rumuzunuz. (örn, Reorx)
Alternate: Eğer bir başkası normal rumuzunuzu kullanıyor ise bir tane daha belirtmelisiniz, böylece bağlantı sırasında sorun olmasın. (örn, Reorx-)
Gerçek adınızı ve E-Postanızı belirtmek zorunda değilsiniz. Hey, küçük "Invisible" kutusunu gördünüz mü? Size tavsiyemiz bunu aktif hale getirin, yani tik işareti koyun, böylece Server genelinde yapılan aramalarda kimse sizi bulamasın.


İşte şimdi herşey bağlanmanız için hazır. "Connect to IRC Server" düğmesine tıklayın ve IRC dünyasına hoşgeldiniz.
Kanal ismi boşluğuna örnek olarak #Sonsuzmuhabbet yazıp Join butonuna tıklarsanız o kanala girmiş olursunuz. En iyisi de bütün bu işlemleri bir daha yapmak zorunda kalmayacaksınız.


Neler oluyor?
Olayları basit karşılayın ve bir süre etrafa bakının. Pekçok şey olup bitiyor mIRC (ümitle) bir server'a bağlanmış olmalı. Bu server size sistemiyle ilgili mesajları "Status" penceresinden gönderiyor. Ayrıca mIRC'in kanallar menüsünün de açılmış olması gerekiyor. Ona dikkatlice bakın. IRC'nin en popüler kanalları gözüküyordur. Bunlardan birini seçip çift tıklayabilir ya da üstteki kısma kanal ismini yazıp "Join" tuşuna basabilirsiniz.


Bir kanala katıldığınızda yeni bir pencere açılır. Sağ tarafta görülen isimler kanalda o anda sohbet edenlerdir. Sol tarafta ise sohbetler, kanala girenler, çıkanlar ve sohbetler gözükür. Alttaki tek satırlı mesaj kutusuna "Selam!" yazın. İşte sohbete girdiniz. Keyifli dakikalar ve bol sohbetler.


Kanaldan çıkmak için ise sol-üstte bulunan "Close", çarpı işaretine tıklayın.


Muhabbet, Eğlence, Zevk
Elbette öyle. . Gördüğünüz gibi IRCye bağlanmak o kadar da zor değilmiş. Ve artık siz keşfetmelisiniz. Karşınıza çıkan kanallar listesi IRC networkte bulunan binlercesinden birkaçı sadece. /list yazarak hepsini görebilirsiniz.


İpucu: "Commands" menüsünde - ekranın en üstündeki- bütün temel mIRC komutları yer almaktadır. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunlar faydalı olabilir.


Diğer IRC networklerine de bağlanmanız mümkün. File/Options/Connect kısmından farklı IRC networkleri yada serverları seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra "Connect to IRC Server" tuşuna tıklayarak bağlanabilirsiniz. Deneyin!


Eğer arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız onlarla aynı IRC serverına bağlandığınıza emin olun. Kanalı bilip, serverdan haberi olmamak, ana caddeyi bilip aramanız gereken şehri bilmemek gibidir.


mIRC'i kurmanızdan sonra biraz tecrübe kazanmanız size kalmıştır. İlk başta herşey oldukça karmaşık gibi görünür ama herşeyi tamamen bilmenize gerek yoktur zaten. Ve unutmayın, her zaman size yardımcı olmak isteyen arakadaş canlısı insanlar olur. Sadece sormayı deneyin!


IRC bağlantınızı sol üst köşede bulunan düğmeye tıklayarak sonlandırabilirsiniz. Bu küçük bir bağlayıcıyı gösterir. Bağlantınız kesemeden önce diğer düğmelere basmayı deneyin. Bunlara daha sonra ihtiyacınız olabilir.


Ne nedir?
NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz, RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak adınızı kullanabileceğiniz gibi, diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny, RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde önemli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması. Nede olsa sanal olan bir ortamda gerçek kimliğinizi saklamak sizin hakkınız.
SERVER: IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.
CHANNEL: # ön takısını alan, IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user'in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.
PRIVATE (MSG, QUERY, WISPER): Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.
OP: Operatorun kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine verilen isimdir. Nickname'lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kuruculari tarafından görevlendirilirler.
IRCOP: IRC SERVER'lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan, bulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi.
SERVICES'lar: Bir takım kanal ve nick güvenliğini sağlayan, karşılıklı e-mail gibi mesajlaşmayı sağlayabilen otomatik sistem. Genelde 3 bölümden olusur: CHANSERV, NICKSERV ve MEMOSERV(Service'ların kullanımı hakkında detaylı bilgiyi Services'lar bölümünde bulabilirsiniz)
BOT: Robotların kısaltılmış adı. BOT'lar odalarda durup otomatize edilmiş işleri yapar, kanalı korurlar. Örneğin iyi ayarlanmis bir bot, odadaki küfredenleri otomatik olarak atabilir. Botlar genelde yöneticileri ellemedikçe konuşmaz.
KICK: Odadan birisini atmak için kullanılır. Kick yemek odadan atılmak anlamına gelir. Bir kanaldan bir user'i sadece odanın OP'lari atabilir.
OPlanmak: Odada yönetici konumuna gelmek demektir. Ancak bir op başkasını oplayabilir, yani başkasına op yetkisi verebilir. OP olan kişilerin nick'lerinin yanında @ işareti vardır.
BAN: Kanaldan (oda; channel) birisini ebedi olarak atmak anlamına gelir. BAN yiyen kişi o odaya bir daha giremez taki BAN'i açılana kadar. BAN'i sadece kanalın OP'lari atabilir.
INVITE: Davetiye anlamına gelir. Kanal opları başka birisini isteklerine göre odaya invite edebilir, yani kanal'a davet edebilir. Davet edilen kişi isterse girer isterse girmez kanala.
KILL: Sadece IRCOP'ların kullanabildikleri bu komut ile user'in geçici bir süre için server ile olan bağlantısı kesilir. Kişi tekrar server'a giriş yapinca (login yapmak) kaldığı yerden devam edebilir.
K-LINE: IRCOP'larin bi komutu olan KLINE ile kişi server'lardan ban edilir, yani server ile bağlantısı IRCOP'un tanımladığı zaman zarfi için kesilir. örneğin KÜFRETMEK, diğer insanları rahatsiz etmek birer KLINE sebebidir.Kısaltmalar
A/S/L
Age/se*/********):Yas/Cinsiyet/yer,sehir
U
you/your/sen/senin
IMO
(In My Opinion):Bence
BTW
(By The Way):Aklıma Gelmişken
IOW
(In Other Words):Başka Bir Deyişle
FYI
(For Your Information):Bilginize
LOL
(Laughing out loud:Yüksek Sesle Gülmek)
ROTFL
(Rolling On The FloorLaughing)GülmektenYerlerdeYuvarlanmak
IMHO
(In My Humble Opinion):Naçizane Fikrimce
MOTSS
İşaret dili

(:
Başbaşa vermiş gülüyorlar
(^)(^)
Uykum geldi
[>
Çok bilmiş
ş )=
Keçi Sakallı Gülüş
:-S
İğrençsin
~
Tükürüyor
PPP
Hadi leeeeeeennn
:-/
Öfkeli Adam
(~¿~)
Gözleri kapalı seni düşünüyor
;-)
Göz Kırpıyo / Şaşı Adam
::::****/
Karnım aç
=):-)
Politikacı
====)-
Beni anlamıyorsun
&:^,)
Temizlikçi Kadın
w:-)
Yakışıklı
{- _ -}zzz
Uyuyan bebek var!
:]///
Ciddi takılıyor
:->
Çenesi ameliyatlı galiba
*-(
Dayak yemiş
_@@@_
ok
@>-'-,--
Gül veriyor
@>->->--
Gül veriyor
:-))))
Kahkaha Atıyor
:-) ya da
Gülüyor
(:-)
Sevimli bir tip
(8-)
Gözlüklü biri
:-'
Sigara içiyor
:-''
Sigara tiryakisi
d:-)
Şapka takıyor
q:-)
Şapkasını ters takmış
:-(=)
Dişlek
;-)
Göz kırpıyor
:
Koca burunlu biri
=:-)
Saçları çok değişik
:-{
Bıyıklı birisi
:-)8
Kolye takmış
:-||
Sinirli
:;
Utangaç

Mayışmış
:-')
Burnu akıyor
:-----)
Pinokyo
8:]
Bir goril
':]
Bir kaşı yok
(-)
Dalgıç
|:-)
Uyuyor
===:}
Tıssss

Çenesi düşük
:~/
Kafası karışmış
%-)
Beyni uyuşmuş
%+{
Dayak yemiş
-=#|:-)
Abrakadabra!
[:-)
Walkman dinliyor
:'-(
Ağlıyor
:'-)
Sevinçten ağlıyor
!-(
Korsan
:-[
Bir vampir
#:-)
Dağınık saçlı
:-P
Dil çıkartmış
:-
Kalbi kırılmış
:-X
Dili tutulmuş
|:~\
Çok üzgün
:-C
Ölmüş
([)
Robocop
;|-)
Bir Çinli
(-:
Solak!
%-(
Kafası durmuş
:^)
Yana doğru bakıyor
@:-)
Başörtülü
O-;
Erkek
O+
Kadın
:-0
Şaşırmış biri
_:^)
Kızılderili
.V
Ördek
;[]
Televizyon
.-)
Tek gözlü
:-*
Öpücük veriyor
:^D
Gülmekten dibi düşecek
t;:-(
Güvendiği dağlara kar yağmış
:-|
Hmmm
8)
Vrakkk

1 • Nasıl Nick Kayıt (REGISTER) Ederim?
IRC Sunucusundaki servicesleri en etkin şekilde kullanabilmek için nickinizi kayıt etmeniz gerekmektedir.Nickinizi Register komutu ile NickServ veritabanına kaydedebilirsiniz.
Nick kayıt işlemi 2 aşamalıdır, Register komutunu kullandıktan sonra kayıt işleminde kullandığınız E-posta adresinize Auty (onay) kodu yollanır.Bu kodu Auth kodu ile birlikte kullanarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.
Nick'iniz kaydedildikten sonra (register) SET ve ACCESS komutlarını kullanarak ayarlarınızı istediğiniz sekilde değistirebilirsiniz. Kayıt sırasında kullandığınız şifreyi unutmamanız önemlidir.NickServ şifre girişi harf duyarlılığına sahiptir.Şifrenizi en azindan 5 karakter uzunlugunda seçmelisiniz aksi taktirde Nickserv nick kaydını başlatmayacaktır. Ayrıca kolay tahmin edilemeyen ve de icinde space karakteri bulunmayan,hatta icinde rakam olan karakter serileri secmeniz yararınıza olacaktir. Ayrıca şifrenize renk verebilirsiniz.
Nickinizi kaydederken, gecerli bir email adresi de belirtmek durumundasiniz.Adresiniz geçerli bir email adresi değilse kayıt işlemini tamamlamanız için gerekli Auth kodunu alamazsınız.Bu durumda Nick kaydınız NickServ tarafından 1 gün içerisinde düşürülür.
Bir Nick kayıt edebilmeniz için öncelikle kayıt edilmemiş bir nick seçmelisiniz. Daha sonra Nick kayıt etmeniz için yazmanız gereken komut dizisi şu şekildedir;
/ns register Nick şifreniz E-posta adresiniz
Örnek:
/ns register server Örnekte " guest123 " nick şifrenizi , " " geçerli e-posta adresini belirtir.
Önemli Not ; Nick Kaydı başarı ile tamamlanmış nickler 21 gün süre ile identify edilmezse, NickServ tarafından kayıtları düşürülür.
2 • Kayıt işlemini nasıl tamamlarım? (AUTH Komutu)
Auth komutu Nick'inizin kaydını tamamlamanızı sağlamak ve nickinizin size ait olduğunu ya da email değisiminizi kesinlestirmek için kullanılır.Sözkonusu kod siz nickinizi kaydettiğiniz vakit ya da SET EMAIL kullanarak email adresi değistirdiğiniz vakit belirttiğiniz email adresine gönderilecektir. Lütfen bu kodu güvenli bir yerde saklayınız, Çünkü bu koda ileride nick şifrenizi değistirirken, email adresinizi değistirirken yada nickinizin kaydını silerken ihtiyacınız olacaktır.Auth kodu nickserv veritabanı tarafından verilir. Nickinizin calındığı iddiasi gibi bir durumda, nick'in hakikaten size ait oldugunu kanıtlamanın tek yolu budur.Auth kodu 9 haneli rakam dizisidir.Auth komutunun kullanımı şu şekildedir ;
/ns Auth Authkodunuz
" Authkodunuz " E-posta adresinize gönderilen 9 haneli rakam dizisidir.
Ornek:
/ns Auth 123456789
3 • Kendinizi nick sahibi olarak NickServ'e (IDENTIFY etmek) nasıl tanıtırsınız?
Nick kaydınızı bir kere başarı ile tamamladı iseniz, server IRC sunucusuna nickiniz ile bağlanmaya çalıştıgınızda yada /Nick Nickname komutu ile kayıtlı olan nickinize geçtiğinizde NickServ size 1 dakika içerisinde (eğer kill ayarlarında oynama yapılmadıysa) nickinizi identify etmeniz gerektiğine dair bir uyarı mesajı gönderir.Eğer identify komutunu kullanarak kendinizi Nick sahibi olarak tanıtmaz iseniz, Nickname'iniz Nickserv tarafından otomatik olarak Nick123542354 şeklinde değiştirilecektir. Yani nickinizin sonuna bir rakam dizisi eklenecektir.
Bir Nick'i identify etmenin temelde bir kac yolu vardır.En cok bilinen ve geleneksel olan yolu:
/identify nickşifreniz
/ns identify nickşifreniz
Nick'inizi identify edebilmeniz için mutlaka o nickname'i almış olmalısınız. Eğer o an kullandığınız nickname'i değilde başka bir nick'i identify etmek istiyorsanız. " /Nick Nickname " komutu ile nickinizi değişmeli, daha sonra aşağıda verilen örneklerdeki gibi identify etmelisiniz.

Örnekler:
/identify ncik
/ns identify nick

NickServ'e identify etmenin diğer yollari:
/quote nickserv identify şifre
/raw identify sifre
/msg nickserv identify sifre
Insanlarin kazara şifrelerini açık bir kanalda göstermeleri veya komuta " / " işaretiyle baslamayı unutarak özelde yazmaları, cok sık rastlanan bir olaydır.Bu yüzden, kanalınızı veya nickinizi identify ederken cok dikkatli olmanızı oneririz.Ayrıca bir cok client çoklu pencereleri de desteklemektedir.Bu kullanıcılar icin, içerisinde şifre olan bir komut yazarken bunları Status penceresinde (veya ona es deger bi yerde) yazmak iyi bir fikir olacaktır.
4 • Auth kodumu kaybettim, Nasıl öğrenebilirim? (SENDAUTH Komutu)

Nickinizin Auth (onay/tanıtma) kodu Register ya da SET EMAIL gibi işlemlerden sonra kayıtlı email adresinize gönderilir.Ancak kazayla bu kodu kaybettiginizde nick şifrenizi değiştirmek yada email adresinizi değiştirmek için bu koda ihtiyaç duyursanız, Nickinizi kayıt ederken kullandığınız E-posta adresinize Auth kodunuzu yollamak için kullanışlı bir komutttur.
NOT : Bu komut sadece 24 saatte bir kullanılabilir.
Sendauth komutunun kullanımı şu şekildedir ;
/ns sendauth
Görüldüğü üzere herhangi bir parametre belirtilmemektedir.O an identify edilmiş nickinizde iken kullanarak auth kodunuzu E-posta adresinize gönderebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bazı kullanıcıların yanlış e-mail vermesi sonucu auth kodunun gelmemesi ve nickinin auth kodunun girememesidir. Bu konuda size uyarılarımız Lütfen doğru mailinizi veriniz çünkü bu maile hiç kimse (adminler hariç ) ulaşamayacaktır. Adminlerimizde zaten son derece güvenilir kişilerden seçilmiştir , doğru mail adresinizi vermemeniz için hiçbir sebep yoktur.
5 • Şifremi unuttum, Ne yapabilirim? (SENDPASS Komutu)
Nickinizin şifresini unuttuğunuz durumlarda sendpass komutu oldukça kullanışlıdır. Bu komut sayesinde nickinizin şifresini kayıt esnasında kullandığınız geçerli email adresine gönderebilirsiniz.

Sendpass komutunun kullanımı şu şekildedir ;
/ns sendpass Nickname
Örnek;
/ns sendpass Git
“Git” nickinin şifresi kayıtlı mail adresine gönderilmiştir diye bir ileti alırız.
6 • Nickimin kaydını silmek istiyorum, Ne yapabilirim? (DROP Komutu)
Nicname'iniz kaydını düşürmek ve bundan sonra başka kullanıcılar tarafından kullanılabilir ve kayıt edilebilir hale getirmek istiyorsanız Drop komutunu kullanabilirsiniz.Kaza ile kullanımını engellemek için önce Identify komutunu kullanarak kendinizi NickServ'e tanıtmak zorundasınız.
Drop komutunun kullanımı şu şekildedir ;
/ns drop Nicksifreniz
Auth (onay) kodunuzu silmiş yada unutmuş iseniz Sendauth komutunu kullanarak, Nickinizi kayıt ederken kullandığınız e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Ornek ;
/ns drop guest123
Şifresi guest123 olan nickimi kaydını nickserv veritabanından silmiş oluyorum bu komut ile. Ayrıca sık rastlanan bir durumda o nicke geçmeden nicki droplamaya çalışmaktır. Bu şekilde o nicki droplamayamazsınız, muhakkak nickinize geçmeli identify etmeli ve sonra drop işlemine başlamalısınız. Drop işleminden sonra
Örnek; /ns drop Git 123456789 yaptım ve Git nickini dropladım. Alacağım ileti:
Git nicki ve bu nicke linkli tüm nicklerin kaydı silinmiştir.
7 • Bir Nickname hakkında bilgi almak istiyorum? (Info Komutu)
Her kullanıcının " /ns info nickname " komutu ile kayıtlı bir nickname hakkında erişebileceği bir takım bilgiler vardır.Info komutu nickname'e ait bir takım bilgileri (Kullanıcı adı, Kayit zamani, URL vs.) görüntülemek için kullanılır. Eger nickin mail adresi henüz AUTH komutu ile onaylanmamışsa SET HIDE EMAIL özelliginden bagımsız olarak, nickin sahibi ve services adminleri dışında kimse tarafından görüntülenemez.
Kullanıcılar ALL parametresini sadece kendi nickleri üzerinde kullanarak bir takım ek bilgilere ulaşabilirken, Services admin'ler ALL parametresini her nickle kullanabilirler.
Info komutunun kullanımı şu şekildedir ;
/ns info Nickname
Ornek
/ns info Git
Git nickli kullanıcıya ait info bilgileri aşağıda örnek teşkil etmesi amacıyla verilmiştir.
-NickServ- Git isim: Adın Batsın...!
-NickServ- Online oldugu adres:-NickServ- Kayit zamani: Tem 21 20:58:56 2005 EEST
-NickServ- Son quit mesaji: Ayrildi
-NickServ- Bilgi: Ateşten, kalleşten, mızrakla gürzden, dabbetül arzdan,deccaldan,yedi düvelden,korku nedir bilmeyen ben,tir tir titriyorum senden!
-NickServ- Ekler: Kill korumasi,Ek Guvenlik,Ozel
8 • Nickimi Identify etmeden nasıl kullanabilirim? (Access Komutu)
Access komutu Nick'inizin erişim listesini düzenlemek ve/veya görüntülemek için kullanılır.
Access (erişim) listeniz NickServ tarafindan otomatik olarak tanınacak user@host şeklinde tanımlanmış adresleri belirler. Bu listedeki bir adresi kullanarak baglandığınız takdirde, SET KILL ayarından etkilenmeyecek, ve de SET SECURE opsiyonu aktif edilmemiş ise, otomatik op da dahil diger bütün yetkilerinize IDENTIFY komutunu kullanmadan sahip olursunuz.
Nickiniz için access (erişim) listesi düzenlemenizin bir takım avantaj ve dezavantajları vardır.Erişim listenizden yaptıgınız bir girişte kendinizi Nickserv'e identify etmek zorunda kalmazsınız ve Set secure opsiyonu kapalı ise (Ve kanal güvenlik fonksiyonları da ( /Cs set #kanal secure off ) kapalı ise ) kanallardaki yetkilerinize de erişim kazanabilirsiniz.Ancak erişim listeniz çok geniş yada yanlış düzenlenmiş ve bir başkası bu erişim listenizden girerek nickinizi alırsa, Nickserv bu kullanıcının kendisini identify etmesi için süre tanımayacağı için, istediği gibi nickiniz ile ilgili identify edilmesi gerekmeyen opsiyonlara erişebilecek, kanallarda bulunan yetkilerinizi kullanacak ve en önemlisi sizmiş gibi davranarak saygınlığınızı zedeleyecek davranışlarda bulanabilecektir.
Access komutu ile kullanılabilecek parametreler aşağıda verilmiştir


http://www.sohbetturk.net/sohbet.exe
Buradan mesela mirci indirebilirsiniz.


mirce girmek için ise
/server irc.server ismi.net(yada com vb)

irc.turkeyirc.net yada irc.seversin.net
buralara girmenizi tavsiye ederim çünkü buralarda filan adminnim
Konu bayramgokdemir tarafından (07-11-2009 13:06 Saat 13:06 ) değiştirilmiştir.

07-11-2009 13:06
#2
Üyelik tarihi:
11/2009
Mesajlar:
30
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
1
Konular:
2
Ticaret:
(0) %
bn genelde buralara takılırım
07-11-2009 13:07
#3
Üyelik tarihi:
11/2009
Mesajlar:
30
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
1
Konular:
2
Ticaret:
(0) %
yorumlarınızı bekliorm

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı