THT DUYURU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

takipci
chat
Seçenekler

Daha Güvenli Anlık İletiler İçin 10 İpucu

SaMuRai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Famous Defacer
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
(nowhere) in
Mesajlar:
11.582
Konular:
3483
Teşekkür (Etti):
240
Teşekkür (Aldı):
6947
Ticaret:
(0) %
0
577
25-04-2010 23:10
#1
Daha Güvenli Anlık İletiler İçin 10 İpucu
nlık ileti (kısaca IM olarak bilinir), genelde daha hızlı olması dışında, e-posta gibi çevrimiçi iletişim amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Windows Messenger, AOL Instant Messenger veya Yahoo Messenger gibi bir IM programını kullanırken, göndermek istediğiniz iletiyi yazdığınızda gönderdiğiniz kişi iletiyi neredeyse aynı anda görebilir. Arkadaşınız bir yanıt yazdığında, siz de bu yanıtı görürsünüz.
İnsanlar anlık ileti görüşmelerine bazen "sohbet" adını verir, ancak sohbet ve IM birbirinden farklıdır. IM, iki kişi arasındaki bir görüşmeye verilen addır; oysa sohbet, bir Internet "sohbet odasında" gerçekleşir.IM’ Yİ DAHA GÜVENLİ KULLANMA

IM programı kullanarak iletişim kurmak, e-posta ile aynı güvenlik ve gizlilik risklerini doğurur, ancak bilmeniz gereken birkaç benzersiz tehlike bulunmaktadır.
1. Bir ekran adı oluştururken dikkatli olun. Tüm IM programları, e-posta adresine benzer bir ekran adı oluşturmanızı ister. Ekran adınız, kişisel bilgilerinizi içermemeli veya açığa çıkarmamalıdır. Örneğin, EtikanCan yerine FutbolSever gibi bir takma ad kullanın.
2. İstenmeyen anlık iletilere karşı bir koruyucu engel oluşturun. Ekran adınızı veya e-posta adresinizi ortak alanlarda (büyük Internet dizinleri ya da çevrimiçi topluluk profilleri gibi) listelemeyin ve yabancılara vermeyin. Bazı IM hizmetleri, kayıt yaptırdığınızda ekran adınızı e-posta adresinize bağlar. E-posta adresinizin kolayca elde edilebilmesi, size yönelik istenmeyen posta ve sızdırma saldırılarının artmasına neden olabilir.
3. Kredi kartı numaranız veya parolalarınız gibi önemli kişisel bilgilerinizi IM görüşmelerinde hiçbir zaman açıklamayın.
4. Yalnızca kişi listenizdeki veya arkadaş listenizdeki kişilerle iletişim kurun.
5. Yalnızca IM iletişiminden tanıdığınız bir yabancıyla buluşmaya karar verirseniz, uygun güvenlik önlemlerini alın. Örneğin, bu kişiyle tek başınıza buluşmayın (buluşmaya bir arkadaşınızla veya ebeveyninizle gidin) ve daima kafe gibi umuma çık bir yerde buluşun.
6. Tanımadığınız kişilerden gelen iletilerdeki resimleri hiçbir zaman açmayın, dosyaları karşıdan yüklemeyin veya bağlantıları tıklatmayın. Tanıdığınız bir kişi tarafından gönderilmiş bile olsa, iletinin (ve eklerinin) güvenli olduğunu gönderenin doğrulamasını isteyin. Güvenli değilse, anlık iletiyi kapatın.
7.İşyerinizden kişisel veya özel anlık iletiler göndermeyin. İşvereninizin bu iletileri görme hakkı olabilir.
8.Bir ortak bilgisayar kullanıyorsanız, otomatik olarak oturum açmanıza olanak tanıyan özelliği kullanmayın. Bu bilgisayarı sizden sonra kullanan kişiler ekran adınızı görebilir ve bu adı kullanarak oturum açabilir.
9. Çocuklarınızın IM kullanımını izleyin ve kısıtlayın. Bunu yapmanın yollarından biri, çocuklarınızın diğer kullanıcılardan anlık iletiler alabilmesi için öncelikle bu kişilerin sizin tarafınızdan onaylanmasını sağlayan MSN Premium IM hizmetine abone olmaktır. Ayrıca, ******nuzun çevrimiçi etkinlikleri ile ilgili bir rapor da alırsınız. Hizmetin içerdiği ebeveyn denetimleri hakkında daha fazla bilgi için, bkz: MSN Messenger Web sitesi.
10. İletileri almanızın mümkün olmadığı zamanlarda, bu bilgiyi diğer kullanıcılara görüntüleme şeklinize dikkat edin. Örneğin, kişi listenizdeki herkesin "Öğle Yemeğinde" olduğunuzu görmesini istemeyebilirsiniz.
---------------------
Abracadabra


I am a star.

Started from the bottom now im here

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler