İPUCU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

İstenmeyen (spam) postaların yüzde 5'i Türkiye’den

MıCHeLLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2010
Mesajlar:
181
Konular:
138
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
75
Ticaret:
(0) %
29-08-2010 23:54
#1
İstenmeyen (spam) postaların yüzde 5'i Türkiye’den
Dünyadaki istenmeyen elektronik postaların yüzde 5’i Türkiye üzerinden yayılıyor.

Symantec Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Teknoloji Müdürü Burak Sadıç, 2008 yılı zararlı kod aktivitelerinin ülkeler bazında incelendiğinde Türkiye EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesinde, zararlı kod saldırılarına en çok maruz kalan 10 ülke içinde, Rusya’dan hemen önce 7. sırada konumlandığını açıkladı. Sadıç, “Dünyadaki istenmeyen elektronik e-postaların yüzde 5’i Türkiye üzerinden yayılıyor.” dedi.
Türkiye’nin 10 ülke içinde, zararlı kod aktivitelerinin hemen her kategoride yükseliş kaydettiği tek ülke olmasına dikkat çeken Sadıç, 2007 yılından 2008 yılına kadar Türkiye’de gözlemlenen bot aktivitelerinin ikiye katlandığını ve Türkiye kaynaklı spam aktivitelerinin ise yüzde 1.200 oranında büyük bir artış gösterdiğini söyledi.
2008 yılı boyunca potansiyel virüs saldırılarına maruz kalan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin Mısır ve İngiltere ile birlikte ilk üç ülke arasında yer aldığını belirten Sadıç, “2007 yılından 2008’e gelindiğinde potansiyel virüs saldırıları açısından büyük bir artış gösteren Türkiye’de Almanahe, Gammima, ve Pinfi gibi virüs bileşenleri de dahil olmak üzere birçok virüs ve solucan saldırısı tespit edilmiş bulunuyor. Mısır ve Türkiye’yi etkileyen ilk beş 5 virüs çeşidi çoğunlukla, taşınabilir bir medya ya da ağ ortamına kopyalanarak yayılıyor. Bu durumun Türkiye ve Mısır gibi ülkelerde bu tür teknolojilerin kullanımında önemli bir patlama yaşanmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.
Sadıç, spam çıkış noktası olması açısından, tüm dünyadaki ülkelerin sıralandığında 2007 yılında yüzde 1’lik bir oranla 15. sırada yer alan Türkiye’nin, 2008 yılında yüzde 5’lik bir oranla listenin 3. sırasına yerleştiğini ifade etti. Sadıç, Türkiye’nin 2008 yılında ABD ve Rusya’dan sonra üçüncü sıraya yerleştiğini dile getirerek dünyadaki istenmeyen elektronik e-postaların yüzde 5’inin Türkiye üzerinden yayıldığını açıkladı.
Sadıç, “EMEA bölgesi açısından bakacak olursak ise, yüzde 12’lik bir oranla spam aktiviteleri açısından EMEA bölgesinde yer alan ülkeler içinde Türkiye, ikinci en yüksek orana sahip ülke olarak karşımıza çıkıyor. 2007 yılında Türkiye’nin bu sıralama içinde 8. sırada olduğunu göz önüne alırsak 2008 yılında gelinen nokta önemli bir artışa işaret ediyor.“ diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı