İPUCU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

E-Mail Şifreleme İle Güvenli İletişim

oguz_1031 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
580
Konular:
146
Teşekkür (Etti):
82
Teşekkür (Aldı):
483
Ticaret:
(0) %
07-09-2010 02:46
#1
Exclamation
E-Mail Şifreleme İle Güvenli İletişim
E-Mail Şifreleme
E-maillerinizi şifreleyerek başkalarının görmesini istemediğiniz bilgileri saklayabilirsiniz.Karşı tarafa daha güvenli ulaştırabilirsiniz.Şimdi sizlere e-mail şifrelemenin nasıl olduğunu anlatacağım…
Öncelikle ‘’GPG4WİN’’ adlı yazılımı face=Times New Roman color=#0000ff www.gpg4win.org sitesinden indirin.Bu programı kurmak için windowsta yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak oturum açmanız gerekiyor.Kurulum paketini çalıştırıp içerisindeki ‘’GnuPG,WinPT,GPGee’yi’’ kurmamız gerekli.Çünkü bu üç yazılım işimizi görmeye yetecektir.
Öncelikle bu konuda deneyim sahibi olmayan arkadaşlar için gerçek anahtar üretmeden önce simülasyon anahtar nasıl üretilir ondan bahsedeceğim.
Simülasyon Anahtar Üretme
Öncelikle şu yolu izliyoruz.’’Başlat/Tüm Programlar/GnuPG/GPA’’ bağıntısını izleyeceğiz.
Daha sonra ‘’Keys/New Key’’ komutunu çalıştırıyoruz.Karşınıza bir ekran gelecek ve o ekranda ‘’Your E-Mail Address’’ yazacak buradaki e-mail adresine kimin için simülasyon anahtar üreteceksek onun adresini yazacağız.Sonra ‘’Forward’’ seçeneğine tıklayıp devam edeceğiz.
Daha sonra karşımıza bir ekran gelecek.Orda bizden yeni anahtarı üretmemizi isteyecektir.Oraya bir parola yazarak ‘’Forward’’ seçeneğine tıklayacağız.Bu işlemdeki parola en az 8 karakter olmalıdır.
Şimdi karşınıza bir ekran çıkacak.Bu ekranda oluşturduğumuz anahtarın yedeğini alıp almayacağımızı soruyor.Yedeğini almamız şart değil ama almak isterseniz ‘’Create a Backup Copy’’ seçeneğini işaretleyerek ‘’Apply’’seçeneğine tıklayınız.Karşınıza bir ekran gelecek ve orda yedek anahtar görünecektir.Eğer anahtar görünmüyor ise ‘’*******’’ butonuna tıklayarak sayfayı yenilememiz gerekiyor arkadaşlar.Bu işlemden sonra anahtar görünecektir.
Şimdi simülasyon anahtar üretmeyi bitirdikten sonra gerçek anahtar nasıl üretilir ondan bahsedeceğim..
Gerçek Anahtar Üretme
‘’Başlat/Tüm Programlar/GnuPG for Windows/WinPT’’ bağıntısını izliyoruz.Buraya tıkladığımızda karşımıza ekran gelmeyecektir.Çünkü WinPT başlat çubuğunun sağ alt köşesinde çalışmaya başlıyor.
Mail adresimizi giriyoruz kutucuğa ve adımızı giriyoruz. ‘’Prefer RSA Keys’’ seçeneğinide işaretleyip Ok butonuna tıklıyoruz.Daha sonra WinPT simgesine çift tıklıyoruz.Karşımıza ‘’Key Generation’’ ekranı gelecek. Burda ‘’Key/New/Normal’’ komutunu gireceğiz.Ondan sonra sizlerden üreteceğimiz anahtar için parola isteyecek program.’’Enter Passphrase’’ yazısının altındaki kutucuğa şifre gireceğiz.Ondan sonra ‘’Ok’’ butonuna tıklayacağız.
Anahtarın üretilmesi için biraz bekleyeceğiz.Karşınıza bir ekran gelecek WARNING ekranı.Bu ekranda anahtarın yedeğini alıp almayacağınız sorulmaktadır arkadaşlar.Anahtarın yedeğini almak için ‘’Yes’’ butonuna tıklıyoruz.Anahtarın yedeğini istediğimiz yere kaydedebiliriz.Bu yüzden bir klasör belirliyor ve ‘’Save’’ butonuna tıklıyoruz.
Karşı Tarafla Anahtar Değişme
Karşı tarafında bu şifreleme programlarından birini kullandığını varsayarak bu işlemi anlatacağım.
WinPT anatar yönetim panelini açacağız.Bunun için sağ alt köşedeki anahtar sembolüne çift tıklıyoruz.Burda kendi ürettiğiniz anahtarlar görülecek.Bunlardan şifresini değiştirmek istediğiniz olursa anahtarın üzerine çift tıklayarak ‘’Properties’’ seçeneğini seçerek değişim yapabilirsiniz.
Anahtarı kişiye göndermek için hangi anahtarı göndereceğimizi yukarıdaki WinPT anahtar yönetim panelinden belirliyoruz.Sonra ‘’Key/Export’’ komutunu veriyoruz.Dosya ‘’.ASC’’ uzantılı olacağından bildiğiniz bir klasöre atınız dosyayı.Şimdi bu anahtarı e posta eki olarak yollayabilirsiniz.Kişinin anahtarı çözmesi için parolaya ihtiyacı olacak bunuda karşı tarafa bildiriyoruz.
GnuPG Kullanarak E-Mail Şifreleme
E-maili şifrelemek istiyorsak Microsoft Outlook’u açıyoruz.Adres satırına karşı tarafın adresini yazıyoruz.Konu satırına konuyu yazıyoruz(zorunlu değil).Mesaj metnini seçip Düzen/Kopya komutunu vereceğiz.Daha sonra WinPT simgesine sağ tuşla tıklıyoruz.Orda ‘’Clipboard’’ seçeneği var oraya geliyoruz ve minik bir pencere daha açılıyor.Ordaki ‘’Encrypt’’ seçeneğini tıklıyoruz.WinPT sizlere oluşturduğunuz anahtarları gösterecek.Alıcının adını kontrol ediyoruz.Ok butonuna bastığımız zaman WinPT/GnuPG metni kodlayacak ve sonra otomatik olarak panoya yapıştıracak.Bizde panodaki metni kopyalayarak şifreli metni mesaj kısmına yapıştıracağız.
Maili gönderiyoruz ve alan kişinin şifreli metni çözmesi için birkaç yöntem izlemesi gerekli.Burda da o yöntemden bahsedeceğim.
Şifreyi Çözme
Maili alan kişi şifreli metni ‘’Begin PGP Message yazısından End PGP Message’’ yazısının sonuna kadar işaretleyecek.Sonra Düzen/Kopyala komutunu verecek.Görev çubuğundaki WinPT simgesine sağ tıklayıp ‘’Clipboard/Decrypt/Verify’’ bağıntısını izleyecek.Şimdi kişiye anahtar parolası lazım olacak.Program anahtar parolasını soracak ve kişi parolayı girdiğinde şifrelenmiş metin çözülerek normal metin haline gelecek.

aZraiL - oquz1031 - Cyber Akademy.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı