THT DUYURU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

İnternette dolaşırken bu 6 hatayı yapmayın !

magics2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
geldimki
Mesajlar:
2.871
Konular:
393
Teşekkür (Etti):
100
Teşekkür (Aldı):
393
Ticaret:
(0) %
3
1260
12-04-2012 23:54
#1
Çoğu internet kullanıcısının, hatta sizin bile büyük ihtimalle tekrarladığınız bu 6 hata başınıza gelebilecek her türlü felaketinhabercisi kabul ediliyor.

İnternet üzerinde dolaşırken veya kişisel hesaplarımızı kullanırken hepimiz belli alışkanlıkların peşinden gidiyoruz. Üstelik çoğumuz, bu alışkanlıkların bize nelere mal olabileceğinin farkında bile değiliz.

Bu hataların en büyükleri ise 6 madde altında toplanıyor. Büyük ihtimalle her gün tekrarladığınız bu hataların farkında olursanız ve gerekli önlemi alırsanız, internetteki kimliğinizin ve hesaplarınızın başkalarının eline geçmesini engelleyebilirsiniz.

1. Sosyal medyada doğum gününüzü tam olarak paylaşmayın.

En azından günü ayı paylaşsanız da, bari yılını paylaşmayın. İnternet üzerinde kimlik hırsızlığı yapanların bu bilgiye kolayca ulaşmasına zemin hazırlarsanız, hesaplarınızı ele geçirme süreçlerini de bir hayli kolaylaştırmış olursunuz.

2. Çevrimiçi anket formlarına gereğinden fazla dadanmayın.

Nasıl bir tipsiniz? Eğlenceli mi yoksa romantik mi? Hangi hayvana benzersiniz? Sizden hangi erkek/kız tipi daha çok hoşlanır? Bu tarz soruların cevabını bilmeyi ne kadar isteseniz de, verdiğiniz her cevap sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Verdiğiniz küçük ipuçlarının birleşimiyle ortaya çıkan sonuçları bilseniz şaşarsınız.

3. Cep telefonunuzun ana ekranına mutlaka şifre koyun.

Özellikle son yılların modası olan akıllı telefonlar, size ve hesaplarınıza dair birçok bilgi barındırır. Olası bir cihaz kaybında bunları üçüncü şahısların eline bu kadar çabuk teslim etmeyi emin olun istemezsiniz. Hele de telefonunuzda mobil cüzdan gibi uygulamalar tanımlıysa başınıza neler geleceğini tahmin bile edemezsiniz.

4. Seyahat planlarınızı sosyal medyada açık etmeyin.

Hele ki malınızın mülkünüzün peşinde olan birileri ev adresinizi biliyorsa, onları sizin bir süre evde olmayacağınızı bilmekten daha çok mutlu edecek bir şey olamaz.

5. Otomatik konum bildirimi servislerini kapatmayı unutmayın.

Bazı akıllı telefonlar, siz aksini söylemediğiniz sürece konum bilginizi sürekli takip eder ve nerelerde gezdiğinizi bir bir raporlar. Bu bilgileri sadece arkadaşlarınızla paylaştığınızı düşünebilirsiniz, ama bilgilerin kötü niyetli birilerinin eline geçmesiyle başınıza neler geleceğini bilemezsiniz.

6. E-posta adresinizin şifresini iyi koruyun.

Genel olarak kullandığınız e-posta adresi, ilk bakışta farkında olmasanız da diğer birçok hesabınıza girişin ana kapısını oluşturur. İnternet üzerindeki birçok servis, şifresini unutan kullanıcılara e-posta adresi üzerinden şifre sıfırlama hizmeti sunar. Dolayısıyla e-posta adresinizin şifresinin ele geçmesi, sosyal medya hesaplarından kullandığınız diğer servislere kadar hemen her türlü erişimi savunmasız bırakır ve başkalarının eline geçmesi için zemin hazırlar.

Unutmayın ki siber saldırganlar önce kolay hedeflerin peşine düşerler. Siz onlar için hayatı ne kadar zorlaştırırsanız, sizin peşinize düşme ihtimalleri o kadar düşük olacaktır.

alıntı
--------------------- Emekliliğin keyfini çıkarmalı.
AtikX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
04/2012
Nereden:
(C:)/Windows/AtikX32
Yaş:
27
Mesajlar:
297
Konular:
17
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
13-04-2012 00:04
#2
gerekli bilgiler saol..
bysoqu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
02/2011
Nereden:
Fenerbahçe
Mesajlar:
1.109
Konular:
133
Teşekkür (Etti):
693
Teşekkür (Aldı):
133
Ticaret:
(0) %
15-04-2012 00:39
#3
Doğru ! !
muratoguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Mesajlar:
86
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
84
Ticaret:
(0) %
05-11-2012 11:32
#4
eline saglık

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler