İPUCU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

Facebook Msn Hacklemenin Şuç Ve Cezaları

-Akıncı- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
1.856
Konular:
311
Teşekkür (Etti):
614
Teşekkür (Aldı):
955
Ticaret:
(0) %
13-07-2013 04:20
#1
Post
Facebook Msn Hacklemenin Şuç Ve Cezaları
hack,msn hack,facebook hack
Gerçek hayatta ve sanal ortamda Facebook, Msn veya E-posta adreslerini illegal olarak ele geçirmenin (hacklemenin) cezalarının ne olacağı üzerine soru soranlar oluyor. Bilgim ve Türk Ceza Kanunu ışığında yanıtlamaya çalışıcam. Açıklamalarımdan sonra göreceksin ki, basit bir hukuka aykırılık olarak görülen bu eylemin cezaları tahmin edilemiyecek boyutta.

Bir Facebook hesabı (popüler olduğundan facebook örneğini veriyorum, yoksa her tür şifreyle korunmuş hesap olabilir) msn hesabı ya da e-mail hackleme sonucunda, olasıklara göre cezalar şöyledir.


1) Bilişim Suçları TCK’dan ayrı olarak düzenlenmemekle birlikte, öncelikle TCK m.243′e göz atmamız gerekir.

Bilişim sistemine girme

MADDE 243. – (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

Madde metninden kolayca anlaşıldığı üzere bir facebook hesabının şifresini hukuka aykırı olarak elde edip, hesaba girdiğiniz de, yaptırımla karşılaşıyorsunuz. Sadece girmiş olmanız yeterli.Eğer sisteme girip bir de bilgileri değiştiriyor ya da yok ediyorsanız, örneğin hesap sahibinin fotoğraflarını siliyorsanız ;

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

maddesi uygulanmakta.

2)TCK m.117 yani İş ve çalışma hürriyetinin ihlâli, önce kanun metnini vereyim;

MADDE 117. – (1) Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetini ihlâl eden kişiye, mağdurun şikâyeti hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

Konuyu örnekleyerek daha anlaşılır hale getirmeye çalışayım. Diyelim bir şirketin uluslararası yazışmalarda, ticaret anlaşmalarında kullandığı e-posta adresini hukuka aykırı olarak ele geçiriyorsunuz. Dolayısıyla şirketin iş hürriyetini ihlal ediyorsunuz. İş hayatını devam ettirmesini imkansız hale getiriyor ya da sekteye uğratıyorsunuz. (Şirketin bu durumdan dolayı uğrayacağı ticari zarar hukuk davasının konusudur)

3) TCK m.124 yani Haberleşmenin Engellenmesi, madde metnine bakalım ;

Haberleşmenin engellenmesi

MADDE 124. – (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Madde metni açık olduğundan örneksemeye gerek görmüyorum.

4) TCK m.132 yani Haberleşmenin Gizliliğini İhlal ; madde metni

Haberleşmenin gizliliğini ihlâl

MADDE 132. – (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Açıklarsam ; bir kimsenin msn-facebook-email hesabının ele geçirilmesinde veya ele geçirilen hesaptaki bilgilerin kaydı haliyle 1. fıkra,

Ele geçirilen kayıtların 3. kişilerle paylaşılması halinde 2. ve 3. fıkra hükümleri uygulanır.

5) TCK. m134 yani Özel Hayatın Gizliliğini İhlal ;

Özel hayatın gizliliğini ihlâl

MADDE 134. – (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

Görüldüğü üzere bir Facebook, Msn hesabı ya da e-mail hesabı hukuka aykırı olarak ele geçirildiğinde (hacklendiğinde) basit, eğlence amaçlı gibi görünebilir. Ancak sonuçları hiç de basit ve eğlenceli değildir. Bu yazıda Ceza Hukuku açısından Facebook, Msn, E-mail hacklenmesini ele aldım. Bu hesapların hukuka aykırı olarak ele geçirilmesinden ötürü, hak sahiplerinin uğruyacağı diğer zararlar ayrıca dava konusudur. (Hukuk davası)
TeleLife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2012
Mesajlar:
193
Konular:
24
Teşekkür (Etti):
20
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
13-07-2013 06:22
#2
http://www.turkhackteam.net/msn-icq-...tirimlari.html
--------------------- İskorpitx'in de dediği gibi. LAMER YARATIK SENİ
Sebastianizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
Rusya
Yaş:
79
Mesajlar:
381
Konular:
29
Teşekkür (Etti):
20
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
13-07-2013 15:05
#3
face i hackle geç bişe olmaz
splendor1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
Adanalıyık
Mesajlar:
491
Konular:
5
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
39
Ticaret:
(0) %
21-07-2013 01:42
#4
Yasal yaptırımları var.Ama yüksek makamlı insanların damarına basmadıkça Türkiye'DE sallanmayan bir konu hack.Ali arkadaşının faceni çalmış diye bilişim suçlar harekete geçmez.
SagopaKajmer Kolera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2012
Nereden:
Nereye..
Mesajlar:
738
Konular:
216
Teşekkür (Etti):
196
Teşekkür (Aldı):
82
Ticaret:
(0) %
21-07-2013 01:46
#5
Rat işinden vazgeçiyorum abi Şu yaşımda hapislerde mi çürüyüm Sebastianizm haklı, Türkiye'de bi facebook hesabı çalsan adam kılını kıpırdatmaz yenisini açar. Çoğu böyle. Tabi şikayet edenlerin olmadığını söylemiyorum
---------------------
Amacı Olmayan Grup

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı