THT DUYURU

Sosyal Mühendislik Sosyal Mühendislik Saldırıları ve Siber İstihbarat hakkında birçok bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

siber güvenlik eğitimi
Seçenekler

Sosyal Mühendislik Bulmacası. //M3TA

M3TA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Anka Red Team
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
İZMİR
Mesajlar:
2.261
Konular:
127
Teşekkür (Etti):
552
Teşekkür (Aldı):
874
Ticaret:
(0) %
0
586
22-05-2017 17:08
#1
Tıpkı bir bulmacanın parçaları gibi her bilgi kendi başına ilgisiz durabilir. Ancak parçalar bir araya getirildiğinde, açık bir resim oluşur. Kevin Mitnick

Sosyal mühendisliği bulmaca yazarlarına, toplum mühendislerini ise bilmece mereklılarına benzetebiliriz. Herhangi bir bulmaca yazarı örnek bir bulmaca hazırlarken, '' önce soldan sağa onikikare: Bir nehir adı: Sonra yukarıdan aşağıya, onaltı karelik bir düşünür adı. Bu iki dizeyi titizlikle saptamak gerekecek. Çünkü, bulmacanın diğer sözcüklerinin seçimi bu iki dizeye bağlı. Tüm bulmacanın harf dağılımını gerçekleştirirken, sözcükleri tek tek düşünmeyip, < bütün > ü göz önünde tutmak gerekecek. '' Sosyal mühendislikteki holism kavramınıda bilmeceye benzetebiliriz. Var olan bilgilerin elde edilen bilgiler ile bir bütünlük sağlaması saldırının başarıyla sonuçlanması açısından büyük bir öenm arz eder.

'' Ülkenin birinde, içinde hep körlerin yaşadığı bir şehir varmış. Günlerden birgün, savaşa giden bir hükümdar, bu şehrin yakınlarında konaklamış. Hükümdarın yanında, düşmanlarına korku versin diye savaşa götürdüğü koca birde fil varmış. O civarlarda daha önce kimse ne fil görmüş, ne de duymuş. Hükümdarın yanında eşi benzeri görülmemiş kocaman bir hayvan bulunduğu haberi yayılınca, körler şehri halkı < Bu fil denen şey neyin nesidir ? > diye meraka düşmüş. Toplanıp en akıllılarından üç kör seçmişler. Gidip fil denilen hayvanın nasıl birşey olduğunu öğrenip kendilerine anlatmakla görevlendirilmişler.

Körler filin yanına varmışlar. Fili el yordamıyla incelemeye başlamışlar. Tabi herkes filin neresenie rastladıysa orasını inceleyebilmiş. Geriye döndüklerinde şehir halkı toplanmış. Filin hortumunu tutmuş olan birinci kör, < Fil dedikleri uzun, yumuşak, içi buru gibi boş, hava püskürten son derece güçlü bir yarattık, > diye açıklamış. Filin bacağını bulup incelemiş olan ikinci kör ise, < Fil çok kalın, çok sert, silindir şeklinde, sütuna benzeyeniri bir hayvandır, > diye bildirmiş. Kulağı tutmuş olan üçüncü kör ise şaşıp kafasını kaşımış: < Hiç bile değil. > demiş. < Fil, acayip şekilde yassı ve geniş, halı gibi yayvan, fakat çok kalın ve kaba yapıdadır, > diyerek bulgularını özetlemiş.''

'' Öyküdeki üç kör de hem haklı, hem haksız. Her biri, kendi incelediği parçayı gerçeğe yakın anlattığı için haklı, ama bu parçalardan genelleyerek bütünü ( filin tamamaını ) bulamadıkları için hepsi de yanılmakta. Bütünün değişik parçalarının incelenmesiyle sınırlı bir miktar bilgi ediniliyor. Ama körler bütünü, bu bilgileri birbirine ekleyerek bulamıyorlar. Bu parçada olduğu gibi bazı durumlarda, bütün hakkında fikir sahibi olmadan parçaları ayrı ayrı incelemek yetersiz kalır. Çünkü buna benzer durumlarda bütün, değişik parçaları bir araya getirerek elde edilemez. Her bütün, parçalarının toplamından daha farklı nitelikte olur.

Sosyal mühendislik, elde edilen bilgilerin bir araya getirilmesi ve diğer bilgilerle bir birliktelik oluşturması halinde, sonucun en hızlı şekilde gerçekleşmesine yardım eden unsurları kapsar. Bu nedenle toplum mühendisleri, yaptıkları saldırıları bulmacaya benzetir, her yeni harf yeni bir sözcüğün doğmasına neden olabilir.
---------------------
M3TAMFETAMİNBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler