Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik İstenilen bilgiyi hissettirmeden alma sanatı. Aldatma, acındırma vs. teknikleri.

İkna Yöntemleri ve Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-08-2017 02:11   #1
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2013
Mesajlar
KonularPost İkna Yöntemleri ve Sosyal MühendislikArkadaşlar merhaba wattpad'de yazmış olduğum ve devamını getireceğim bir yazım var desteklerinizi beklemekteyim.


İkna Yöntemleri ve Sosyal Mühendislik

Merhaba bu ilk yazım ile sizlerin karşısındayım. Hemen konuya giriş yapmadan önce belirmek isterimki anlatılan bilgiler gerçek ve yaşanan olaylardir. Bu anlatılan konuları örnek alınarak yapılan kötüye kullanımlar yasaktır. Kötüye kullanımda sorumluluk kabul edilmemektedir.

İnsan yaradılış gereği saftır ve bunun sonucunda ikna etme çabalari başlar. Farkında Olmadan insanlar Televizyon reklamlarında, Bulunduğu ortamda karşıdaki kişiyi ikna etmekte veya ikna olmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir deterjan reklamları olacaktır. Ana temayı "Eski Deterjan Yeni Deterjan" oluşturmaktadır. Eskisinin, artık iyiliği çürütülmüş bir ürün yerine insanlar yenilenmiş ve yeni çıkan bir markayı daha çabuk benimseyebilir. Oysa, birkaç yıl sonra belki de şu an yeni denilen deterjanın iyiliği çürütülebilecektir. Bunun gibi daha birçok ve bilmediğimiz ikna yöntemi bulunmakta bir diğeri ise Çoğu kez karşılaştığımız bir durum Çocuklar, çocuklar anne ve babalarına ikna etme konusunda usta kişiler diyebiliriz. İstedikleri bir oyuncağı aldırma konusunda çok iyiler. Yavaş yavaş ikna yöntemlerinin nasil yapildiğina gidiyoruz. Peki ikna yöntemlerini kimler kullanıyor aslında ikna yöntemi ve sosyal mühendislik kavramları birbiriyle ilişkili şeylerdir. Bu ikna yöntemi Ünlü Bilgisayar Korsanı KevinMitnick Yazmış olduğu bir kitap olan "Aldatma Sanatı" Kitabında bu işi Yapmış olduğu ve yapan birçok kişinin hikayeleri bulunmakta. Diğer Kullanıldığı bir alan ise Reklam Ticari alanda Kullanılmaktadir. Başta Söylediğim gibi insanlar eski eşyalar yerine yeni eşyalari daha çabuk benimsemektedir. Daha Sonralarda bu konularla ilgili birkaç gerçek hikayeleri sizlere paylaşıcam.

Bir Araştırma Sonucunda insanlar belli durumda sahip olduklari değerleri veya inancı saldırıya uğradığında, bu inançlarina karşı karşıt görüşte yer alabilirler ya da geçici bir şekilde bu görüşün yanındada olabilirler. Örnek vermek gerekirse; Bir Erkeğin inançlari ya da görüşüne bağlı olarak Ailesinde bulunan bir kadının mini etek giymesine veya açık giymesine tepki gösterirken. Ailesinde dışında bir kadının mini etek giymesi veya açık giymesini hoş karşılamaktadir veya bunun modanın gereği olduğunu söylemektedir.

İkna yöntemlerine Daha çok girmek gerekirse bu yöntemlerde en önemli olan iki şey bulunmakta bunlar :

1-Güven

2-İnanılırlık

Bu iki konuya giriş yapalım. Karşıdaki Kişiye Güven kazandırmadan önce ikna edeceğiniz bir kişiye yani sosyal mühendislik uygulayacağınız kurbanı gözlemlemek olucaktır ve ancak ozaman güven aşamasına geçebilirsiniz. Karşımızdaki Kurban karşısında güven giriyor işin içine ve güven kazanmak o kadarda kolay olmuyacaktır. Kurbanı izleyip onun hakkında kesin ve net bilgiler toplayıp bunları planlı şekilde gereken yerlerde uygulamalısınız. Hakkında bilgi toplandıktan sonra ise karşıdaki kişi ile artık iletişime geçmeniz gerekmektedir. Etkili bir şekilde konuşma yapmayı bilinmeli ve ortak paydalar üzerinde durmalısınız. Örnek vermek gerekirse bir X kullanıcımız olsun ve bu kullanıcımıza Sosyal Mühendislik yani İkna edeceğiz. X kullanıcısı hakkında gerekli olan bilgileri topladıktan sonra ve planlamalar yapıldıktan sonra Güven kazanmadan önce yapılması gerek bu kullanıcıyla iletişim kurmak olucak daha sonra güven kazandırmak için X Kullanıcısı ile sıkmadan konuşma yapmayi bilmeli ve ortak paydalarda durulmalı. Kendinizi o kişiye sevdirmelisiniz. Tabi bu bazen çok uzun sürelerde olabilir. X kullanıcısı hakkında topladığınız bilgileri onu sıkmayacak şekilde, kölesiymiş gibi değilde ona karşı jest yapıyormuş gibi kullanmalısınız. Bu konuda nabza göre hareket etmelisiniz. Onun için yapacağiniz bir kötü hareket X kişisinden karşı yapmiş olduğunuz tüm planlar altüst olucak ve toparlamanız çok zor olucaktır.

Tabi bunlarla yeterli değil mimikler ve karşıdaki kişiye olan duygunuzda önemlidir. Ona karşı kendini iyi hissettirmeniz gerekiyor. Eğer, gerçekten av/avcı ilişkisi içindeyseniz, operasyonun başarısı açısından karşınızdaki kişiye duygu beslememeniz çok önemlidir. Şöyle ki, yukarıda anlattığım jestler sayesinde sizin hedefinizle geçirdiğiniz vakit sayısı ve ondan aldığınız duygusal feedback artacaktır. Bu sayede de ona sürekli olarak yakın bulunmanız nedeniyle derttaş olup dertlerini sormalı ve kendisini önemli biri gibi hissetmesi gerekiyor. En güzel sır döküm noktaları, kişinin duygularını bedeninden çıkardığı andır. Ağlarken ve gülerken insanlar son derece zayıftır. Onlara doğru hamleleri yaparak istediğiniz cevapları alabilmeniz son derece mümkündür. Doğru soruları sorarak demiyorum. Çünkü; zaten SM olayında doğru soruları soramazsanız bu yaptığınız gözlemler sadece gözlem olarak kalır ve kişi ile yakınlaşma gösteremezsiniz. Doğru hamlelerden kastımsa sizin vücut dilinizi ve egonuzu çok iyi kullanmanız gerektiğidir. Kişi için fedakarlıklar yaparken ondan yüce olduğunuzu ona hissettirmeniz gerekiyor. El hareketleri ve bakışlarla bunlar kolaylıkla sağlanabilir.

Wattpad : https://www.wattpad.com/442473376-ik...%C3%B6ntemleri
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.