Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik Sosyal Mühendislik Saldırıları ve Siber İstihbarat hakkında birçok bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Mühendislik #1 / Stajyer Kulübü

Sosyal Mühendislik

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 21-03-2018 19:40   #1
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2018
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 269
Teşekkür (Aldı): 115


Sosyal Mühendislik #1 / Stajyer Kulübü
Merhabalar, bu ve diğer konularım da size karşınızda ki kişiyi nasıl ikna edebileceğinizi ve aldatabileceğinizi anlatacağım.
Öncelikle"ikna" ve"aldatma" nın anlamı nedir onu öğrenelim;

İkna Anlamı: İkna bir toplumsal etkileme biçimidir. İnsanlara akılcı ve simgesel (ki her zaman mantıklı olmayan) yollarla bir fikir, tutum veya eylemin benimsetilmesine doğru kılavuzluk et(Vikipedia)me sürecidir.

Aldatma Anlamı: (Bizim kullanacağımız anlam) İhanet etmek, arkasından vurmak, zaafiyetinden faydalanarak kullanmak.


OLAY ZİHİNDE BAŞLIYOR

İnsan beyni hakkında milyonlarca teori, fikir ortaya atıldı. Eğer karşınızdaki kişiyi ikna (aldatmak) istiyor iseniz, karşınızda ki kişinin duygularını, anlamlarını anlamaktan (onla aynı kafayı yaşamaktan) başlar.

Peki onların kafasını nasıl yaşayacağız?

Bu sorunun yanıtını bulabilmek için karşınızda ki kişiyi motive etmek ve harekete geçirmekten başlıyor. Eğer karşınızdaki kişiyi motive ederseniz otomatik olarak size güvenecektir. Ve harekete geçecektir. Peki karşımızda ki kişiyi nasıl motive edip harekete geçireceğiz? Cevabını ilerideki derslerde anlayacaksınız...
ÖNERİ

Bu çok büyük bir silahtır. Hele ki kararsız kalmış iseniz. Bu aralar dikkatimi çok fazla çeken bir reklamdan bahsedeceğim. Bir diş macunu reklamı. Hasta, dişçiye gidiyor. Dişçi diş macununun değiştirmeseni söyleyerek diş macununu tanıtıyor. Ve reklamın sonunda da 2 - 3 diş hekimi diş macununu öneriyor. Sonuç?

İşe yaradı. Birazda hayatımızdan örnek verelim;

En çok marketler de ve giyim mağazaların da karşımıza çıkıyor. Marketler de genellikle kasaların yakınların da olurlar ve 2,99 veya 2,95 (genellikle düşük ve küsüratlı fiyatlar) olur. Sebebi size son anda gözükerek aklınıza geliyor, küsüratı görerek de sizi cezbediyor. Ve kasiyerde size öneriyor

Taktik güzel Başka taktiklere bakalım;

Bazen insanları (genellikle beni) sinir eden, giyim mağazaların da ki çalışanların "Beyefendi gömlekte almak ister misiniz?" demesi, "hayır" dediğimizde de başka ürünleri söyleyip yanımdan hiç ayrılmaması. Neyse konumuza dönelim, çalışanların bunları söylemesinin sebebi; kararsız iseniz sizi yönlendirerek o giysiyi almanızı sağlamaktır.

Kullandıkları başka taktiklerden biri de

"Bey Efendi bunun altına mavi kot pantolan çok yakışacaktır" veya "Oldu mu?" cevabına hayır dememeleri veya daha pahalı bir ürün önermeleri. Çoğu mağaza kullanıyor çünkü işe yarıyor.

Bugün kü konum bu kadar arkadaşlar sonra ki konular da görüşmek üzere...


EK OLARAK:

- Konuları ders ders anlatmayı düşünüyorum hem anlamanız kolay olacak hem de pratik yapmanız.

- "Sosyal mühendislikle ne alakası var?" Sosyal mühendislik sadece bilgisayar başında olmuyor, dışarı çıkmanız da gerekebilir. Ayrıca sizi de bilinçlendirerek nasıl korunacağınızı anlatmak istiyorum.

- "Bunlar benim ne işime yarayacak? Ben bunlarla İnsstagram veya virüs nasıl yedirebilirim ki?" sorusuna cevabım; dersleri tamamen takip etmesini ve derslerin sonunda bu soruyu tekrar kendisine sormasını gerektiğini düşünüyorum.

- Yazılarım Kevin Hogan'nın yazılarını örnek alarak yazıyorum. (Kevin Hogan Kimdir?)

___________________________________________

Aşksız ve paramparçaydı yaşam
Bir inancın yüceliğinde buldum seni
Bir kavganın güzelliğinde sevdim
Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek
Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 21-03-2018 19:47   #2
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
pardus@root
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 754
Teşekkür (Aldı): 695
Eline sağlık___________________________________________

Linux'a Dair Herşey..

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

XQ1 Teşekkür etti.
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

paykasa
web tasarım

wau