Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik Sosyal Mühendislik Saldırıları ve Siber İstihbarat hakkında birçok bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.
Sosyal Mühendislik Hatalar ! / 1 / Root Adam #elit

Sosyal Mühendislik

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 16-03-2019 09:10   #1
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
12/2018
Nereden
OLSUN ?
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 158
Teşekkür (Aldı): 237


Exclamation Sosyal Mühendislik Hatalar ! / 1 / Root Adam #elit
Merhaba Ben Root Adam ,

Bilindiği üzere saldırı amaçlı yaptığımız bir çok yöntem bulunmakta.Genellikle ’’Son saldırı’’ diye adlandırabileceğimiz Sosyal Mühendislik ciddi olmayı ve hedef için belirlenen role uymayı gerektirmektedir.Yapılan en küçük hata/yanlış kurbanın olumsuz düşünmesine sebep olucaktır.Bunun gibi hatalar yapmamak için en çok yapılan hataları sizler için araştırdım.Konu uzadıkça uzayabilirdi ancak sıkıcı olmaması ve netlik açısından kısa kısa hatalara değineceğim.Kısaca en çok yapılan hatalarımızdan bazılarını gösterelim.


1-Hazırlık yapmamak:

Çoğu kişi ’’Sosyal Mühendislik nedir?’’ dendiği zaman ’’bilgi toplamak-araştırmak’’ diye cevap verir ve bunların yeterli olacağını sanıp başlar 2-3 araştırmaya.Ancak yapılan çalışmaların yetersizliği,bilgi toplayamamak hedefe yaklaştırmaktan çok bizleri hedeften uzaklaştırmaktadır.Hep söylediğim bir söz vardır; ’’Sosyal Mühendislik bir adım atmadan diğer adımı düşünmeyi gerektirir’’.Bu mantık ile ilerleyerek hep bir sonraki adımı düşünmeli ve olaya kurbanın gözüyle bakmayı öğrenmeliyiz.

2-Cümle kurarken şaşırmak:


Kurban ile iletişim halindeyken kurulan cümleler ve iletişim şekli çok önemlidir.Cümleleriniz kısa ve öz olmalıdır.Cümleleri yanlış kurmak,hata yapmak şüphe uyandırabilir.Bu hata çok yapılmaktadır.

3-Yetersiz etki:


Sosyal Mühendislik konusunda uzman bir kişi her zaman karşısındaki kişiyi(kurbanı) etkilemeye çalışır.Eğer karşıdaki kişinin gözünde iyi bir etki oluşturursanız hedefe çok yaklaşmış olacaksınız.Ancak yapılan hatalardan biriside tam burda oluşmaktadır.Kişiyle kurulan yetersiz diyaloglar tam bir etki oluşturmamızı ciddi anlamda engellemektedir.Kişinin gözünde iyi bir etkiye sahip olmak bize kişinin güvenini kazandıracaktır.

4-Bilmediği halde konuşmak,yorumlamak:


Kurbanla iletişim halindeyken yapılan en büyük hatalardan biriside bilmediğimiz konular hakkında sık sık düşüncelerimizi dile getirmek ve karşımızdaki kişiyle paylaşmaktadır.Böyle durumlar bizi zor duruma sokmakla kalmaz kurbanın gözünde bir güven problemi oluşmasını sağlayacaktır.Böyle hataları önlemek için araştırmalarımızı derinleştirmek gerekmektedir.

5-Karşı tarafı sıkmak-sıkıcı olmak:


Eğer etkili konuşabiliyor ve dinleyiciyi düşündürebiliyorsanız bu size +10 puan kazandırmaktadır.Çünkü etkili konuşmak karşımızdaki kişinin bizi dinlemesini ve güvenmesini sağlamaktadır.Örneğin eve bir ürünü tanıtmak için gelen kişileri hatırlayın.O kadar akıcı-net konuşurlar ki dediklerine 1-2 dakika içerisinde inanırsınız.İşte yapmamız gereken budur.Ancak bunu hataya dönüştürenlerimizin sayısı oldukça fazladır.Akıcı olmak yerine yavaş konuşmak,anlaşılır olmak varken cümlelerimizi uzatmak,düşündüreyim derken abartmak kişinin sıkılmasına sebep olmaktadır.
6-Bilgi yetersizliği:


Hedefe yaklaşmak için bir yolumuz olması lazım.Bu yolu oluşturan şey bilgidir.Yapılan büyük hatalardan bir diğeri ise bilgi yetersizliğidir.Hazırlık aşamasında gerekli olabilecek tüm bilgiler toplanmalı ve bir plan dahilinde kullanılmalıdır.
Evet arkadaşlar bunlar her aceminin yaşadığı belli sorunlardı.
Bu hataları bir yere kaydetmeniz sizin yararınıza olucaktır.Yeniyseniz ve öğrenmek istiyorsanız hatalarınızı mutlaka fark ediniz ve mutlaka bir yol haritası hazırlayınız.Bunları sizi hatalardan koruyacaktır.

Elimden geldiğince kısa ve net bir yazı hazırlamaya çalıştım.Umarım acemi arkadaşlarımıza faydalı olur.İleri seviye Sosyal Mühendislik konusu için hazırlıklara başladım.Şimdilik bu konuyla ufak bir giriş yaptık.


Konum Hoşunuza Gittiyse Butonunu Kullanalım .

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

___________________________________________SELAM SANA
EY YILLARI HEBA OLAN GENÇ!ᎷᎩ ᏁᏗᎷᏋ ᎥᏕ ƦƠƠƬ
 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau