Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik Sosyal Mühendislik Saldırıları ve Siber İstihbarat hakkında birçok bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

[ÖZEL] Müzakerede İkna Taktikleri 2. Konu \\ RootAdam #İçerikEditörlüğüKulübü

Sosyal Mühendislik

Anket Sonuçları: Makale Yararlı Mı ?
Evet 11 91,67%
Hayır 1 8,33%
Katılımcı sayısı: 12. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 2 Hafta önce   #1
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
12/2018
Nereden
GİZLİ BİLGİ
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 210
Teşekkür (Aldı): 268


Post
Merhaba arkadaşlar umarım güzel bir hafta geçirmişsiniz'dir öncelikle 1.Konumu okumadıysanız BURADAN okumanızı tavsiye ederim !

DİKKAT ! : MAKALEMİN YARARLI OLMASI İÇİN BAŞTAN SONA KADAR ETKİLİ BİR OKUMA GEREKİYOR !


Konu Başlıkları :

1. Baştan Uyarmak


2. Adım Adım


3. Uygulamak


4. Değer Vermek


5. Güven


6. Güvensiz Müzakere Etmek~ Baştan Uyarmak ~


Bir müzakerede veya tartışmada takıncağınız tavır, sonucu doğrudan etkileyecektir. Herhangi bir işe kaybedeceğinizi düşünderek başlarsanız kaybedersiniz. Ne demişler? İnanmak başarmanın yarısıdır! Eğer çok agresif biriyseniz, İnsanları daha her şeyin başındayken uyarın mesela ,"Eğer fazla agresifleşirsem, Lütfen beni uyarın"

Peki bu ne işe yarar?


• Birincisi,karşınızdakilerin beklentilerini sıfırlamanızı sağlar.• İkincisi, sizi daha gerçekçi yapar ve güvenirliğinizi arttırır.• Üçüncüsü ve en önemlisi, taklalar atmanızı ve doğanıza aykırı davranmanız gerekmez bu şekilde kendiniz olup amaçlarına daha dikkatli bir şekilde yogunlaşmanıza neden olacaktır.

Bu konuda örnek verecek olursak, Yeni bir mekana veya ülkeye gittiğinizi düşünün eğer o ülkenin kültürünü çok iyi bilmiyorsanız ilk baştan özür dileyerek "Yanlışlıkla uygunsuz hareketler, sözler söyliyebilirim. Keşke kültürünüzü daha iyi bilseydim hata yaparsam beni çekinmeden uyarın" Bu gibi cümleler kurarak olabilecek tüm çatışmaları enegelliyebilsiniz ve bu durum kendiniz olama fırsatı doğuracaktır.


NOT : Her zaman eleştirlemeye açık olun çünkü hatalarınızın ne olduğunu bulabilir ve bu hataları düzelterek daha
güçlü olamanızı sağlıyabilirsiniz.

~ Adım Adım ~

Küçük ve kademeli adımlar daha çok şeyi başarmanızı sağlar. Aç gözlü olmayın mütevazi olun. Açgözlü davranmanız insanların size güvenmesini engeller. Bu da elde etmek istediğin şeyin daha azını elde etmenize neden olur. Verdiğiniz veya önerdiğiniz teklif ne olursa olsun sindirilebilir olmalıdır.


Her müzakere, her durum birbirinde farklıdır bunun nedeni İNSAN değişkenidir. Amacınıza ulaşmak için yeterli güce sahip olmanız gerekli fakat güç tek başına genellikle işlevsizdir aslında diğer konumda da açıkladığım gibi zararlı bile olabilir o yüzden doğru kullanım kritik önem arz etmektedir. Güç ile ikna kabiliyeti arasında bir ilişki vardır. Kadınların erkeklere kıyasla daha fazla ikna kabiliyeti olduğu öne sürülür ki etrafımıza baktığımız zamanda başarlı konuşmalar kandınlardan (Genellikle) çıkar. Neden?

• kadınlar daha çok dinler. Daha fazla bilgi toplar. Daha fazla bilgi de daha iyi bir ikna süreci ve daha iyi bir sonuç anlamına gelir.


NOT : İyi müzakereciler karşı tarafı iyi gözlemleyen, Onlara yoğunlaşan ve böylelikle amaçlarına daha kolay ulaşan kişilerdir.
~ Uygulamak ~

Arkadaşlar isterseniz dünaynın en iyi müzekarecisi olun ister Kevin Mitnick 2 olun uygulamada birşey yoksa herşey vakit kaybıdır. Eğer uygulama yapmazsanız bunları bilmenizin hiç bir anlamaı yoktur. Bu önemli bir noktadır. İsterseniz futbol için 100.0000000.. tane kitap okuyun bir Ronaldo çıkmaz neden? cevabı bariz UYGULAMA eksikliği'dir.


Eğer hazırlık yaptıysanız ve yeterince pratiğiniz varsa, karşınızdaki insanlar bunu farkedecektir. Ve nerdeden başlarsanız başlayın size istediginizden fazlası verilecektir. Şu soruyu sorabilirsiniz "ya dostum iyi güzel bunları anlatıyorsunda biz pratiğimizi nerede yapacağız?

Cevap : İnsanlar haftada 20 - 30 saate yakın (Mesleklere Göre Farklılık Gösterir) hep bir müzakere; tartışma içerisindedirler : Okulda,evde,sokakta,alışveriş yaparken v.b birçok durumda bu taktikleri uygulayabiliriniz. Bu şekilde zayıf noktalar üzerinde yoğunlaşmanız, bu zayıf noktaları geliştirmeniz için fırsattır bunlar tıpkı Piano, Keman veya Araba kullanmaya benzer ilk denemede yapılan hatalar ikinci denemenizde olmuyacaktır.


NOT : Farklı strateji ve teknikler, birbirinden farklı durumlarda daha iyi sonuçlar doğurur.

~ Değer Vermek ~


Karşınızdaki kişinin size istediğinizi vermesini sağlamanın anahtarı, ona değer vermenizdir. Eğer karşınızdaki kişinin kafalarında ki resmi anlamaya çalışırsanız, onların fikirlerini değiştirebilcek bir noktaya gelebilirsiniz.

Örneğin : Arabaniz ile Pazar günu şehir merkezinden giderken emniyet kemeri takmadınız Trafik Polisi tarafından durdurunuz sanki polis yazıhane kurmuş gibi. Burada yapmaniz gereken şey polise değer verdiğinizi hisettirmek gerek çünkü cezası kesilen kişi polise teşekkür etmez (: burada sizin yapmanız gereken :

• "Beni durduğunuz için ve işinizi yaptığınız için çok teşekkür ederim memur bey Muhtemelen hayatımı kurtardınız"


Bu şekildeki cevaplar ile polisin size ceza kesmesini engelleyerek sadece uyarı alma oranınız aratacaktır.
~ Güven ~

Öncelikle güvenin tanımını yapalım. Güven karşınızdaki insanın sizi koruyacağını hissettiren bir duygudur. Eğer güven oranı yüksekse karşı taraf kazansada, kabetsede sizi korumaya devam edecektir.
Güvenin en önemli bileşeni dürüstlük, yani NET olmaktır. Güven iki tarafın aynı fikirde olduğu anlamına gelmek zorunda da değildir. iki tarafın da birbirine inanması anlamına da gelir. Güvenirliğiniz ikna kabiliyetiniz etkileyen en büyük etmendir.Güvenin tersi, tabi ki dürüst davranmamak,yani yalan söylemektir. Yalan söylemek karşı tarafı aldatmaya yönelik her şeyi kapsar ya da doğruyu söylerken gerçekleri gizlemek ve yanlış bir etki bırakmak da dürüst olmayan ve güven sarsan bir tutumdur yanı sıra: Duyguları kendi çıkarları için kullanmak ; Bilgiyi Saptırmak, Blöf Yapmak v.s güven sarsan davranışlardan bazılarıdır.Güvenin her zaman bir temeli olmalıdır. Eğer yeni bir ortama girdiğinizde birisi size "Bana güveniyor musun?" diye sorarsa Cevabınız şüphesiz "Sana Neden Güveneyim Ki ? Birbirimizi yeni tanıyoruz ve eğer sen bana bu noktada güveniyorsan delirmiş olmalısın" Olmalıdır. Güven zamanla gelişen ve olgunlaşan bir şeydir. Eğer bir ilişki konusunda kafanızda soru işaretleri varsa karşınızdaki kişiye güvenmeyin. Yoksa kaybeden pozisyonunda olabilirsiniz.
~ Güvensiz Müzakere Etmek ~


Gerçek şu ki, güven çok iyi olsa da, başarılı bir müzakere için illa ki güven olmasıda gerekmiyor. Burası çok önemli bir çok insan burada ıskalıyor : Güven başarılı bir müzakere için en önemli gereklilik değildir. Çok daha fazla ihtiyaç duyulan bir şey vardır. İhtiyaç duyulan şey BAĞLILIKTIR. Güven bağlılığın elde edilmesini sağlayan yollardan sadece biridir.


NOT: Vaatte bulunurken harcadığınız enerjiyi, karşı taraftan söz almak için de harcamalısınız.


Eğer size hile yapılıp veya yalan söylendiyse karşı tarafa az bilgi ve değer verin. Karşılığında bir şeyler alabilecek misiniz diye bekleyin. Eğer alabilirseniz, yavaş yavaş ilerleyin. Kendinizi sizin çok şey verdiğiniz, fakat karşılık olarak çok şey elde edemediğiniz bir duruma düşürmeyin. Yolun her kademesinde yeterli değeri gördüğünüzden emin olun.


Bir Rus atasözü : "Güven, Fakat Güvenini Doğrula."


Dikkat Edilmesi Gerekenler :

• Eğer karşı tarafın elinde sizden daha fazla bilgi varsa, zararlı çıkabilirsiniz• Karşı taraf hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplayın. Onlardan detay vermelerini isteyin.• Sorularınızdan kaçıyor ya da konu mu değiştiriyorlar? Onlar ne kadar gizemli olursa, bir şeyi saklıyor olma ihtimalleri daha yüksektir bu konuda dikkatli olmalısınız.• Dürüstlük garantisini anlaşmanın bir parçası yapın. Eğer iletişimde karşınizda ki duraksıyor veya kaçak oynuyorsa gözünüzü dört açın (:• Eğer söylenmemiş, konuşulamamış şeyler olduğunu düşünüyor ve rahatsız hissediyorsanız "Bilmem gereken başka bir şey var mı?" diye sorun.


~ Bitiş ~


Ankete Katılmayı Unutmayınız, Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.Cuma 22:10 Oylama Sonucuna Göre 3.Konuyu Açacağım İyi Forumlar Dilerim... #GÜNCEL___________________________________________HER ELİN ÜSTÜNE BİR EL VARDIR !


Konu Tegin tarafından (15 Saat önce Saat 04:25 ) değiştirilmiştir..
 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
Siber Güvenlik
sosyal medya bayilik paneli

wau