THT DUYURU

chat
Sosyal Mühendislik Sosyal Mühendislik Saldırıları ve Siber İstihbarat hakkında birçok bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

takipci
chat
Seçenekler

Hedef Gözetleme Tarihi

Menrva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbarat Tim
Üyelik tarihi:
04/2020
Yaş:
28
Mesajlar:
57
Konular:
15
Teşekkür (Etti):
87
Teşekkür (Aldı):
113
Ticaret:
(0) %
1
709
2 Hafta önce
#1
Hedef Gözetleme Tarihi
Gözetim sözcüğü Fransızca kökenlidir (İngilizcesi; surveillance). 18.yy. sonlarında kişilerin davranış, durumları ve hareketlerini yakın izleme olarak kullanılmış.

TDK gözetim kavramını gözetleme işi, nezaret olarak, Oxford ise şüpheli kişinin gizlice gözetim altına alınması olarak açıklanmıştır. Fakat bu tanım yetersiz kalmaktadır.Gary Marx, şüpheli kavramının günümüz koşullarında gözetim kavramıyla örtüşmediğini savunur. Marx’a göre gözetim eskiden kişiye yönelik olurken artık tamamen coğrafyaya yönelik olduğunu vurgular.

Sosyal bilimler olarak gözetim kişi ya da grupların iletişim ve eylemini sistematik olarak izlemektir. Brian Martin, olayın gözetim olarak anlaşılması için ortada büyük bir güç farkı ve güven eksikliği olması gerektiğini savunur. Anthony Giddens, gözetimi ikiye ayırıp; kişilerin eylemlerini yönetmek için kullanılan kodlanmış bilgi birikimi, depolama usulleri, sözlü iletişimde yüz yüze iletişimi aşan iletişim biçimi olarak değerlendirir. Diğer anlam olarak; bazı kişilerin doğrudan izlenmesi olarak tanımlar.Kısacası gözetim güç ilişkisi doğrultusunda kontrol ve denetimin kapsadığı süreçlerin pratikleri olarak nitelendirebiliriz. Doğrudan izleme de bu pratiğin bir yöntemi olarak adlandırılabilir.Gözetimi ilk olarak 19. Yy.da ABD de şirket kasabasıyla ortaya resmi olarak çıkmıştır diyebiliriz.Pulman Palace Car Company kasabası, işçileri bütünleşmiş bir ortamda endüstriyel üretim ve tüketim parçası olacak şekilde tasarlayıp çalıştırmıştır. Çalışılan fabrika, kaldıkları ev ve alışveriş alanlarının tamamı kasaba içerisindeydi. Mülk sahibi George Pulman’a aitti. İşçiler mülk sahibi olamazdı ve çok sıkı denetimdeler idi. İçki, sigara yasaktı ve gece sokağa çıkamazlardı. Çalışan genç kadınların evlenene kadar çalışması ve uygun eş bulduktan sonra ayrılmaları planlanmıştı, bu doğrultuda; akşamları okuma grupları, ders sınıfları oluşturulmuştu. Uzun yüksek tavan koridorlar ve odalardan oluşan hastane stili odalarda kalır, gece den sabaha kadar başlarında nöbetçiler bulunurdur. Kızları yabancılardan koruyup, gece kaçmalarını da önlüyorlardı.
Fabrika da başlayan gözetim pratiği sanayi devrimi ve kapitalizm ortaya çıktığında tüm gündelik rutine yansımıştır. Toplumlarda gündelik hayat için mevsim, günışığı, gelgit gibi doğa olayları ile başlamış, modern kapitalizmde işçileri disipline etme ile bütün yaşantımıza yansımıştır.TEKNİK

Güvenlik- Tehdit Matrisi Hazırlamak

Faktörler: İstihbarat. Görevler (hedefin kariyeri). Günlük yaşam düzeni. Güzergah (kullandığı yollar, gittiği konumlar). Fiziki konut güvenliği (saldırıda zarar görecek kişiler). Kişisel Güvenlik. Güvenlik Bilinci.

Gözetleme- İzleme- Tespit Programı Hazırlamak

Güzergah Analizi

Hedef Gözetleme Tespiti
--------------------- La pittura é cosa mentale
Konu ᑕᕮᗰ ΛDΓİΛП tarafından ( 2 Hafta önce Saat 20:16 ) değiştirilmiştir.
"Squ4LL, belkiran, ZarKZainerX Teşekkür etti.
belkiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Mesajlar:
90
Konular:
9
Teşekkür (Etti):
63
Teşekkür (Aldı):
19
Ticaret:
(0) %
2 Hafta önce
#2
Cevap: Hedef Gözetleme Tarihi
tesekkurler

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler