Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Kültür ve Sanat Dünyası
> Tarih ve Coğrafya

Tarih ve Coğrafya Yurtiçi ve yurtdışı tarih ve coğrafya konuları
Saltanat Şûrası Sevr projesini kabul etti

Tarih ve Coğrafya

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-01-2018   #1
  • Offline
  • Yarbay
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2016
Mesajlar
Konular


  
Saltanat Şûrası Sevr projesini kabul etti

Birinci Dünya Savaşı’nın ertesinde savaşı kaybeden devletlerle İtilaf Devletleri arasında teker teker barış antlaşmaları imzalanmasına rağmen, Osmanlı Devleti ile 1919 yılının sonuna gelindiği halde henüz bir barış antlaşması imzalanmamış ve görüşmeler belirsiz bir geleceğe ertelenmişti. İtilaf Devletleri, Osmanlı İmparatorluğu’na uygulanacak barış antlaşmasının şartlarını hazırlamak için 18 Nisan 1920 tarihinde San Remo’da toplandılar. Bu konferansta, Türkiye ile birlikte Ortadoğu’nun da geleceğine ilişkin tasarılarını masaya yatırdılar. San Remo Konferansı’ndan birkaç gün sonra Osmanlı hükümeti, 22 Nisan’da Paris’te toplanacak olan barış konferansına davet edildi. Bunun üzerine Ahmet Tevfik Paşa başkanlığında bir heyet Paris’e gönderildi. Fakat Ahmet Tevfik Paşa, önlerine konulan şartların “devlet kavramıyla bağdaşır tarafı olmadığını” bildirerek görüşmelerden çekildi. İtilaf Devletleri ise bunun üzerine, Türk direnişini kırmak için, İzmir’de bulunan Yunan kuvvetlerine Balıkesir, Bursa, Uşak ve Trakya’yı işgal ettirdi. Ege’deki işgaller üzerine 22 Temmuz 1920 tarihinde İstanbul’da, Padişah Vahdettin’in de iştirakiyle Saltanat Şûrası toplandı. Topçu Feriki Rıza Paşa’nın karşı çıkmasına rağmen Sevr Projesi’ni kabul eden Şûra, Paris’e Sadrazam Damat Ferit Paşa başkanlığında ikinci bir heyet göndermeye karar verdi. Bu heyet, 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşması’nı imzaladı. Ankara’daki TBMM hükümeti ise durumu sert bir bildiriyle kınayarak, antlaşmayı imzalayanları vatan haini ilan etti.
    


__________________

Varlığım Türk varlığına armağan olsun..

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.