Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Kültür ve Sanat Dünyası
> Tarih ve Coğrafya

Tarih ve Coğrafya Yurtiçi ve yurtdışı tarih ve coğrafya konuları
‘Olur Sultanım, Siz Sadece Emredin, Biz ‘O’ Haini İdama Bile Mahkum Ederiz’

Tarih ve Coğrafya

 
 
Seçenekler
Alt 11-05-2018 01:06   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2016
Mesajlar
Konular‘Olur Sultanım, Siz Sadece Emredin, Biz ‘O’ Haini İdama Bile Mahkum Ederiz’

Mustafa Kemal geliyor.. Bu haber, O’nun geçtiği her yerde bir başka sevinç, bir başka güven demekti. Analar, gencecik Fadime’ler, bıyıkları henüz terle*meye yüz tutmuş Mehmet’lerini Mustafa Kemal’in ordusuna uğur*larken, beyaz yaşmaklarını ısla*tan iki damla yaş, sadece büyük bir mutluluğun ifadesiydi.

Ve Mustafa Kemal’in gönlünde onlar, onların gönlünde Mustafa Kemal vardı. Bir at sırtında günlerce yorgun, altın saçları dağ*lardan esen rüzgârla savrulmuş, ama mavi gözlerinin bebeklerinde dopdolu bir vatan sevgisiyle O, yoktan bir dev yaratacaktı.

Mustafa Kemal geliyor. Bu haber, “Kurtuluş,, idi.. Bu haber kutsal kavganın en büyük işaretiydi. Hazırdı herkes. Ve gönüllerde “Mustafa Kemal,, bir çığ gibi büyümüş, bütün Anado*lu erik çiçeklerinden buğday ta*nelerine kadar Mustafa Kemal dolmuştu.. Ama saray kuduruyordu. Olmaz, diyorlardı böyle şey. O’na âsi diyorlardı. O’na, pis, yağ ko*kan dillerini uzatmış, nihayet hain bile demişlerdi.

Sene 1920.. Mayısın 9’unda Osmanlı hane*danının artık tortusu olmaktan başka bir mâna ifade etmeyen Vahdettin, Sadrazamı Damat Ferit Paşayı çağırmış. ısrarla, “Buna bir çare bulalım,, diye diretmişti. Damat Ferit Paşa, efendisinin karşısında iki büklümdü:


— “Olur, Sultanım siz sadece emredin, o haini idama bile mahkûm ederiz..,,

Ve saray, hâlâ Anadolu’da gö*revli valilerinden medet umuyor, “Biz, idam fermanını hepsine bildiririz, onlar Mustafa Kemal’i ya*kalar, hükmü infaz ederler,, diye, hem de inanarak düşünenler bile vardı.. Aynı zamanda Harbiye Nazır Vekili olan Damat Ferit Paşa, di*ğer nâzırları toplayıp alelacele karara vardılar, nihayet Vahdettin’in yüzü sinsi sinsi güldü ve hazırlanan fermana imzayı bastı.

Şimdi, Başbakanlık Arşiv Ge*nel Müdürlüğünün Atatürk Belge*leri sergisinde teşhir edilen bu fermanda şöyle deniliyordu:DAMAT Ferit'in imzasını taşıyan, Atatürk’ün idam fermanı işte budur. Bugün bu vesika Başbakanlık Arşiv Genel Müdürlüğü dosyalarındadır.

İDAM FERMANI

“Kuvayı-yı Millîye unvanı tah*tında çıkardıkları fitne ve fesa*dın ve kaanun-i esasi hilâfına aha*liden cebren para toplamak ve asker almak ve hilâfında hareket edenlere işkence ve ezaya ve tahrib-i bilâda cür’et eylemek suretiyle emniyet-i dâhiliyeyi ih*lal eyleyenlerin mürettib ve müşevviklerinden oldukları iddiasıyla maznun-u aleyhim olan Üçüncü Orduyu Hümayun müfettişliğinden mâzul ve sılk-i as*keriden mahreç Selânikli Musta*fa Kemal Efendi ve…”

Damat Ferit Paşa’nın kaleme aldığı fermanda, Mustafa Kemal ile beraber Kara Vasıf Bey, Ali Fuat Paşa, Adnan Adıvar, Halide Edip Adıvar ve Alfred Rüstem Bey’in de isimleri sıralanmış, yakalandıkları yerde derhal idam edilmeleri bildirilmişti.

Mustafa Kemal ve arkadaşları Anadolu’daydı. Onların ordusuna asker sevkederken, hem de “Acele,, telgraflarla bu fermanı alan valiler kahkahalarla gülmüşlerdi ve ferman çöp sepetini boylamıştı.

Büyük kurtuluş kavgası artık başlıyordu ve her yerde parola, sadece “Mustafa Kemal,, idi.

Yazan: Metin SOYSAL, 10 Kasım 1963 Hürriyet Gazetesi___________________________________________

Varlığım Türk varlığına armağan olsun..

Bedevi Değil, Medeni Olun


Konu Lowindy tarafından (11-05-2018 01:07 Saat 01:07 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.