İPUCU

Teröre Lanet PKK, FETÖ, DHKPC vb... Terör Örgütlerine duyduğunuz öfkeyi buradan haykırın. Argo ve küfürlü kelimelerden kaçının.

Seçenekler

1993 Ağustos ayında neler yaşandı? ~ 'Gandalf

2 Hafta önce
#1
'Gandalf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
Orta Dünya
Mesajlar:
1.910
Teşekkür (Etti):
950
Teşekkür (Aldı):
627
Konular:
126
Ticaret:
(0) %


Güzel dostlar maalesef savaşlar dizilerle ya da filmlerle anlatılmıyor. Hiçbir şekilde de anlatılamaz zaten. Ancak olabilecek en yakın anlatım şekli dönemin medyasında yer almaktadır. Çünkü savaşla birlikte medyanın dili ve üslubu da değişir. Eğer bu satırları okuma sırrına erer iseniz, dediğimi anlarsınız.

--------------------------------------------------------------------------------------

16 Ağustos 1993 Hürriyet, birinci sayfa başlıktan;

"250 PKK'lı ölü, PKK'ya yurt içinde en ağır darbe, örgütün 10. yıla girdiği gün indirildi. Hakkari'nin Buzul-Cilo Dağı kampında bulunan 250 kadar terörist öldü. Yüksekova ve Şemdinli arasındaki yüksek dağlarında cehennem üçgeni, 350-400 terörist kuşatıldı."

17 Ağustos 1993 Milliyet, birinci sayfa başlıktan;

"Yüzlerce ölü, 400 PKK'lı çemberde, İran'daki kamplardan Türkiye'ye sızarak Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Buzul Dağları'ndaki sarp kayalıklarla çevrili bölgede kamp kuran ve 15 Ağustos nedeniyle eylem hazırladığı içinde olan yaklaşık 400 PKK'lı kuşatıldı. Çatışmalar sürüyor.

Cehennem gecesi; PKK Yüksekova'ya gece boyunca 500 roketle saldırdı. İsabet alan birçok ev ve işyeri yandı. İlçede sokağa çıkma yasağı kondu. Her yandan ateş; PKK'ya karşı yürütülen harekatı engellemek için bir grup terörist, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine saat 22.00 sularında çeşitli yönlerden saldırdılar."

17 Ağustos 1993 Hürriyet, birinci sayfa başlıktan;

"PKK'da tam bozgun: Şemdinli ve Yüksekova arasındaki, operasyon karşısında neye uğradığını şaşıran PKK, gafil avlanıp, büyük kayıplar verdi. 250 kadar kayıp veren PKK'lılardan sağ kalanlar panik halinde kaçmaya çalışıyor. Harekatı 30 Ağustos'ta tuğgeneralliğe yükselen Dağ ve Komando Tugay Komutanı Piyade Kurmay Albay Osman Pamukoğlu yürütüyor."

17 Ağustos 1993 Sabah:

"Büyük operasyon 4'üncü gününde; Yüksekova ve Şemdinli arasında ölüm çemberine alınan kalabalık bir grup bölücü teröriste yönelik harekat devam ediyor, örgüt ağır kayıplar verdi."

18 Ağustos 1993 Hürriyet 1. sayfa:

"Buzul Dağı taranıyor: PKK'nın ağır darbe yediği Hakkari'nin Yüksekova ve Şemdinli ilçeleri arasındaki Buzul Dağı'nda operasyon sürüyor. PKK'da ölücüler görev başında; PKK-ölüleri- nin gizlenmesi ve tanınmaz hale getirilmesi için özel görevliler oluşturdu. Ölen arkadaşlarını gizleyemedikleri taktirde, yüzlerini parçalayarak tanınmaz hale getiriyorlar. Ölücülerin varlığı, ilk kez 15 Ağustos'ta ortaya çıktı. Yüksekova-Şemdinli arasındaki Gülletepe Mevkii'nde geçen telsiz konuşması şöyle:

'Hepimiz kuşatıldık.'

'Govent(Balkaya Dağı) istikametine kaçın.'

'Nereden kaçalım? Şehit sayısı 200 oldu. Çok yaralımız var.'

'Kim kaldıysa kaçsın.'

'Şehitler ne olacak?'

'Ölücüler halletsin.'

'Kendileri de zaten ölmüşlerdir.'

'Toprak başınıza ....(lanet olsun)'

Politika sayfası: Bingöl sendromu aşılıyor. PKK 1992'de Kuzey Irak'a düzenlenen harekattan sonra tarihinin en büyük darbesini yiyor. Böylece psikolojik üstünlük yine devlete geçiyor. Bingöl katliamı(Maalesef Parmaksız Zeki-Şemdin Sakık tarafından silahsız 33 askerin otobüsten alınıp şehit edilmesi.) ile oluşan durum değişiyor."

18 Ağustos 1993 Milliyet;

"Kirpi Operasyonu: PKK kıskıvrak, operasyon 3000 metrenin üzerinde 850km2'lik bir alanda sürüyor. Harekata katılan 3000 komando çatışmalara 24 saat aralıksız devam ediyor. Çemberin içinde kalan 450-500 PKK'lının 300'den fazlası öldürüldü."

18 Ağustos 1993 Sabah, 1'nci sayfadan:

"PKK'ya ölüm çemberi: Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Buzul Dağı kesiminde kıstırılan 450 PKK militanını imha operasyonu sürüyor. Çatışmalar Karadağ ve Harun Geçidi çevresinde yoğunlaştı. PKK'nın kayıpları 300 militan."

18 Ağustos 1993 Meydan:

"Dağ taş PKK'lı terörist cesedi dolu. İran-Irak sınır geçidinde PKK'ya yönelik operasyon aralıksız devam ediyor."

18 Ağustos 1993 Milliyet 1. sayfa başlıktan:

"Askere leş toplatmam: Dağda PKK'yı ezen Tuğgeneral Osman Pamukoğlu kesin konuştu: Analar evlatlarını askere leş toplatmak için göndermedi. Geberdikleri yerde kalırlar, askere leş toplatmam. Biz imha eder, geçeriz. Askerlerime bir kurşun atana beş kurşun atarım."

19 Ağustos 1993 Meydan:

"Kirpi Operasyonu'yla PKK'nın beli iyice kırıldı. Hakkari Dağ ve Komando Tugayı Komutanı Kurmay Albay Osman Pamukoğlu 'Kar yağmadan Hakkari bölgesindeki PKK gruplarını, gece gündüz demeden, silip süpürerek, milletin başına musallat edilen bu belayı def edeceğiz.'"

20 Ağustos 1993 Tercüman:

"PKK 6 günde 400 ölü verdi. 15 Ağustos'ta 10'uncu eylem yılını kutlamak için Yüksekova ve Şemdinli bölgesinde 'Büyük Eylem' hazırlığında iken 'Büyük Tokat' yedi."

21 Ağustos 1993 Sabah:

"PKK'lının telsiz talimatı: Hakkari operasyonunda bozguna uğrayan ve çatışma bölgesinden kaçmak isteyen teröristlere, Kuzey Irak'taki PKK yöneticileri telsizle şu emri verdiler: Kadınlar gibi ağlamayın, ölün... sizi oraya savaşa gönderdik. Çatışma süresince dinlenen PKK'lılara ait telsiz konuşmalarından biri şöyle:

'Agir (çatışma bölgesinde, Agir kod adlı bir komutan): Bir milyon geliyorlar. Her taraf asker kaynıyor, kaçacak yerimiz kalmadı.'

'Kuzey Irak (muhtemelen Cemil Bayık): Toparlanmaya çalışın. Paniğe kapılmayın. Kaçmak isteyenleri kesinlikle önleyin. Gerilla taktikleri(Köpek uruşuda denir.) kullanın.

'Agir: Mermimiz bitiyor. Birçok arkadaşımızda tek bir mermi bile kalmadı. Üzerimize yağmur gibi mermi ve bomba yağıyor.'

'Kuzey Irak: Muhakkak bir gedik vardır. Adamlarını ve elindeki imkanları bir araya getir ve gediği yarmaya çalış.'

'Agir: Suikast eylem birliğimizden 30, propaganda birliğimizden 40 kişiyi kaybettik. Elimizdeki imkanlar böyle bir harekata uygun değil.'

'Kuzey Irak: Kesin sayıyı verin. Ölüleri mutlaka gömün. Ağır yaralı olanları yanınızda taşımayın. Öldürüp uygun bir yere gömün.'

'Agir: Şu ana kadar belirleyebildiğimiz 184 kaybımız var. Ne yapacağımızı şaşırdık.'

'Kuzey Irak: Kadınlar gibi ağlamayın. Sizi oraya savaşa gönderdik. Orada çarpışarak öleceksiniz.'"
Hé-ll, Z B, Zonrail Teşekkür etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı