THT DUYURU

chat
Teröre Lanet PKK, FETÖ, DHKPC vb... Terör Örgütlerine duyduğunuz öfkeyi buradan haykırın. Argo ve küfürlü kelimelerden kaçının.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Şehit Orgeneral Eşref Bitlis

IKasatura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
02/2020
Mesajlar:
4
Konular:
3
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
6
Ticaret:
(0) %
1
4679
02-03-2020 18:58
#1

Eşref Bitlis Kimdir?
1952 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi, 1954 yılında Polatlı Topçu Okulu'nu bitirerek Teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisi'ni tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973 yılında Alman Harp Akademisi'ni tamamladı ve bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı sırasında Albay rütbesiyle Kıbrıs Türk Alayı Komutanlığına atandı. Bu alayın komutanlığını yaparken Kıbrıs Yunan Alayı imha edildi. 1978 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti ve Bolu Komando Tugayı Komutanlığına atandı. 1982 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. 1988 yılında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.

Vefatı;
Ankara'da 1993 yılında Diyarbakır'a gitmek üzere hareket eden uçağın Yenimahalle'deki PTT İşleme Merkezinin bahçesine düşmesi sonucu Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, üç subay, bir astsubay şehit olmuştur.

Komplo endişeleri;
7 Şubat 1993 tarihinde İncirlik Üssü'nden kalkan ABD uçaklarının, PKK'ya yardım dağıttığı" açıklamasını yaptıktan sonra 17 Şubat 1993 tarihinde içinde bulunduğu Beechcraft B200 King Air tipi uçağın[3] henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetti.[4] Kazanın ardından olay yerinde inceleme yapan Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş uçağın düşüş sebebinin buzlanma ve pilotaj hatasını olduğunu söylemiş, ertesi gün Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada hiçbir bilirkişi ve teknik raporun olmadığı açıklandı. Kara Havacılık Okulu Komutanı Tuğgeneral Armağan Kuloğlu tarafından kazadan yarım saat sonra hazırlanan bilirkişi raporunda genelkurmay açıklamasını tekrarlamıştır.

Orgenaral Bitlis'in kamuoyunda tartışmalara neden olan ölümünün hemen ardından kendisine yakınlığıyla bilinen Cumhurbaşkanı Turgut Özal geçirdiği kalp kriziyle, ardından Bitlis'in ekibi içinde yer alan Rıdvan Özden ve Bahtiyar Aydın gibi bazı yüksek rütbeli askerler de görevi başında vefat etti. Aynı yıl Türkiye'de derin yankı uyandıran Uğur Mumcu ve Adnan Kahveci suikastleri yapılmış, Bingöl karayolunda 24 Mayıs 1993 PKK pususunda yolları kesilen 33 silahsız er öldürülmüş, hemen ardından Alevi-Sünni çatışmasına sahne olan Sivas Katliamı yaşanmış, yine aynı yıl PKK saldırısında 33 sivilin katledildiği Başbağlar Katliamı yaşanmış, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın Lice'de uzun menzilli tüfekle vurulması olayları arkası arkasına gerçekleşti
Ayrıca Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde doğudaki kürt sorunun bir an evvel çözülmesi gerektiğini ilerki zamanlarda büyük bir sıkıntı yaratacağını belirten ve bu sorunu çözmeye çalışmış bir komutandır.


Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez
ATATÜRK
Konu IKasatura tarafından (02-03-2020 19:23 Saat 19:23 ) değiştirilmiştir.
coldplus, Truelegendis Teşekkür etti.
coldplus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
12/2017
Mesajlar:
413
Konular:
55
Teşekkür (Etti):
220
Teşekkür (Aldı):
69
Ticaret:
(0) %
02-03-2020 19:26
#2
Allah (c.c) peygamber efendimize (s.a.v) komşu eylesin. Mekanları cennet olsun.
---------------------
İstanbul'un sefiri Süleyman ÇAKIR'DIR.
BİAT EDİN!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler