THT DUYURU

Teröre Lanet PKK, FETÖ, DHKPC vb... Terör Örgütlerine duyduğunuz öfkeyi buradan haykırın. Argo ve küfürlü kelimelerden kaçının.

siber güvenlik eğitimi
Seçenekler

Güneş Harekâtı-TSK

KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yaşayan Forum Efsanesi
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.909
Konular:
8028
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
0
642
21-07-2010 16:56
#1
Güneş Harekâtı

Irak’ın kuzeyinde yuvalanan PKK terör örgütüne yönelik Şubat 2008 de adına “Güneş Harekâtı” denilen, bir kara harekâtı yapıldı. Ağır kış koşullarında yapılan bu harekât sayesinde PKK’ya karşı ciddi bir psikolojik üstünlük kazanıldı. Bu harekât ile terör örgütüne çok ciddi lojistik kayıplar verdirilerek, bahar ayındaki muhtemel terör saldırıları azaltılmış oldu. Ayrıca dünya devletleri TSK’nin ağır koşullarda bile neler yapabileceğini görmüş oldu. Dış politikadaki inisiyatifini artıran devletimizin dostlarına karşı güvenini düşmanlarına karşı caydırıcılığını artırmış oldu.

Ortadoğuda itibarını gittikçe kaybeden ABD bu durumdan ciddi rahatsızlık duydu. ABD, ülkemizin bölgede artan itibarını azaltmak için etkileyici bir PH Faaliyeti planladı. TSK unsurlarımız Irak’ın Kuzeyindeki görevlerini tamamlayarak planlandığı şekilde bölgeden hızlı ve dikkatli bir şekilde yurda dönüşünü tamamlamak üzereyken, ABD yetkilileri planlamış oldukları PH faaliyetleri kapsamında; “ TSK en kısa sürede bölgeden çekilmelidir” türünden açıklamalarda bulunarak, “Ey dünya ve Türkiye, bakın ben açıkladım TSK unsurları operasyonu bir günde bitirdi” şeklinde etkili bir Ph yapmış oldu.

ABD’nin bu PH’ının ülkemiz içinde etkili olmasının üzücü yanı ise: muhalefet partilerinin bu meseleyi iç politikaya malzeme yapmış olmalısıdır.


ABD’nin oyununa gelenlerin bilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:


Bir harekâtın başarısı sürenin uzunluğu ile ilgili değildir. İdeal olan en az kuvvetle en az gayretle en kısa sürede maksimum başarının elde edilmesidir. İsrail-Arap savaşının 6 gün sürmesi başarısızlık mıdır?

Bize anlık istihbarat verme vadinde bulunan ABD “harekât en kısa sürede bitirilmeli” açıklamasını yaptığı gün zaten birliklerimizin üçte ikisinin yurda döndüğünü kalan kısmın ise ertesi gün döneceğini çok iyi biliyordu. Bildiğinden kimsenin şüphesi yoktur sanırım.
Ayrıca harekâtın son günlerinde bazı birliklerin Çukurca’dan yurda giriş yaptığı TV kanallarında haber yapılmış, söz konusu birliklerin zinde birliklerle değiştirildiği açıklanmış ancak, dikkat edilirse operasyondan dönen yorgun fakat morali yüksek askerlerimizin görüntülerine yer verilirken değiştirme görevi verilen birliklere ait tek bir kare bile yer almamıştır. Modern orduları kıskandıracak bir aldatma harekâtı başarıyla uygulanmıştır. Olup bitenler sonradan anlaşılacak ancak erken ötenler pişman olacaktır.
TSK’nın kış şartlarında uzun süreli harekat yapamayacağı teması işlenmeye çalışılmıştır ki bu asla doğru değildir. Her yıl kış ortasında Kars gibi Irak’ın kuzeyinden çok daha karlı ve soğuk bir bölgede bulunan birliklerimiz aylarca arazide kalarak tatbikat yapmaktadır.
Bu PH’tan ABD’nin kazanımları:

ABD’nin talimatıyla Türkiye’nin operasyonu sona erdirebileceği

ABD’nin çok güçlü ve Türkiye üzerinde etkin olduğu
Türkiye’nin ABD den çekindiği ve emirlerine uymak zorunda olduğu
ABD’nin Bölgesel Kürt Yönetimi başta olmak üzere Kürtlerin her zaman yanında olduğu bu yüzden operasyonu kısa kestirdiği
ABD ileride bölgeden tamamen çekilse bile burada etkili olmaya devam edeceği ve başka hiçbir gücün müdahale edemeyeceği
ABD’nin yaptığı PH’ın etkilerini azaltmak için Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt; “İspatlasınlar üniformamı çıkarırım.” şeklinde etkili bir karşı propaganda olan “Doğrudan Yalanlama” yöntemini kullanmıştır. Aynı yöntemi bir gün sonra Başbakanımız Tayyip Erdoğan; İspatlasınlar siyaset gömleğimi çıkarırım.” diyerek kullanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2009

Yazar: admin
Bulunduğu Kategori: Psikolojik Harp Hamleleri


Sonraki Yazı: Hedef:Televole Gençliği


Allah Mehmetçiğimizi başımızdan eksik etmesin..
---------------------
KhrYsaOR or ZyXeL

2010 da yarım bıraktıgımız işi bitirmeye geldik !


ZONE-H

gece kadar sessiz ölüm kadar ansızın ...
Konu Quinones tarafından (29-12-2014 23:24 Saat 23:24 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler