THT DUYURU
Teröre Lanet PKK, FETÖ, DHKPC vb... Terör Örgütlerine duyduğunuz öfkeyi buradan haykırın. Argo ve küfürlü kelimelerden kaçının.

Seçenekler

11 Eylül 1994 Katliamı

Boynw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
10
Konular:
3
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
0
822
02-04-2013 19:18
#1
Alıntıdır

kırk kişilik pkk’lı bir terörist grubu, 11 eylül 1994 gecesi, tunceli'nin mazgirt ilçesine bağlı darıkent beldesini bastı. ilçenin elektrik ve telefon hatlarını kesen teröristlerin bir bölümü karakola saldırırken, ikinci grup ilçedeki öğretmenlerin bulunduğu lojmana yöneldi.

beldede on beş öğretmen vardı. teröristlerin kapısını çaldığı lojmanda vedat inan, ali ihsan çetinkaya, metin kaynar, büminhan temizkan, rüstem şen ve mustafa kaynarca isimli altı öğretmen birlikte kalıyordu. diğer dokuz öğretmen ise başka bir evde yaşıyorlardı. ertesi gün, yeni öğretim yılının ilk günüydü.

teröristler, kapıyı açan altı öğretmeni dışarıya çıkardı.

orada değildim,
lakin bundan sonrasında katliam anına kadar neler yaşandı, o mazlum ve o masum altı öğretmen, altı insan neler hissetti, yürekleri nasıl çırpındı, ne kadar korktular, nasıl bir kurtuluş umut ettiler, karşılarındaki elleri silahlı insanların bu kadar vahşileşebileceklerini düşünebildiler mi, bu kadar insanlıktan çıkabileceklerini hayal edebildiler mi, merhamet dilediler mi, ilk silah patladığında ve ilk arkadaşları yere kapaklandığında diğerleri ne düşünüyorlardı, bunları sayfalarca anlatabilirim. orada değildim, lakin otuz yılın en alçakça katliamlarından birine konu olmuş bu altı sivil öğretmenin, o gece nasıl bir vahşete maruz bırakıldıklarını anlayabilmem ve anlatabilmem için, orada olmama gerek de yoktu.

bu altı insan silahlı değillerdi. bu iş için eğitilmiş, geçimlerini arazide terörist kovalayarak sağlayan insanlar da değildiler. bu altı öğretmen o gece, okullarda istiklal marşı okutulmaması, türk bayrağı asılmaması, öğrencilere türk tarihi ve atatürk’le ilgili bilgiler verilmemesi, öğretmenlerin örgütün isteği doğrultusunda eğitim yapması, aldıkları maaşın bir bölümünü örgüte vermeleri için diğerlerine gözdağı olsun diye katledildi. bu vahşetin tek gerekçesi buydu. eğer beldedeki diğer dokuz öğretmen saklanmamış olsalardı, onları da sırf bu sebeple katledeceklerdi.

neyse işte.
11 eylül, kimilerine göre dünya tarihine kazınmış, unutulmaz bir gün.
11 eylül 1994 ise, kimilerinin çoktan unuttuğu bir tarih.
biz unutmadık.

şimdi bu katillerle yürütülen bir barış sürecinin içinde olduğumuz söyleniyor.
çok afedersiniz ama, barışınızın amına koyiim.
kimin adına, kiminle barışıyorsunuz?

bazı kavgalar hiç bitmez.
--------------------- Kalktı göç eyledi Avşar elleri...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler