Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Tersine Mühendislik

Tersine Mühendislik Reverse Engineering ve Cracking ile ilgili dökümanları bulabileceğiniz, CrackMe gibi uygulamaların paylaşıldığı bölüm.


Cross-platform ILSpy

Tersine Mühendislik

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 01-08-2018 15:06   #1
  • AR-GE Tim
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2016
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 188
Teşekkür (Aldı): 602


Cross-platform ILSpyEDIT: Bu gün dnSpy'ın Console versiyonunun Mono ile çalıştığını fark ettim. Onu kullanmak daha mantıklı, bu yüzden bu konudaki eklenti gereksiz.

Bir süredir GNU/Linux kullanıyorum ve .NET ile geliştirilmiş programları bazen incelemek istiyorum, fakat daha önce düzgün çalışan bir .NET decompiler bulamadığım ve Windows üzerinde çalışan birkaç decompiler'ı Wine ve Mono ile çalıştırmayı denediğimde çalışmadıklarından vazgeçmiştim.

Birkaç gün önce tekrar buna ihtiyaç duyunca biraz daha araştırdım ve monodis adındaki aracı keşfettim. Bu araç ile .NET uygulamaları IL koduna çevrilebiliyor. Ben de her ne kadar C# kodu kadar okunabilir olmasa bile IL kodunu okuyarak bir şeyler çıkarabildiğim için bununla idare etmeye karar vermiştim ve okunmasını kolaylaştırmak için bir IL syntax highlighter aramaya başladım. VS Code eklentilerine bakmaya karar verdim ve oraya IL yazdığımda karşıma ILSpy adındaki decompiler çıktı. Biraz incelediğimde ise her ne kadar normal ILSpy kadar işlevsel olmasa da işimi göreceğini anladım.

Bu konumda da belki benim gibi sıkıntılar çeken kişilere yardımcı olabileceğini düşündüğüm için Visual Studio Code eklentisi olan ILSpy'ı anlatacağım. Öncelikle kurulumu ile başlayalım.

İlk önce GNU/Linux veya Mac OS üzerindeyseniz, Mono'nun 4.6.0 veya üstü bir sürümüne ihtiyacınız var.

İsterseniz, CTRL+Shift+X tuşlarına basıp Arama kısmına "ILSpy" yazıp indirebilirsiniz veya CTRL+P tuşlarına basıp aşağıdaki komutu açılan kutucuğa yazabilirsiniz.

Kod:
ext install icsharpcode.ilspy-vscode

Bu eklenti, VS Code'a 2 komut ekliyor. Bunlar:
  • ilspy.decompileAssemblyPromptForFilePath: Bu komut, tam dosya yolunu girdiğiniz (app.exe şeklinde değil de /home/user/Desktop/app.exe şeklinde girmeniz gerekiyor) MSIL assembly'yi decompile ediyor.
  • ilspy.decompileAssemblyInWorkspace: Bu komut ise, bulunduğunuz çalışma dizini içindeki MSIL assemblyleri listeler ve seçtiğini decompile eder

Visual Studio Code Komut Paletini açıp açılan kısma ilspy yazarsanız karşınıza bu komutlar çıkacaktır. Komut Paletini açmak için CTRL+Shift+P kısayolunu veya Görünüm>Komut Paleti... kısmını kullabilirsiniz.

Decompile IL Assembly in Current Workspace, çalışma dizinindeki bütün potansiyel .NET assemblylerini (.exe, .dll, .winrt, .netmodule uzantılı dosyalar) listeyip seçimize sunacakatır.

Decompile IL Assembly from a Given Path ise .NET assemblysinin tam yolunu isteyecektir. Örneğin, c:/a.dll veya /home/user/b.dll.


Buradan bir dosya seçtikten sonra eğer geçerli bir .NET assembly'si ise, DECOMPILED MEMBERS adında bir menü, Explorer'a eklenecektir. Birden çok node açmayı destekler bu menü.
___________________________________________

~humanity is overrated~

Konu Gbmdpof tarafından (22-08-2018 12:13 Saat 12:13 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alt 01-08-2018 22:11   #2
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
11/2006
Nereden
TÜRK
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 6666
Teşekkür (Aldı): 3392
Eline sağlık
 Offline  
 
Alt 07-08-2018 03:59   #3
  • Analiz Ekibi Asistanı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2015
Nereden
~/
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 348
Teşekkür (Aldı): 269
Eline sağlık___________________________________________

Cake is a lie__
 Offline  
 
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau