Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Tersine Mühendislik

Tersine Mühendislik Reverse Engineering ve Cracking ile ilgili dökümanları bulabileceğiniz, CrackMe gibi uygulamaların paylaşıldığı bölüm.

NSA'nın Tersine Mühendislik Aracı Ghidra • Ceys

Tersine Mühendislik

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-03-2019 15:10   #1
  • Moderasyon Lider Yardımcısı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
04/2016
Nereden
Ötüken
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 137
Teşekkür (Aldı): 3015


NSA'nın Tersine Mühendislik Aracı Ghidra • Ceys

Ghidra adlı yazılım NSA'nın siber güvenlikçileri tarafından geliştirlen bir tersine mühendislik aracıdır.
Ghidranın amacı kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve analizini yapmak için kullanılır, ağlardaki açıkları bulabilir.

Ghidra windows, linux, MACOs ve bazı başka platformlar için çalışma desteği sağlar. Ayrıca kullanıcılar kendi ghidra eklentilerini oluşturabilirler.

Kurlulumu

Öncelikle https://ghidra-sre.org/ şu siteye girip aracı indirin. Dosya rar şeklindedir. Bu yazılımı çalıştırmanız için bilgisayarınızda java jdk 11 ve üzeri sürümü yüklü olması gerekir. Yüklü değilse https://www.oracle.com/technetwork/j...s-2133151.html bu siteye girip anlaşmayı kabul edin ve bilgisayarınıza uygun olan jdkyı indirin ve kurun.

Gerekli eklentileri kurduktan sonra ghidrayı yüklemeye geçelim.
İndirdiğiniz dosyadaki ghidraRun.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırın.(Sağ tıkla, yönetici olarak çalıştır.)
Ardından cmd ekranı açılacaktır. Ekran şöyle olması gerekiyor.Burda jdk yolunu belirtmeniz gerekiyor zaten yüklüyse direk diğer adıma geçiyor. Ama yüklü değilse cmd ekranında kalır. Otomatik bulmazsa jdk klasör yolunu belirtin ve devam edin.

Ardından diğer adıma geçiyor. Burda I Agree (Kabul ediyorum) seçeneğine tıklayarak devam edin. Söyle bir ekran:Başlatılıyor...Ardından uygulama açılacaktır. Şöyle bir ekran ile karşılacaksınız. Öndeki pencere ipuçlarını gösteriyor. Close diyerek kapatın ve asıl pencereye gelin. Bu pencere proje yöneticisi penceresidir ve bu pencereye ulaşmışsanız kurulumda herhangi bir sıkıntı oluşmamıştır.

Şimdi basit bir uygulama yapalım.

Proje yönetim ekranında iken üst sekmelerde buluna File>>New Project... yolunu izleyin.Karşınıza gelen pencerede non-shared project seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu paylaşılmayan bir proje ile çalışacağımızı diğer ise paylaşılan bir proje ile çalıaşcağımızı belirtir. Ardından Next>> butonuna tıklayın..Next'e bastıktan sonra karşınıza gelen ekranda; projenin nereye kaydedileceğini ve proje adını seçin. Üstteki proje yolu ve alttaki de proje adıdır. Yerleri doldurduktan sonra Finish butonuna tıklayın.Projemiz oluştu ve şöyle bir ekran ile karşılaştık.Buraya kadar sorun yoksa bir .exe dosyasını projemize dahil edelim..
Bunu yapmak için File>>İmport File yolunu izliyoruz ya da .exe dosyasını sürükleyip proje sayfamızda bulunan klasörün üzerine bırakıyoruz.Hemen ardından yüklendiğini gösteren bir pencere açılacaktır.Yüklendikten sonra bazı ayarlar yapmak içi şöyle bir pencere açılacaktır.Bu pencereden Options butonuna tıklayıp ayarlar menüsünden istediğiniz ayarı etkinleştirebilirsiniz.
ince bir ayar yapmal için Load External Libraries yani harici kütüphaneleri yükle seçeneğini aktif ediyoruz. Bu ayar eğer programda harici başka bir kütüphane kullanılmışsa onlarıda raporlarda gösterir.Ardında Ok deyip her iki pencereyide kapatıyoruz.

Hemen sonra yüklemiş olduğumuz dosya analiz edilmeye başlayacaktır ve bunu içe akracaktır.Yükleme tamamlandığı zaman çalışma alanında şöyle analiz raporları belirecektir.yüklemeden hemen sonra gelecek olan pencere program hakkında özet bilgileri içeren penceredir. Bunu okuyarak ön bilgi sahibi olabilirsiniz.Bu işlemlerden sonra Ghidra program açmaya hazırdır. hemen bir program üzerinden deneyelim..

Bir programı açmak için programın adı ile oluşan metin belgesini kutucuk içindeki ejderhanın üzerine sürükleyip bırakın ve açılmasını bekleyin.

Şöyle bir pencere açılacaktır. Bu menü program hiç analiz edilmediyse açılır. Eğer analiz yapmışsanız açılmayacaktır. Programı analiz etmek için menüdeki üst pencerede bulunan Yes butonuna basın.Yes dedikten sonra analiz ayar menüsü açılacaktır. Bu menü analiz listesini gösteriyor. Yani yapmak istediğiniz analiz hangisi ise onu seçebilirsiniz. İstediğiniz seçimi yaptıktan sonra Analyze butonuna basın.Analizin başladığını sağ alt kısımdan görebilirsiniz. Dilerseniz en sağda bulunan kırmızı exit işaretine basarak sonlandırabilirsiniz.Analiz bittikten sonra varsayılan kodunuz tarayıcı aracı ile birlikte açılır ve programınızın kodları görünür.şimdi üstteki resime bakarak paneli açıklayayım.

Kırmızı seçili yer, Program Tree bu program ağacıdır. Programın yapısını gösterir ve bazı işlemleriyapmak için kullanılır.

Mavi tonlu seçili yer sembol ağacını gösterir. burası sembol bulma ve arama yapmayı sağlar. aramayı find kısmına yazarak yapıyoruz.

Siyah seçili yer ise veri tipi yöneticisi olarak adlandırılıyor. Burda veri türlerini bulma uygulama oluşturma işlerini yapıyoruz.

Şimdi belli bir adrese gitmek için G tuşuna basarak gidebilirsniz. herhangi bir satır adresi yazın ve Ok deyip ilerleyin..şu soldaki pencere programın assembly kodlarını gösterir ve sağdaki ise programın C kodlarını gösteriyor.Evet beim anlatacaklarım bu kadar. Dilerseniz F1 tuşuna basarak yardım menüsünü açabilir ve ihtiyacınız olanı arayabilirsiniz.

Esen kalın..

Konu Ceys tarafından (10-03-2019 15:39 Saat 15:39 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 10-03-2019 15:12   #2
  • Researcher
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 199
Teşekkür (Aldı): 897
Herkesin gözünü kısarak yaklaştığı bir araç ama bence tersine mühendislik alanında çok yararlı olacaktır.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
Siber Güvenlik
sosyal medya bayilik paneli

wau