THT DUYURU
THT Yardım Merkezi THT Yardım Merkezi bölümünden; teknoloji ve bilişim ile ilgili her konu için yardım isteyebilirsiniz.

Seçenekler

Windows 10 Aşırı Ram Tüketimi Sorunu

WeXz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Uzman Üye
Üyelik tarihi:
04/2012
Nereden:
-
Mesajlar:
1.046
Konular:
66
Teşekkür (Etti):
187
Teşekkür (Aldı):
133
Ticaret:
(0) %
1
247
09-10-2016 13:35
#1
Windows 10 temiz sıfırdan kurulumu yerine yükseltme yaparak Windows 7 Ultimate'den Windows 10'a rezerve edip geçiş yaptım.
Geçiş yaptığımdan beri görev yöneticisinde arkaplan işlemlerinde "COM Surrogate" diye aynı isimde 2-3 tane görev çalışıyor. Bu görevler rami aşırı ısıtıyor ve bazen cpu kullanımını %100'e yaklaştırıyor ve haliyle laptop traktör gibi çalışmaya başlıyor. Fanlardan sandım bu görevin çalıştığını farketmeden önce ve fanı temizledim ancak sorun devam etti. "COM Surrogate" İşlem detayına gittiğimde "dllhost.exe" dosyasının üzerinde çalıştığını gördüm bu görevin.
"dllhost.exe" işlemine sağ tık yapıp işlem ağacını sonlandır dediğimde aniden cpu kullanımı düşüyor ve ram kullanımı azalıyor. 5-6 dakika sonra herhangi bir uygulama açtığımda özellikle, aynı "COM Surrogate" görevleri tekrar çalışıyor ki kendini bariz bir şekilde hissettiriyor zaten ısınmadan dolayı.
Bunun ömzümü için internette bir dünya araştırma yapıp söylenenleri uyguladım fakat arkaplanda bu görev çalışmaya devam ediyor.
Antivirüslere taratmamı söylemeyin çünkü Avast, Avira, AVG, Malwarebytes gibi antivirüslere tarama yaptırdım. Biliyorsunuz Windows 10'da ComboFix çalıştırılamıyor o nedenle onu deneyemedim. Diğer tüm önerileri de denedim internette yazan.

Çözümü olan belirtirse sevinirim.
C# ile arkaplanda çalışan "dllhost.exe"yi engelleyebilirim fakat bu bir sorun teşkil eder mi onu bilemiyorum çünkü nihayetinde dll dosyası bu da ki gerekli de bir dosya aslında.

("Temiz format at" haricinde bir öneri bekliyorum )
--------------------- Çağdaşlık nedir? Atom bombası mı, fuhuş mu, rezillik mi, kapitalizm mi, sosyalizm mi?...Sadece endüstrileşmek!...Binaenaleyh çağdaşlaşma tabiri sefil, zavallı ve âdi bir tabirdir ki, bizim komprador burjuvazi ve gecekondu aydınları tarafından bir afyon gibi damarımıza zerk edilmiştir.

/Cemil Meriç
RedHackNes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
07/2015
Nereden:
Nereye...
Mesajlar:
3.344
Konular:
598
Teşekkür (Etti):
229
Teşekkür (Aldı):
1330
Ticaret:
(0) %
09-10-2016 13:39
#2
Dllhost.exe yi silme virüs değil o
Çözümü basit. Tüm kodek pakerlerini silin.
Ve veri engelleme sistemi olan dep açın.
Kısaca: bilgisayarım> Sistem Özellikleri> Gelişmiş Sistem ayarları tıklayın. Açılan pencerecikte ki Performans sekmesinden ayarlar a tıklatın. Obir alt pencere daha açılır ve bu alanda Veri Yürütme Engellemesine DEP tıklatın. Alt tarafta ki seçenek ile dosya yolu belirtin ve c:\windows\system32\dllhost.exe dosyasını seçin. (64 bit sistemde kabul etmez ise bende kabul etmedi syswow60 klasöründe ki 32bitlik sürümü gösterin) ve dosyayı Veri yürütme Engellemesi olan DEP sistemine ekleyin. Böylece bu uygulama dakkabaşı remde şişip büyümez ve bilgisayarınızınız çok rahat çalışır. Ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve istediğiniz codec paketini kurun. Sistem takır takır çalışacaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler