Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Yardım Merkezi
> THT Yardım Merkezi

THT Yardım Merkezi THT Yardım Merkezi bölümünden; teknoloji ve bilişim ile ilgili her konu için yardım isteyebilirsiniz.İngilizce ödev

THT Yardım Merkezi

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 18-04-2018 23:20   #1
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2016
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 118
Teşekkür (Aldı): 49


İngilizce ödevİngilizce'ye çevirecek arkadaş var mıdır? Google veya Yandex çeviri olmasın.

Alıntı:
önce bilgisayar dünyasında sıkça kullanılan bir kelimeden bahsedelim “yazılım”. Yazılım (software) kelimesi bilgisayar programlama dilleriyle oluşturulan dokümanları, dosyaları ifade eder. Yani bilgisayarınızda işletilmek, çalıştırılmak üzere tasarımlanmış dosyalar yazılım kapsamına girer. Yazılım programlama dilleri ile tasarlanır ve yazılır. Programlama dilleri, bilgisayarınızın donanımını (ekran kartı,ses kartı,modem…) sizin en rahat biçimde kullanabileceğiniz düzeye getirmeye çalışır. Yani bilgisayarın o soğuk 1010110 gibi rakamlarını sizin zevkle kullandığınız programlara, isletim sistemlerine, oyunlara çevirir.

örneğin kullanılmakta olan windows isletim sistemi onbinlerce sayfadan, milyonlarca bilgisayar kodunun bir araya gelmesinden oluşur. Işte işin tüm zorluğu, o kodların arasında dolaşan, hata mesajlarını günlerce o kodları gözden geçirerek arayan, sandalye tepesinde saatlerce aynı ekrana bakarak ilginç görüntüler sergileyen programcıların üzerindedir.

Bilgisayar programcıları isini zevkle yapan ve isini bir hobi edinmiş insanlardan oluşur. Aksi halde yoğun konsantrasyon ve sabır isteyen bu işi yapmak aşırı zorlaşır. Programlama dilleri kendi aralarında sınıflara ayrılmışlardır. Insanın en zor öğrenebileceği, anlayabileceği yani 1100101 gibi makina kodlarına yakın diller en alt seviyeli programlama dilleri, insanın en kolay anlayıp kullanabileceği ve insan diline yakın özellikler gösteren diller ise en yüksek seviyeli programlama dilleridir. Simdi bu sınıflandırmaya örnekler verelim;

1 ) çok yüksek seviyeli diller: Visualbasic, acces, foxpro…
2 ) yüksek seviyeli diller: Pascal, basic, fortran…
3 ) orta seviyeli diller: C, c++, ada…
4 ) düsük seviyeli diller: Assembly…
5 ) makina dilleri: Bilgisayarın çalışma dilleri 1 ve 0’lardan oluşur…

bu dillerin kullanıldığı alanlara örnek verirsek;
1 ) bilim ve mühendislikte: Pascal,c,c++,fortran…
2 ) veritabanı programcılığında: Dbase,acces,foxpro,sql…
3 ) yapay zeka kullanımında: Prolog,lisp…
4 ) sistem programcılığında: C,c++ ve sembolik makina dilleri…

bir bilgisayar programı nasıl yazılır? Bir yazılım değişik dillerle oluşturulabilir fakat izlenen yöntemler genelde birbirine benzer. örneğin algoritma… algoritma, elimizdeki sorunun çözümüne gidebilmek için tasarlanan yollar, yöntemlerdir. örneğin bir arkadaşınıza daha önce gitmediği bir yerdeki bir postaneyi tarif edeceksiniz. Bunun için anlatımda genelden özele giden bir yol izlersiniz. önce gideceği semti sonra caddeyi sonra postanenin olduğu yönü tarif eder son olarak da kolay bulması için postanenin çevresindeki göze batan özelliklerden bahsedersiniz. Işte bu yaptıklarınız bir algoritmadır. Ve amacınız arkadaşınıza postaneyi bu
algoritma yardımıyla tarif etmektir…

bilgisayar programlama dilleri de programcılıkta bunun gibi yöntemler kullanarak çözüme gider. Algoritmanın uzunluğu kullanılan programlama dilinin seviyesi ve problemin karmaşıklığı ile doğru orantılıdır. Yapılan algoritma ve tasarımdan sonra yazılım aşamasına gelinir ve bu aşamada yapılacak programın kullanım ömrü, programın kullanım düzeyi ve hangi amaçla kullanılacağı gibi soruların cevaplarına bakılarak programlama dili seçilir. Dil seçimi bazı kriterlere göre yapılmaktadır, örneğin kısa sürmesi ve görsel tasarım içermesi, veritabanı iletişimi yoğun kullanılması gereken bir program yapmamız gerekiyor olsun. Bu durumda assembly dili ile yola çıktığımızda bahsedilen proje birkaç kişilik deneyimli bir programcı grubu ile birkaç yıl alır. C ile iki programcı aynı isi üç dört ayda visualbasic veya delphi ile bir programcı bahsedilen işi bir iki aya yakın bir sürede yapabilir.

Başka bir açıdan örnek verirsek örneğin bir ekran kartı programlamamız gerekiyor ve bu kartın driver’ını ( sürücüsünü ) biz yazacağız. Bu durumda bu işi vb veya delphi ile yapmamız imkansızdır, kullanmamız gereken diller öncelikle assembly ve c/c++ olmalıdır. Evet, programlama dillerinin kendi alanları vardır ve her dil kendi alanında kullanıldığı sürece başarılı ve etkili kullanılmış olur. Buraya kadar anlatılanı özetlersek:
Bir bilgisayar programı yazmak için belli aşamalar vardır ve bu aşamalar geçildiğinde kodlamaya başlanabilir.
Çeviri Konusu:

https://www.turkhackteam.org/interna...ogramming.html

Konu R4V3N tarafından (19-04-2018 15:26 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alt 18-04-2018 23:30   #2
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2016
Nereden
Antalya
Yaş
20
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 679
Teşekkür (Aldı): 1952
Gece yaparım? Yarın sabah bak. Olur mu?
 Offline  
 
Alt 18-04-2018 23:30   #3
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2016
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 118
Teşekkür (Aldı): 49
Alıntı:
R4V3N´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gece yaparım? Yarın sabah bak. Olur mu?
Saol Başkanım Hayatımı Kurtardın vallaha ellerin dert görmesin
 Offline  
 
Alt 18-04-2018 23:38   #4
  • Özel Üye
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
04/2013
Yaş
21
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 4388
Teşekkür (Aldı): 5477
@R4V3N tarafından çevirileceğinden dolayı post kasılmaması amacıyla kilitlenmiştir. Çeviri ÖM yoluyla teslim edilebilir.

İyi forumlar...___________________________________________https://resmim.net/f/VKpwx0.png

ƬHΣ GHΘЅƬLΨ , ƁLΔCƘ ΔΓΜΘƱΓΣD CΣƬƱΓIΘ


solidstar@thtmoderasyon.com


- SolidStar -
 Offline  
 
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau