İPUCU

THT Yardım Merkezi THT Yardım Merkezi bölümünden; teknoloji ve bilişim ile ilgili her konu için yardım isteyebilirsiniz.

Seçenekler

İngilizce ödev

18-04-2018 23:20
#1
TRGameAirs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Mesajlar:
914
Teşekkür (Etti):
118
Teşekkür (Aldı):
49
Konular:
97
Ticaret:
(0) %
İngilizce'ye çevirecek arkadaş var mıdır? Google veya Yandex çeviri olmasın.

Alıntı:
önce bilgisayar dünyasında sıkça kullanılan bir kelimeden bahsedelim “yazılım”. Yazılım (software) kelimesi bilgisayar programlama dilleriyle oluşturulan dokümanları, dosyaları ifade eder. Yani bilgisayarınızda işletilmek, çalıştırılmak üzere tasarımlanmış dosyalar yazılım kapsamına girer. Yazılım programlama dilleri ile tasarlanır ve yazılır. Programlama dilleri, bilgisayarınızın donanımını (ekran kartı,ses kartı,modem…) sizin en rahat biçimde kullanabileceğiniz düzeye getirmeye çalışır. Yani bilgisayarın o soğuk 1010110 gibi rakamlarını sizin zevkle kullandığınız programlara, isletim sistemlerine, oyunlara çevirir.

örneğin kullanılmakta olan windows isletim sistemi onbinlerce sayfadan, milyonlarca bilgisayar kodunun bir araya gelmesinden oluşur. Işte işin tüm zorluğu, o kodların arasında dolaşan, hata mesajlarını günlerce o kodları gözden geçirerek arayan, sandalye tepesinde saatlerce aynı ekrana bakarak ilginç görüntüler sergileyen programcıların üzerindedir.

Bilgisayar programcıları isini zevkle yapan ve isini bir hobi edinmiş insanlardan oluşur. Aksi halde yoğun konsantrasyon ve sabır isteyen bu işi yapmak aşırı zorlaşır. Programlama dilleri kendi aralarında sınıflara ayrılmışlardır. Insanın en zor öğrenebileceği, anlayabileceği yani 1100101 gibi makina kodlarına yakın diller en alt seviyeli programlama dilleri, insanın en kolay anlayıp kullanabileceği ve insan diline yakın özellikler gösteren diller ise en yüksek seviyeli programlama dilleridir. Simdi bu sınıflandırmaya örnekler verelim;

1 ) çok yüksek seviyeli diller: Visualbasic, acces, foxpro…
2 ) yüksek seviyeli diller: Pascal, basic, fortran…
3 ) orta seviyeli diller: C, c++, ada…
4 ) düsük seviyeli diller: Assembly…
5 ) makina dilleri: Bilgisayarın çalışma dilleri 1 ve 0’lardan oluşur…

bu dillerin kullanıldığı alanlara örnek verirsek;
1 ) bilim ve mühendislikte: Pascal,c,c++,fortran…
2 ) veritabanı programcılığında: Dbase,acces,foxpro,sql…
3 ) yapay zeka kullanımında: Prolog,lisp…
4 ) sistem programcılığında: C,c++ ve sembolik makina dilleri…

bir bilgisayar programı nasıl yazılır? Bir yazılım değişik dillerle oluşturulabilir fakat izlenen yöntemler genelde birbirine benzer. örneğin algoritma… algoritma, elimizdeki sorunun çözümüne gidebilmek için tasarlanan yollar, yöntemlerdir. örneğin bir arkadaşınıza daha önce gitmediği bir yerdeki bir postaneyi tarif edeceksiniz. Bunun için anlatımda genelden özele giden bir yol izlersiniz. önce gideceği semti sonra caddeyi sonra postanenin olduğu yönü tarif eder son olarak da kolay bulması için postanenin çevresindeki göze batan özelliklerden bahsedersiniz. Işte bu yaptıklarınız bir algoritmadır. Ve amacınız arkadaşınıza postaneyi bu
algoritma yardımıyla tarif etmektir…

bilgisayar programlama dilleri de programcılıkta bunun gibi yöntemler kullanarak çözüme gider. Algoritmanın uzunluğu kullanılan programlama dilinin seviyesi ve problemin karmaşıklığı ile doğru orantılıdır. Yapılan algoritma ve tasarımdan sonra yazılım aşamasına gelinir ve bu aşamada yapılacak programın kullanım ömrü, programın kullanım düzeyi ve hangi amaçla kullanılacağı gibi soruların cevaplarına bakılarak programlama dili seçilir. Dil seçimi bazı kriterlere göre yapılmaktadır, örneğin kısa sürmesi ve görsel tasarım içermesi, veritabanı iletişimi yoğun kullanılması gereken bir program yapmamız gerekiyor olsun. Bu durumda assembly dili ile yola çıktığımızda bahsedilen proje birkaç kişilik deneyimli bir programcı grubu ile birkaç yıl alır. C ile iki programcı aynı isi üç dört ayda visualbasic veya delphi ile bir programcı bahsedilen işi bir iki aya yakın bir sürede yapabilir.

Başka bir açıdan örnek verirsek örneğin bir ekran kartı programlamamız gerekiyor ve bu kartın driver’ını ( sürücüsünü ) biz yazacağız. Bu durumda bu işi vb veya delphi ile yapmamız imkansızdır, kullanmamız gereken diller öncelikle assembly ve c/c++ olmalıdır. Evet, programlama dillerinin kendi alanları vardır ve her dil kendi alanında kullanıldığı sürece başarılı ve etkili kullanılmış olur. Buraya kadar anlatılanı özetlersek:
Bir bilgisayar programı yazmak için belli aşamalar vardır ve bu aşamalar geçildiğinde kodlamaya başlanabilir.
Çeviri Konusu:

https://www.turkhackteam.org/interna...ogramming.html
Konu R4V3N tarafından (19-04-2018 15:26 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir.

18-04-2018 23:30
#2
R4V3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
Antalya
Yaş:
21
Mesajlar:
5.809
Teşekkür (Etti):
681
Teşekkür (Aldı):
1992
Konular:
318
Ticaret:
(0) %
Gece yaparım? Yarın sabah bak. Olur mu?
18-04-2018 23:30
#3
TRGameAirs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Mesajlar:
914
Teşekkür (Etti):
118
Teşekkür (Aldı):
49
Konular:
97
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
R4V3N´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gece yaparım? Yarın sabah bak. Olur mu?
Saol Başkanım Hayatımı Kurtardın vallaha ellerin dert görmesin
18-04-2018 23:38
#4
VITALLION - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Yaş:
22
Mesajlar:
11.032
Teşekkür (Etti):
4388
Teşekkür (Aldı):
5497
Konular:
1200
Ticaret:
(0) %
@R4V3N tarafından çevirileceğinden dolayı post kasılmaması amacıyla kilitlenmiştir. Çeviri ÖM yoluyla teslim edilebilir.

İyi forumlar...
Kullanıcı İmzası


https://resmim.net/f/VKpwx0.png

ƬHΣ GHΘЅƬLΨ , ƁLΔCƘ ΔΓΜΘƱΓΣD CΣƬƱΓIΘ


solidstar@thtmoderasyon.com


- SolidStar -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı