THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Adware – Malware – Spyware – Trojan – Spam Nedir?

Dark-Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
I Don't Know
Mesajlar:
4.427
Konular:
1812
Teşekkür (Etti):
295
Teşekkür (Aldı):
1390
Ticaret:
(0) %
0
1796
03-05-2014 09:08
#1


Öncelikle Adware nedir?

Yazdığı programı kendi satmak yerine, büyük firmalar tarafından yapılan reklamları programın içine yerleştirerek kullanıcıya sunan programların genel adıdır Adware. Bu programın en belirgin özelliklerinden iki tanesi, birincisi ücretsiz olarak dağıtılması ikincisi ise yazılımı yazan kişinin kazanacağı şey sizin bilgisayarınızda reklamları göstermek ve sizinde gördüğünüz reklamlara girmeniz.Peki ya Malware nedir?

Malware kavramı Malicious Software”nin kısaltılmış halidir. Virüsler, trojanlar ve istenmeyen kötü niyetli yazılımların genel adıdır. Truva atı olarakta bilinen virüsler bu kategoriye girerler. bir programın eklentisi olarak gelebileceği gibi, girmiş olduğunuz enfekte olmuş bir web sitesinden de sizin bilgisayarınıza yüklenme olasılığı olabilir.Spyware bunlar gibi mi?

Casus yazılım tanıtım, kişisel bilgi toplama veya onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştire bilen yazılım için takılan isimdir Spyware. Bilgisayarınızda casus yazılım veya başka bir istenmeyen yazılım var diyelim nasıl anlarsınız? İnternet sayfasında olmadığınız zamanlarda bile açılan reklam pencereleri görüyorsanız. Tarayıcınızın ilk açtığı sayfa (ana sayfanız) veya tarayıcınızın arama ayarları bilginiz dışında değişmiş ise. Tarayıcınızda istemediğiniz yeni bir araç çubuğu fark ediyorsunuz ve bu araç çubuğundan kurtulmak zor olur. Bilgisayarınızın belirli görevleri tamamlaması normalden daha uzun sürüyor ise. Bilgisayarınız aniden daha kilitlenmeye başlıyor.

Casus yazılım genellikle, reklam pencereleri görüntülüyen yazılımla ya da kişisel veya önemli bilgileri izleyen yazılımla ilişkilidir. Bu reklam sağlayan veya çevrimiçi etkinliklerinizi izleyen her yazılımın kötü olduğu anlamına gelemez. Mesela hedeflenen reklamları almayı kabul etmenizin karşılığında bir müzik indirme programına ücretsiz kaydolabilirsiniz. Koşıllarını anladıktan ve kabul ettikten sonra, bunun adil bir anlaşma olduğuna karar verebilirsiniz. Ayrıca firmanın sizin için görüntüleyeceği reklamlara karar vermesi için çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesine izin vermeyi de kabul edebilirsiniz.

Diğer istenmeyen yazılım çeşitleri bilgisayarınızda rahatsız edici değişiklikler yapabilir ve bilgisayarınızın yavaşlamasına yada kitlenmesine neden olabilir. Bu programlar, Web tarayıcınızın giriş sayfasını veya arama sayfasını bileşenler ekleyebilir. Buna ek olarak bu yazılımlar, ayarlarınızı daha önceki özgün değerlerine döndürmenizi de zorlaştırır. Bu tür istenmeyen programlara genellikle casus yazılımlar denir.

Tüm anlattıklarımdaki temel nokta, sizin veya bilgisayarınızı kullanan kişinin, yazılımın ne yapacağını anlayarak veya anlamadan yazılımı bilgisayarınıza yüklemeyi kabul etmiş olmasıdır.

Bilgisayarınıza birşey yüklerken lisans anlaşması ve gizlilik bildirimi gibi bilgileri açığa çıkaran tüm belgeleri dikkatlice okuyun.


Trojan nedir?Truva atları kendilerini yararlı yazılımlar gibi gösterir. Fakat güvenliğinizi tehlikeye atar ve pek çok zarara yol açar. Yakın geçmişteki bir Truva atı, Microsoft güvenlik güncelleştirmeleri olduğu iddia edilen eklerin bulunduğu bir e-posta görünümündeydi, ancak ekteki dosyaların virüsten koruma ve güvenlik yazılımlarını veya güvenli duvarını devreden çıkarmayı hedefleyen virüsler olduğu ortaya çıktı.

Truva atları, ücretsiz olarak yüklediğiniz yazılımlarda da bulunabilir. Güvenliğinden emin olmadığınız bir kaynaktan kesinlikle dosya indirmeyin. Microsoft güncelleştirmelerini ve düzeltme eklerini Windows Update veya Microsoft Office Update”ten yükleyin.

Ve son olarak SPAM nedir?

Internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesaji alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesi Spam olarak adlandırılır. Spam çoğunlukla ticari reklam niteliğinde olup, bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir. Spam gönderici açısından çok küçük bir harcama ile gerçekleştirilebilirken mali yük büyük ölçüde mesajin alıcıları veya taşıyıcı, servis sağlayıcı kurumlar tarafından karşılanmak zorunda kalınır.
---------------------
İmkansızı hedefle.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler