THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Virüs Çeşitleri

quespy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2014
Nereden:
Bursa
Mesajlar:
2.268
Konular:
278
Teşekkür (Etti):
731
Teşekkür (Aldı):
454
Ticaret:
(0) %
1
868
22-07-2014 19:27
#1

Virüsler, kendi kodlarını başka programlara veya program niteliği olan dosyalara bulaştırabilme özelliği olan (kendi kodunu kopyalayabilen) bilgisayar programlarıdır.Bulaştıkları bilgisayarda genelde hızlı bir şekilde yayılırlar.Belli bir amaca yönelik olarak yazılmış, zarar vermeye yönelik olabilecekleri gibi eğlence amacıyla da yazılmış olabilirler.

Truva atları, virüslerden oldukça farklı bir yapıya sahiptir.Asla başka programlara bulaşmazlar.Belli olaylara bağlı olarak tetiklenen bir rutindirler.Kendilerini kopyalayamadıkları için bazı programların içine bilinçli olarak yerleştirilirler.Trojanlar, ilgi çeken, utility gibi programların içine yerleştirilirler.Trojan kodu, trojanın içine gizlendiği programın yazarı tarafından yazılmış olabileceği gibi sonradan da programa eklenmişolabilir.Trojanlar aslında kopya koruma amacıyla hazırlanırlar.

Virüsler çoğunlukla Assembly gibi düşük seviyeli bir programlama dili ile yazılırlar.Bunun asıl 2 sebebi vardır.


1- Assembly'ın çok güçlü bir dil olması:
2- Yazılan programların derlendikten sonraki dosya boylarının çok küçük olması. Bu özelliklerin her ikisi de virüs yazarlarının assembly dilini kullanması için yeterli ve gerekli sebeplerdir.Virüsleri özelliklerine göre sınıflandırmak pek mümkün olmasa da aşağıdaki şekildeki gibi bir sınıflandırma yapmak yanlış olmayacaktır.Ancak pek çok virüs, pek çok özelliği bünyesinde barındırabilir.Bulaşma hızını arttırabilmek amacıyla yapılan bu durum sonucu virüs, boot sektörlere, mbr kayıtlarına, programlara bulaşabilir. Şimdi de bu virüs türlerinin işleyişlerine bakalım.

Disk virüsleri :
---Boot sector virüsleri
---MBR (Master Boot Record virüsleri)


Dosya virüsleri :
---Program (TSR ve nonTSR)
---Makro virüsleri


FlashBIOS virüsleri

1 - Disk Virüsleri

Disk virüsleri, adından da anlaşılacağı üzere, disk ve/veya disketler üzerinde işletim sistemi için özel anlamı olan bölgelere (boot sektör, MBR) yerleşen virüslerdir. Disk virüsleri, hakkında en çok yanlış bilginin olduğu virüs türüdür.Boot ve MBR virüsleri, aşağıda da göreceğiniz gibi işletim sisteminden önce hafızaya yüklenir.Bu yüzden işletim sistemini kolaylıkla atlatıp, Yukarıdaki şekilde de görüleceği gibi disk virüslerini boot ve MBR (partition) virüsleri olarak 2 gruba ayırabiliriz.

-- Boot Sector Virüsleri

--MBR (Partition) Virüsleri

2 - Dosya Virüsleri

Dosya virüsleri açıkça anlaşılacağı gibi hedefi dosyalar olan virüslerdir.Dosya virüsleri çoğunlukla COM, EXE, SYS olmak üzere OVL, OVR, DOC, XLS, DXF gibi değişik tipte kütüklere bulaşabilirler.
3 - FlashBIOS Virüsleri

FlashBIOS virüsleri tekrar yazılabilir özellikteki BIOS chiplerine bulaşırlar.
---------------------
Merak edilecek bir yanimiz yok siradan biriyiz bahsedilecek kadar özel bahsi edilmeyecek kadar eskiyiz
swat2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
56
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
03-09-2014 01:53
#2
++++++++++++

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler