THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Sahte Adobe Flash Virüsü ve Çözüm Yolları!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.579
Konular:
5647
Teşekkür (Etti):
1331
Teşekkür (Aldı):
3582
Ticaret:
(0) %
0
955
31-07-2014 18:11
#1

turkhackteam.net
Adobe Flash Player her tarayıcının kullanması gereken bir yazılımdır. Ona rakip olabilecek ciddi bir yazılım da olmadığından neredeyse her internet tarayıcısı bu yazılım eklentisini işletim sistemine yüklemektedir. Zira bu program olmazsa YouTube Facebook gibi paylaşım sitelerinden video izlenemez, flash tabanlı oyunlar oynanamazdı. Ayrıca sitelerin görsel özellikleri kaybolarak flash stiller animasyonlar görünmeyecekti. Bu önemli nedenlerden dolayı bu yazılımı yüklemek kaçınılmaz bir durumdur. Bu önemi bilen sahte yazılımlarsa kötü amaçlı şekilde sitelere bu virüsü bulaştırmaktadır.
turkhackteam.net
Adobe flash player virüsü sanki gerçek yazılımmış gibi kendini tanıtır ve bazende başka bir yazılım paketinin içinde yer alarak güncellenmesini ister. Böylece bu kötü yazılım gerçek sanılarak yüklenir ve bilgisayarlara bulaşmış olur. Bu hata en çok ise güvenilmeyen ve tanınmayan sitelerden güncellenerek yapılmaktadır. En çok karşılaşılan tuzak mesaj şudur: “Mevcut Flash Player yazılımınız güncel değil. Lütfen buraya tıklayarak son güncel sürümü indirin”. Ya da bir videoyu tıkladığınızda ‘Bu videoyu izleyebilmek için Flash Player’ınızı güncelleyin’ yazısı çıkıyorsa anlayın ki bu bir sahte adobe flash player virüsüdür. Bu gibi cümlelerle tuzak kurarak flash player virüsü kolayca Windows’unuza girer. Tarayıcılara da eklenerek önemli zarar verir. Ancak zarar ölçüsü de çeşitlerine göre değişir. En tehlikeli türleri sistem dosyalarına girerek orayı tahrip eder. Bunları temizlemek de kolay olmamaktadır.

turkhackteam.net

turkhackteam.net
Sahte virüsün bulaşma riskinin en yüksek olduğu yerlerden biri Facebook’tur. Facebook’ta bazı güvensiz uygulamalara 'Tamam' dediğinizde bu virüs de bulaşmış olur. Facebook ya da diğer sitelerden linkler yoluyla sahte download sayfasına yönlendirilir. Bu arada sahte güncelleme uyarısı altında sürüm numarası da yazılmıştır. Bu yazılımın sahte olduğunu denetim masasından da öğrenebilirsiniz. Denetim masasındaki 'Program ekle kaldır' bölümünde Adobe Flash Player’ınızın son sürümü zaten yazacaktır. Şayet hiçbir sürüm yoksa bunu sadece Adobe’un resmi sitesinden indirip yükleyin güvenilir olmayan site linklerinden uzak durulmalıdır. Bu virüs facebook’tan bulaşmışsa aynı zamanda sayfanızda ilgili absürt video linki pasif özellikte olacağından kaldırılamayacaktır. Bu nedenle virüsü mutlaka temizlemeniz gerekir.
turkhackteam.net
Bunun için bazı programlardan faydalanmanız gerekecektir. Tavsiye edebileceğimiz ilk program HitmanPro’dur. Herhangi bir indirme sitesinden 32 ya da 64 bit uygulamasından uygun olanını seçin. Programın kurulumu Türkçedir. Kurulum sırasında seçenekler gelecektir. Siz Hayır seçeneğini yani 'Bir defa taratmak istiyorum' tercihini yapınız. Bilgisayar taramaya başlayacaktır. Tarama bitince lisans anahtarı isteyecektir. Siz ücretsiz deneme sürümünü etkinleştirin. Etkinleşme sonrası virüslü dosyalar silinecektir. Şayet bazı virüslerde ‘Silme başarısız’ yazısına rastlarsanız yapmanız gereken restart yapmaktır. Bilgisayar yeniden başlatılınca bunlar HitmanPro tarafından DOS ortamında silinecektir.
turkhackteam.net
Bu sahte virüsü temizlemek için diğer önerebileceğimiz program AdwCleaner yazılımıdır. "Ara" butonuyla virüs taraması yaptırın. Ancak programı çalıştırmadan önce açık olan uygulamaların tümünü mutlaka kapatmalısınız. Taramada bulduğu virüsleri sildikten sonra restart isteyecektir. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra kalan virüsler de temizlenmiş olur. Bunların dışında Avast’ın ürettiği Avast Browser Cleanup yazılımı da çok faydalı olacaktır. Bu önerilen programların hemen öncesinde CCleaner ile bir dosya temizliği yapmanızda büyük yarar vardır değerli TurkHackTeam üyeleri.
turkhackteam.net
Büyük olasılıkla bu programlarla sahte adobe flash player virüsü temizlenecektir. Ancak bu virüsün bazı türleri ayrıntılı şekilde yazılıp sisteme iyice kök salabilmekte ve bu programlar fayda sağlamamaktadır. Bu durumda ikinci yöntem Avast Kaspersky gibi birden fazla seçenek avantajını kullanarak antivirüs uygulamalarını çalıştırıp bilgisayarınızı taratmak olacaktır. Çok yüksek ihtimalle sahte adobe flash player temizlenmiş olur. Buna rağmen (ki çok az ihtimaldir) virüs temizlenmedi ise, format atmak son çözüm olacaktır. Format öncesi belgelerinizi yedeklemeyi ise asla unutmayın değerli TurkHackTeam üyeleri.
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )
DrOctopus Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler