THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Bredolab Trojan Tehdidi

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.131
Konular:
6505
Teşekkür (Etti):
1703
Teşekkür (Aldı):
2212
Ticaret:
(0) %
0
607
04-09-2014 11:55
#1

Bredolab trojanı hakkında bilgi ve tehlikesini inceleyelim.

Bir çok firma tarafından kişisel bilgisayar kullanıcılara uyarı olarak sunulan bredolap trojen atı, Türkiye'de diğer ülkelere göre daha fazla artmaktadır. Bu yeni virüs, PDF (Taşınabilir Belge Biçimi) ya da SWF dosyaları (flash animasyonlar) aracılığı ile PC'lerin içine sızabiliyor. Özellikle açtığımız web sayfalarında önümüze gelen flash animasyonlarına tıklanması ve bunların bilgisayara inmesi ile virüs bulaşıyor. Ve birçok kullanıcı açısından, trojan temizleme ve virüs programları ya da format atma buna çözüm olmuyor.

Temizlenmesi oldukça zor olan bu trojanın bilgisayardaki password (parola) bilgilerini çalmaya yaradığı, habersiz bir şekilde mail ve sitelere bağlanmayı sağlayarak protokolleri silip zarar verdiği tespit edilmiş.

İnternette bilgi paylaşan arkadaşların bilgi arayanların dikkatli olması ve günlük olarak bilgisayarlarını CCleaner programı veya virüs programları ile kontrol etmeleri, gerekiyorsa temizlemeleri gereklidir.

Eset firması bu virüs üzerine makale yayınlamış, virüsün tehlikeli olduğunu gündeme getirmiştir.

Herkese virüsüz günler geçirmeleri dileğiyle iyi çalışmalar...EDİTÖR İLAVESİ:

Eset'ten yapılan yazılı açıklamada, bu yeni virüsün, Taşınabilir Belge Biçimi (PDF) ya da SWF dosyaları (flash animasyonlar) aracılığı ile kişisel bilgisayarların içine sızabildiği belirtilerek, virüsün aktive olabilmek için etkilenmiş PDF ya da SWF dosyalarını açmak gibi bir kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Açıklamaya göre, bu yeni virüs haziran ayında Avusturya, Polonya ve Türkiye'de ilk 5; Bulgaristan, İngiltere ve İsveç'te ilk 10 tehdit arasında yer alırken, ESET ThreatSense.Net® verilerine göre temmuz ayının ilk iki haftasında Türkiye'de en hızlı yayılan virüs olarak tespit edildi.

Tam olarak Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA' olarak nitelendirilen söz konusu virüsün ve bu çeşit malware'lerin kendilerini sistem dosyalarına enjekte etmek ve bilgisayar her açıldığında kendi kendisini çalıştırabilmek gibi yetenekleri bulunuyor. Bir başka deyişle sisteme yerleştikten sonra internetteki farklı sunucularından özellikle adware (reklam yazılımları), spyware (casus yazılım), downloader, password stealer (parola hırsızı) gibi diğer başka malware'leri indirmeye başlıyor.

(Basın'dan)

---------------------
- 2015-2018 Moderasyon -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler