THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
Seçenekler

Virüsler Nasıl Bulaşır?

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.131
Konular:
6505
Teşekkür (Etti):
1703
Teşekkür (Aldı):
2212
Ticaret:
(0) %
0
617
04-09-2014 12:01
#1

Öncelikle tanımadığımız bir şeyi anlatamayız. Bu sebeple virüslerden bahsetmek istiyorum. Kimlerdir, nelerdir, kısaca değinelim.

Virüsler Kimlerdir?

Aslında bu varlıklar tıpkı insan vücudundaki virüsler gibiler. Nasıl yani, demeyin. İnsan vücudundaki virüsler kendi yaşamlarını sürdürebilmek ve çoğalabilmek için başka bir varlığa ihtiyaç duyarlar. İyi huylu ya da kötü huylu olabilirler. İşte tıpkı bilgisayar ortamındaki virüsler de aynıdır. Çalışması için başka bir dosyaya ihtiyaç duyarlar ve çoğalırlar. Kısaca bilgisayar virüsü; belleğe yerleşen, çalıştırılabilen programlara kendini ekleyen, yerleştiği programların yapısını değiştiren ve kendi kendini çoğaltabilen kötü amaçlı programlardır.

Peki Bilgisayarımıza Bulaşmaları Nasıl Olur?

Virüsler küçük progr*****lar olduğundan, aktif hale gelebilmesi için programın çalıştırılması gerekir. Ve virüsün en büyük özelliği kendini kütükten kütüğe kopyalayabilmesidir. Sisteme bir kere virüs girdi mi sayısız defa kendisini kopyalamasının yanı sıra sabit diskteki dosyaların silinmesine kadar da bir çok işi yapabilmektedir.

Virüs Çeşitleri

Virüsleri 3 kısımda inceleyebiliriz:
- Yapışkan Virüsler
- Özgün Kaynak Virüsleri
- İşletim Sistemi Virüsleri

Yapışkan (Sığıntı) Virüsler: Bulaştıkları programın doğrudan içine yerleştikleri gibi ilgili programı bozup bozmadıklarına dikkat etmemekle birlikte genellikle belleğin ve program kütüğünün az erişilen bölümlerine yerleşmektedir.

İşletim Sistemi Virüsleri: Bu tür virüsler, işletim sistemi kütüklerinin herhangi birinin içine yerleşerek sistem programını değiştirmektedir.

Özgün Kaynak Program Virüsleri: Doğrudan yazılımcılar tarafından gizli ve/veya bilinçli olarak programlar içine yerleştirilmektedir

---------------------
- 2015-2018 Moderasyon -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler