THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Virüsler ve Yapıları (Örneklendirme)

'AnKeBuT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Misyon!!!
Mesajlar:
4.367
Konular:
300
Teşekkür (Etti):
1266
Teşekkür (Aldı):
2493
Ticaret:
(0) %
2
925
07-11-2014 18:44
#1
Virüs denince herkesin aklında olumsuz bir yapı oluşur bilindiği üzre. Peki neden bilgi dünyasındaki bu zararlı oluşumlara virüs denilmiş? Neden bakteri ya da parazit değil de virüs?
Aslında cevabı oldukça basit. Virüsler, kendilerini sürekli olarak değiştirebilen, sürekli mutasyon geçirebilen varlıklardır. Bilişim dünyasındaki virüsler de tıpkı bu mantıkla çalışmaktadır. Gün geçtikçe, teknoloji ilerledikçe virüslerin de yapısı değiştiriliyor.
Peki bu virüslerin yapıları nasıl değiştiriliyor? Bu iki şekilde olur. Birincisi kaynak kodlarından yapılan değişim ikincisi ise crypter dediğimiz materyaller kullanılarak yapılan değişimdir. Aslında bu yapı değiştirmek değil daha çok kamuflajdır. Yine de bunu bir değişim olarak görebiliriz. Kaynak kodlarından yapılan değişimi hemen hemen herkes aklında canlandırmıştır. Anlatmayacağım bu yüzden.
Crypter ile nasıl değişim yapılır peki? Arkadaşlar bu konuyu basit örneklerle anlatmaya çalışacağım. Elinizde pürüzlü bir taş olduğunu düşünün. O taşın üzerine yavaşça su dökmeye başlayın. Pürüzlü gözeneklerde su damlacıklarının kaldığını göreceksiniz. Şimdi o taşı tutkala bandırıp çıkaralım. Tutkal kuruduktan sonra da üzerine vernik çekelim ve aynı su dökme işini yenileyelim. Yüzey pürüzlü olmadığı için su akıp gider değil mi? İşte bizim crypt ettiğimiz virüsümüz de tıpkı verniklenmiş taş gibidir. Su ise antilerimizdir. Yani crypter ile virüsümüzü kamufle edebiliriz.
Peki bu virüsler ne gibi zararlara yol açar? Arkadaşlar bu zararlar virüslerin çeşitlerine göre değişir. Ama genel manada hemen hemen tamamı zararlıdır. En çok bilgi sızdırma amacı ile kullanılır. Peki antiler virüsleri nasıl tanır? Yine taş örneğinden yola çıkalım isterseniz. Çünkü mantık benzer. Şimdi biz o tutkallayıp pürüzsüz yaptığımız taşımızı biraz kullanalım. Yuvarlayalım, misket atar gibi atalım vs... Taşımız gözükecek kadar zedelenmez ancak o vernikli yüzeyde yaralanmalar olduğunu göreceksiniz. Ve su dökme işini yenilediğinizde gözeneklerde yine damlacıkların kaldığını görürsünüz. İşte tam da bu şekilde olur. Virüsümüz kullanıldıkça antiler onu tanımaya başlar.
Umarım yararlı olmuştur. Hepinize teşekkür ederim...

TheEos // TürkHackTeam.Org
---------------------
Gâfil ne bilir neş've-i pür-şevk-i vegâyı
Meydân-ı celâdetteki envar-ı sefâyı
Merdân-ı gazâ aşk ile tekbirler alınca
Titretti yine, rû-yı zemin arş-ı semâyı.
Allah yolunda cenk edelim şân alalım şan
Kur'an'da zafer vaadediyor Hazret'i Yezdan.
Konu 'AnKeBuT tarafından (21-04-2015 16:21 Saat 16:21 ) değiştirilmiştir.
Black-Thund€r Teşekkür etti.
kingyido1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Mesajlar:
38
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
16-12-2014 14:44
#2
eyvallah
Loque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Mesajlar:
56
Konular:
10
Teşekkür (Etti):
13
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
27-12-2014 22:50
#3
Teşekkürler Paylaşımın için

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler