THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
Seçenekler

IOS Bulasan KeyRaider JailBreak Olanlar Dikkat

Pandaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2015
Mesajlar:
1.410
Konular:
94
Teşekkür (Etti):
93
Teşekkür (Aldı):
240
Ticaret:
(0) %
0
678
02-09-2015 11:19
#1
Çin’deki bir blog yazısında, KeyRaider ismindeki zararlı yazılımın 225 binden fazla Apple kimlik bilgisine eriştiği söyleniyor.

Jailbreak’i kullanan kişiler, Apple’ın kullanımını kısıtladığı uygulamaları istedikleri gibi kullanabiliyorlar. Fakat bu sadece işin eğlenceli kısmı. Jailbreak’li cihazlara indirilen uygulamalar, telefonunuzun tweak’leri sağlayan kişiler tarafından kontrol edilmesine ve birçok bilgilerinin çalınmasına sebep olabiliyor.

Palo Alto Networks yetkilisi olan Çinli Claud Xiao yayınladığı blog yazısında KeyRaider ismindeki zararlı yazılımın toplamda 18 ülkedeki kullanıcıların Applekimlik bilgilerini çaldığını belirtti. Weiphone forumundaki bir tweak içerisinde çıktığı belirtilen zararlı yazılımın mischa07 ismindeki bir kullanıcı tarafından yayıldığı söyleniyor.

Bu kodu indirenler yalnızca Apple kimlik bilgilerini kaybetmiyor, ayrıca cihazları kilitlenerek fidye vermek zorunda kalabiliyorlar. Daha çok filmlerde gördüğümüz ‘fidye karşılığı çocuğun ailesine teslim edilmesi’ gibi senaryolar artık dijital ortamda da karşımıza çıkmaya başladı.

1325315

Tabi bu sorunların hepsi Jailbreak’li cihazları etkiliyor. Ayrıca KeyRaider ismindeki zararlı yazılımın daha çok Çin, ABD, Almanya, Avustralya, İspanya, Kanada, Almanya, Güney Kore gibi ülkelerdeki kullanıcıları etkilediği söyleniyor. Muhtemelen cihazınız Jailbreak’li olsa dahi bu yazılımla karşılaşmadınız. (yine de karşılaşmayacağınız anlamına gelmiyor, dikkatli olmakta fayda var)

Etkilenen Ulkeler:

tw: Taiwan
fr: France
ru: Russia
jp: Japan
uk: United Kingdom
ca: Canada
de: Germany
au: Australia
us: United States
cz: Czech Republic
il: Israel
it: Italy
nl: Netherlands
es: Spain
vn: Vietnam
pl: Poland
sg: Singapore
kr: South Korea
--------------------- Türk

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler