THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Bilgisayar Tarihinin En Etkili Virüsleri 1

T3RMiN4TOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
4.998
Konular:
1312
Teşekkür (Etti):
969
Teşekkür (Aldı):
1447
Ticaret:
(0) %
0
769
18-10-2015 13:01
#1
Elk Cloner

Yılı: 1981

Elk Cloner'ın, tarihin ilk bilgisayar virüsü olduğu düşünülüyor. Virüs, 15 yaşındaki müzip bir genç olan Rich Skrenta tarafından yazıldı. Skrenta, virüsü Apple II'deki DOS 3.3 işletim sistemi için yazdı ve disketler üzerinde arkadaşına verdi.

Virüs, daha sonraki torunlarının aksine, sisteme zarar vermekten çok şaka amacı taşıyordu.


Ramen

Yılı: 1996

Daha müzip bir diğer zararlı yazılım ise Ramen solucanıydı. Ramen solucanı, kendisini e-posta yoluyla yayıyor ve daha çok Linux kullanan web programcılarını hedef alıyordu.

Solucan, bir rootkit oluşturuyor ve sistem haklarına erişim elde ediyordu. Kendini tüm sayfa kodlarına ekleyen solucan, bu sayede tüm sayfaları resimdeki sayfaya yönlendiriyordu.


Baza

Yılı: 1995

Windows 95'i etkileyen ilk virüstü. İnanılmaz bir şekilde yaygınlaşan Windows 95, bu sebeple hackerların da ilgisini çekmeye başlamıştı. İlerleyen dönemlerde ise Windows, bir numaralı hedef haline gelecekti.


MacMag

Yılı: 1989

MacMag virüsü, Mac Mag dergisinin yayıncısı ve editörü olan Richard Brandow'un desteğiyle yazılmış bir virüstü. Mac sistemlerini etkilemek üzere hazırlanan virüs, sisteme bulaştığı anda şu mesajı ekrana getiriyordu: "MacMag'ın yayıncısı olan Richard Brandow ve dergi ekibi, dünyadaki bütün Macintosh kullanıcılarına EVRENSEL BARIŞ MESAJI'nı göndermek için bu yolu seçti."

Ancak ne yazık ki gönderilen "Evrensel Barış" mesajı bir hata içeriyordu ve etkilediği sistemlerin çökmesine sebep oldu.


Scores

Yılı: 1989

Scores virüsü, hoşnutsuz bir çalışan tarafından yazılmıştı. Kimin yazdığı tam olarak bilinmeyen virüs, çalışanın işten kovulmasına sebep olan, belirli iki programı hedef alıyordu. Zamanla iyiden iyiye yayılan virüs, bazı Macintosh sistemlerde ciddi hasarlara sebep oldu.


Bagle

Yılı: 2004

Bagle solucanı kendini e-posta yoluyla yayıyordu ve tüm Windows sistemlerini etkiliyordu. Solucan sistem güvenliğini devre dışı bırakıyor, arka kapılar açıyor ve bilgisayarı dışarıdan erişime açık hale getiriyordu. İlginç olansa, solucanın @hotmail ve @msn uzantılı mail adreslerini kullanmamasıydı.


Blaster

Yılı: 2003

Blaster virüsü sistemdeki açıkları hedef alıyor ve Microsoft sistemlerindeki güvenlik açıklarını yüzümüze vuruyordu. Windows XP ve 2000 sistemlerini hedefleyen virüs, windowsupdate.com sitesine saldırı yaparak siteyi çökertmeye çalışıyordu. Virüsün ikinci eylemi ise, bir mesajı ekrana getirmekti. Mesaj şöyleydi: "Billy Gates, neden bunu mümkün kılıyorsun? Para basmayı bırak ve yazılımını onar!"

İşin sonundaysa, Blaster virüsünü yazmakla suçlanan Minnesota'da yaşayan 18 yaşındaki bir genç tutuklanmıştı.


Download.ject

Yılı: 2004

Download.ject, kendini kurumsal web sitelere yerleştiren ve 23 Haziran 2004 tarihinde saldırı başlatmaya programlanan bir bilgisayar virüsüydü. Arkasında organize bir siber suç örgütünün bulunduğu düşünülen virüs, bu tarihte kendini yaymaya başlamıştı. Yerleştiği web sitelerini ziyaret eden Internet Explorer kullanıcılarını hedef alan virüsün varlığı ise, site ziyaretçilerinin bilgisayarlarını etkilemesiyle fark edilmişti.


Stoned

Yılı: 1987

Stoned virüsü, hem bilinen ilk boot virüsüydü, hem de ilk siyasi bildiri amacı taşıyan virüstü. Sistemin açılışında aktif hale geçen virüs, ekrana siyasi bir mesaj getiriyordu. Amacı ise, Yeni Zelanda'da esrar kullanımının yasal hale getirilmesi için destek aramaktı.


Leap-A

Yılı: 2006

Leap-A virüsü, modern Mac sistemlerini tehdit eden, ilk OS X virüsüydü. Tam da Steve Jobs'un, Apple bilgisayarlarının dokunulmaz olduğuna inandığı bir dönemde ortaya çıkmıştı. Virüsün yayılma yoluysa iChat uygulamasıydı. Leap-A, sık kullanılan 4 uygulamayı hedef alıyor ve bunların başlatılmasını engelliyordu.


Michelangelo

Yılı: 1991

Ünlü Rönesans sanatçısı Michelangelo'nun doğum gününde (6 Mart) faaliyete geçmek üzere programlanmıştı. DOS sistemlerini hedef alan virüs, etkilediği bilgisayarların sabit diskini, boş veri yığınlarıyla dolduruyordu.
---------------------
Telegram'ı Türkçe kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayınız...


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler