THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Bilgisayar Tarihinin En Etkili Virüsleri 4

T3RMiN4TOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
4.998
Konular:
1312
Teşekkür (Etti):
969
Teşekkür (Aldı):
1447
Ticaret:
(0) %
0
663
18-10-2015 13:32
#1
Bandook

Yılı: 2005

Bandook, bulaştığı sistemlerde arka kapı açan bir solucandı. Etkilediği işletim sistemleri se Windows 2000, XP, 2003 ve Windows Vista. Solucan kullanılan güvenlik duvarı yazılımlarını aşmayı başarıyor ve sistemin kontrolünün uzaktan ele geçirilebilmesini sağlıyordu.


Beast Trojan

Yılı: 2002

Windows tabanlı truva atı, saldırganlar için bulaştığı bilgisayarlara tam erişim sağlıyordu. Yetenekleri arasında, bazı "şakaların" yanında, şifrelere, dosyalara erişme, hatta dosya indirme ve dosyaları silme gibi işlevler bulunuyordu.


Benjamin

Yılı: 2002

Benjamin bilgisayarlara, dosya paylaşım ağı Kazaa ile yayılıyordu. Popüler şarkılar gibi görünen virüs, kullanıcılar tarafından indirilmeyi bekliyordu. İndirildiğinde ise kurbanın internet erişimini kesen virüs, sabit diski dolduruyordu.


CIH - Chernobyl (Çernobil Virüsü)

Yılı: 1998

Çernobil virüsü tahminen 80 milyon dolarlık hasara sebep olmuştu. Virüs, dönemin popüler işletim sistemleri olan Windows 95, 98 ve ME sürümlerini hedef alıyordu. Virüs bulaşan sistemlerdeki sabit diskleri aşırı dolduruyor veya bilgisayarların açılmasını engelliyordu.

CIH ismiyle kodlanan virüse Çernobil adı ise muhtemelen rastlandı sebebiyle verildi. Zira virüs Çernobil santralindeki felaketin yıl dönümünde harekete geçiyordu.


Explorer.zip

Yılı: 1999

Solucan; Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını silerek, çok önemli bir zarara sebep oluyordu. Solucan, kendini yaymak için akıllıca bir yönteme de başvuruyordu. Sistemdeki e-postaları arayan solucan, daha sonra bu postalara, kendi eklentilerini içeren cevaplar gönderiyordu.


SoBig

Yılı: 2003

SoBig, milyonlarca Windows bilgisayarını etkilemişti. Kendini yaymak için e-posta göndermeyi tercih eden virüslerden olan SoBig, kendisini kullanıcının adres defterindeki kişilere gönderiyordu. Gönderdiği postalara çeşitli başlıklar atan virüs, e-posta ayrıntılarının eklentide olduğunu belirten bir mesaj da ekliyordu.


Stuxnet

Yılı: 2010

Stuxnet solucanı ortaya çıktığı zaman panik yaratmıştı, çünkü İran'ın nükleer yakıt ürettiği santrifüjleri bozmayı hedefliyordu. Stuxnet aynı zamanda yeni bir askeri saldırı yöntemi olarak herkesi endişelendirdi.


Magistr

Yılı: 2001

Magistr solucanı yıkıcı potansiyele sahipti. Bulaştığı bilgisayarların sabit diskini aşırı doldurarak çökmesine sebep oluyordu. Aynı zamanda antivirüslere karşı dirençliydi ve birçok temizleme girişimini engelleyebiliyordu.


Sasser

Yılı: 2004

Yazdığı Netsky virüsü ile ünlenen Sven Jaschan tarafından yazılmıştı. Sasser, gencin elinden çıkan en yıkıcı yazılım olarak başyapıtı gibiydi. Sasser'in yarattığı maddi zarar inanılmaz bir rakama ulaşmıştı: 18 milyar dolar.

Haylaz genç, bunun sonucunda bir çok suçla yargılandı. Örnek vermek gerekirse bunlardan ikisi, Fransız haber ajansının uydularını devre dışı bırakmak ve Delta Havayolları'nın uçuşlarının iptal edilmesine sebep olmaktı.


Mariposa

Yılı: 2010

Mariposa bir botnet virüsüydü. 190 ülkede yaklaşık 12,7 milyon bilgisayarı etkilediği düşünülüyor. Ağı çökermeyi başaran polis yetkilileri, Mariposa'nın İspanya kaynaklı olduğunu düşündüklerini belirtmişti. Virüsün kullanım amacı kullanıcıların kredi kartı numaralarını ve banka hesap bilgilerini ele geçirmekti.
---------------------
Telegram'ı Türkçe kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayınız...


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler