THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
chat
Seçenekler

Ransomware (Fidye Yazılımları) ile Şifrelenen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

2nokta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2013
Yaş:
28
Mesajlar:
16.710
Konular:
2064
Teşekkür (Etti):
10560
Teşekkür (Aldı):
7581
Ticaret:
(0) %
0
1002
05-04-2016 01:26
#1
Ransomware (Fidye Yazılımları) ile Şifrelenen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?


Ransomware (Fidye yazılımları), günümüzde sıkça yaşadığımız çevrimiçi tehditlerden belki de en önemlisi. En basit tabirle; Kullanıcıların zaaflarından faydalanarak sistemlerine sızmayı başaran hackerların sistemdeki dosyaları şifrelemesi, sonrasında da açmak için kullanıcıdan para istemesi üzerine kurulu bir güvenlik tehditi sizin de başınıza geldiyse bu durumdan kurtulmanın çok basit bir yolu var. Kaspersky’nin Ransomware Decryptor aracı sayesinde şifrelenmiş dosyalarınıza ücretsiz olarak kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Son zamanlarda konuşulan CoinVault ve Bitcryptor virüsünden etkilenen kullanıcılar için Kaspersky tarafından özel hazırlanan Ransomware Decryptor adlı ufak bir araç sayesinde hacker’lar tarafından şifrelenmiş dosyalarınızı birkaç basit adımda kurtarma şansına sahipsiniz. Şimdi dilerseniz bilgisayarınızdaki fidye yazılımından nasıl kurtulacağınıza ve dosyalarınızı nasıl geri alacağınıza geçelim.Öncelikle zararlı yazılımı kaldırmanız gerekiyor. Sisteminizde fidye yazılımı varsa bunu en hızlı şekilde bulabilen ve etkisiz hale getirerek sonsuza dek sisteminizden çıkaran güvenlik yazılımı Kaspersky Internet Security’i kurmanız gerekiyor. Eğer sisteminizde başka bir güvenlik yazılımı kurulu ise kaldırmanızı öneririm.

Link:Kaspersky Internet Security İndir - Kaspersky Bilgisayar ve İnternet Koruma Programı - Tamindir

Sizden para koparmaya çalışan zararlıyı sisteminizden kaldırdıktan sonra artık şifrelenmiş dosyalarınızı kurtarmaya geçebilirsiniz. Bu noktada Kaspersky’nin özel olarak hazırladığı şifre çözücü aracı indirmeniz gerekiyor. (Aşağıdaki bağlantıdan güvenli şekilde indirebilir ve sisteminize kurabilirsiniz.)
link:Kaspersky Ransomware Decryptor İndir - Fidye Yazılımlarıyla Şifrelenen Dosyaları Çözme Aracı - TamindirŞifre çözücü aracı çalıştırdığınızda doğrudan karşınıza çıkacak “Start Scan” butonuna tıklayarak taramayı başlattığınızda dosya seçimi açılır ekranı görüntüleniyor. Burada “filelist.cvlst” dosyasını göstermeniz gerekiyor. Şayet bu dosyayı bulamazsanız, şifrelenmiş tüm dosyalarınızı tek bir klasöre toplayıp taramayı başlatın. Bunu yaparken aracın ana ekranında bulunan “Change Parameters”a tıklayıp “Folder with Encrypted Files” seçeneğini kesinlikle seçmelisiniz.Şifrelenmiş dosyalarınızın şifresinin çözüldüğünü dosya ismine eklenen “.decryptedKLR” ibaresinden anlayabilirsiniz. Örneğin; dosyaadı.doc (şifreli dosyanız), dosyaadı.decryptedKL.doc (şifresi çözülmüş dosyanın adı)

Alıntıdır.
Başınıza böyle bir olay gelirse denemekten zarar gelmez.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler