İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

BİOS, İşletim Sistemi ve/veya Kernel'e Zarar veren virüs

07-11-2016 03:33
#1
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Adana/Ceyhan
Mesajlar:
655
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
99
Konular:
78
Önce Bazı Bilgiler:

Google amca diyor ki: BIOS (Basic Input Output System), giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol ederk sistemin açılmasını sağlar. BIOS, kalıcı bir yazılım olup ROM bellekte saklanır. Anakart'ın birçok özelliğini kullanmamıza olanak sağlayan yazılım, sistem ve donanımlarımız arasında bağlantı kurar Ve arkadaşlar BIOS Salt Okunur Bellek'miş

Google amca diyor ki: Kernel İşletim sistemi çekirdeği, kısaca çekirdek (kernel), işletim sisteminin kalbidir. Uygulamalar ve donanım seviyesindeki bilgi işlemleri arasında bir köprü görevi görür. Çekirdeğin görevleri sistemin kaynaklarını yönetmeyi de kapsamaktadır.Çekirdek, ayrıcalıklı bir işlem seviyesi olan Kernel Mode'da çalışır. Bu işlem seviyesinde çalışan kod, donanıma ve sistemin tamamına tam yetki ile müdahale edebilir. Uygulama programları ise, User Mode denilen daha kısıtlı bir işlem seviyesinde çalışır. User mode'da çalışan uygulamalar, çekirdeğin ya da başka uygulamaların bellek bölgelerine erişemezler, bazı kısıtlanmış işlemci komutlarını çalıştıramazlar ve donanım kaynaklarına doğrudan müdahale edemezler.

Ve ayrıca kernel için:
Kernel ayarlarınızın izin verdiği limitlerde çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu ayarlamaları yaparken yardımcı programlar kullanmalısınız, bir örnek verecek olursak, No-Frills CPU Control' u verebiliriz. Bu programla işlemciniz üzerinde çeşitli frekans ayarları yaparak performansınızı artırabilir veya azaltabilirsiniz, seçim size kalmış. Bu tarz ayarlamaları yaparken çok dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde cihazınız yanabilir, zarar görebilir. Yapabileceğiniz bazı ayarlamalarda çeşitli frekanslar kullanmalısınız. Bunlara genel olarak Governors denilmektedir. Bu programlardan bazıları, Ondemand,Smartass, Lagfree, Lazy, Performance, Powersave olarak sıralanabilir.

Şunlarda bazı virüs çeşitlerimiz:


Dosya virüsü: Bu tür virüsler .exe, .com, .bat gibi program dosyalarına bulaşırlar. Bu virüs hafızaya yerleştiği anda o an hafızada yüklü olan tüm programlara yayılmaya çalışır.

Macro virüsü: Word, exceli powerpoint ve diğer veri dosyalarına bulaşırlar ve bulaştıkları dosyanın onarımı çok güçtür.

MBR virüsü: MBR virüsü bilgisayar hafızasına yerleşir ve kendini bir depolama aygıtının bölümleme tablolarının ya da işletim sistemi yükleme programlarının bulunduğu ilk sektörüne (Master boot redord) kopyalar. MBR virüsü normal dosyalar yerine depolama aygıtının belli bir bölümüne bulaşır. En kolay kaldırma yöntemi MBR alanının temizlenmesidir.

Boot sektör virüsü: Boot sektör virüsü, hard disklerin boot sektörüne yerleşir. Ayrıca yapısı itibariyle bilgisayar hafızasına da yerleşebilir. Bilgisayar açılır açılmaz boot sektöründeki virüs hafızaya yerleşir. Bu tarz virüsleri temizlemesi oldukça zordur.

Multipartite (çok bölümlü ) virüs:
Boot ve dosya / program virüslerinin melezi olarak tanımlanabilir. Program dosyalarına bulaşır ve program açıldığında boot kayıtlarına yerleşir. Bilgisayarın bir dahaki açılışında hafızaya yerleşir ve oradan diskteki diğer programlara da yayılır.

Polimorfik virüs: Bu virüs tipi kendi kodunu farklı biçimlerde şifreleyebilir, böylece her bulaşmada kendini farklı gösterebilir. Bu tarz virüsleri tespit etmesi oldukça güçtür.

Gizlilik virüsü: Bu tarz virüsler tespit edilmemek için çeşitli yöntemler kullanır. Disk kafasını başka bir sektörü okuması için yönlendirebilir ya da dizin listesinde gösterilen dosya boyutunda oynama yapabilir. Örneğin Whale adlı bir virüs, bulaştığı dosyaya 9216 byte ekler ancak dizinde gösterilen dosya boyutundan 9216 çıkartır.

Yıkıcı tip turuva atı virüsü: Bu tür Truva atının tek işlevi dosyalara zarar vermek ve silmektir. Otomatik olarak sistem dosyalarını silebilir. Saldırgan tarafından aktifleştirilebilir ya da belli bir gün saatte çalışacak şekilde ayarlanabilir.

Şimdide Bazı programlama dilleri:
(Liste İçin Tıklayın)


Java:

Java modern kuruluş web uygulamalarının altyapısını oluşturan en popüler dillerden biridir. Java ve buna dayanan yapılarla, web geliştiriciler bir çeşit kullanıcı için ölçeklenebilir web uygulamaları geliştirebilir. Java aynı zamanda akıllı telefonlar ve tabletler için yerli Android uygulamalarını geliştirmek için temel dildir.

2. JavaScript:
Her modern web sitesi JavaScript kullanır. Sitenize etkileşim kazandıracaksanız bilmeniz gereken bir dildir, ayrıca popüler JavaScript yapılarının düzinelercesinden biriyle kullanıcı arayüzü geliştirmek için kullanılır.

3.C#:
C#, Microsoft platform ve servislerini geliştirmek için birinci dil olarak kabul edilir. Azure ve .NET kullanarak modern web uygulaması geliştiriyorsanız, iş ortamınızda kuvvetli uygulamalar geliştirecekseniz veya Windows cihazlarınızda uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Microsoft’un sunduğu en kısa yol C# öğrenmektir. Oyun oynamak istiyorsanız, popüler Unity oyun geliştirme motoru en sık kullanılan dillerden biri olarak C# kullanır.

4. PHP:

Verilerle çalışacak bir web uygulaması mı geliştirmek istiyorsunuz? PHP, MySQL gibi veritabanları ile birlikte, modern web uygulaması geliştirmek için çok önemlidir. PHP günümüzün veri ile çalışan web sitelerinin bir çoğunu yönetir ve sitenizi daha kuvvetli yapmak için kullanabileceğiniz, WordPress gibi kuvvetli içerik yönetim sistemleri için çıkış noktasını oluşturur.

5. C++:
Programlamanızda biraz daha düşük seviyeye inmek mi istiyorsunuz? İşlemci gücünüzün çoğunu donanıma doğrudan bağlamak isterseniz kuvvetli masaüstü yazılımlarını oluşturmak için C++ mükemmel bir çözümdür. Donanımla hızlanan oyunlar ve yoğun bellek kullanan uygulamaların masaüstünde, konsollarda ve mobil cihazlarda kullanılması için de çok iyidir.


6. Python:
Python neredeyse her şeyi yapabilir. Web uygulamaları, kullanıcı arabirimleri, veri analizleri, istatistik – sorununuz neyse Python’da o iş için bir çözüm olması olasıdır. Son zamanlarda, herhangi bir endüstride dev veri setlerini incelemek için veri bilimcilerinin kullandığı temel dillerden biri olmuştur.


7. C:
Neden C dili hâlâ popüler? Cevap boyutta saklı. C dili küçük, hızlı ve güçlüdür. Gömülü sistemler için yazılım üretiyorsanız, sistem çekirdeği ile çalışıyorsanız veya sadece elinizdeki bütün kaynakları son damlasına kadar kullanmak istiyorsanız, C dili emrinize âmâdedir.


8. SQL:
Veri devasa boyutlarda, her yerde ve karmaşıksa, SQL size tam olarak istediğiniz bilgiyi hızlı, tekrarlanabilir ve güvenilir bir şekilde sunabilme yeteneğine sahiptir. SQL kullanarak, büyük ve karmaşık veritabanlarından kolaylıkla sorgu yapabilir ve anlamlı veri çekebilirsiniz.


9.Ruby:
Projenizi rekor zamanda başlatmak mı veya büyük bir web uygulaması için yeni bir fikri kullanmak mı istiyorsunuz? Ruby ve Ruby on Rails size bu fırsatı sunabililr. Ruby dili oldukça kolay öğrenilir ve son derece güçlüdür, ayrıca dünyada tonlarca popüler web uygulamasına can verir.

10. Objective-C:
iOS için bir uygulama yapmak istiyorsanız, Objective-C öğrenmelisiniz. Son yılın en büyük atılımı Apple’nin yeni dili olan Swift üzerine konuşlandı, ancak Apple ekosisteminde uygulamalar yapmak için yine de iyi bir dil olacaktır. Objective-C ve XCode (Apple’nin resmi yazılım geliştirme aracı) ile App Store’de yerinizi alabilirsiniz.


11. Perl:
Perl ezoterik midir? Evet. Karmaşık mıdır? Evet. Süper güçlü bir dildir ve herhangi birinin siber güvenlik cephanesinde bulunur mu? Buna da evet. Perl dili, web ortamını ilk piyasaya sürüldüğü zamandan beri güçlendiriyor ve IT profesyonelleri için hâlâ önemli bir araç olarak görülüyor.


12 .Net:
Kendi başına bir dil değildir, ancak .NET, her sürümünde bulut, hizmet ve uygulama geliştirme serüvenini daha ileri ve değerli bir hale getirir. Microsoft’un yakın zamandaki açık kaynak girişimlerinden dolayı, .NET şimdi Google ve Apple platformlarına da girmektedir. Sonuç olarak, çok platformu kolayca desteklemek ve uygulamaları oluşturmak için bir seri programlama dili ile beraber .NET’i de kullanabilirsiniz.

13. Visual Basic:
Visual Basic, işi görmenizi sağlayan bir dildir. .NET platformu için temel dillerden biridir ve Excel gibi kuvvetli ofis uygulamalarında hesaplama işlerinizi otomasyona sokmak ve iş ortamınıza destek olmak amacıyla uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir, aynı zamanda en yaygın işlerinizi kolayca görebilir.


14. R:
R dili büyük verinin ortaya çıkışına destek oluyor ve ciddi veri analizi ile işi olan herkesin 2015 yılında öğrenmesi gereken bir dil olarak kabul ediliyor. Bilim, iş dünyası, eğlence ve sosyal ortam gibi alanlarda, R dili neredeyse her ilgi alanına yetecek istatistik analiz ihtiyaçlarını karşılamak için öğrenilecek dil olmuştur.

15. Swift:
Swift, bir yıldan daha kısa süre içinde dikkatlerden kaçmayan ve geliştiricilerin klavyelerine yeni, hızlı ve kolay bir şekilde Apple’nin Mac ve iOS işletim sistemlerini geliştiren bir dil oldu. Swift’in büyük kuvveti ve dostane yazım biçimi sayesinde bir Mac sahibi olan herkes için iOS veya Mac OS X ortamlarında yeni ve dehşetli bir şekilde güçlü bir dil ortaya çıkmış oluyor.


Eveeet bu kadar bilgiden sonra size sormak istediğim BİOS, İşletim Sistemi ve/veya Kernel'e Zarar veren bir virüs yazanınız var mı?

Kod:
bool Evet_Var;

if(Evet_Var==true)
{
	Bu_Arkadaslar_Nerde(?);
}
else
{
	Baslamanin_Zamani_Gelmedi_mi(?);
}
Kullanıcı İmzası
I am Not a Hacker, I am a Programmer.. [is it true?]
ReadyMajeh Teşekkür etti.

07-11-2016 03:37
#2
Üyelik tarihi:
08/2016
Nereden:
-
Yaş:
22
Mesajlar:
9.744
Teşekkür (Etti):
5739
Teşekkür (Aldı):
2699
Konular:
1229
Ellerine sağlık , ancak konu yerin yanlış . Burası yardım merkezi .
Kullanıcı İmzası
Yaşam için bir nefes ve onur, şeref gerekli!
07-11-2016 03:40
#3
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Adana/Ceyhan
Mesajlar:
655
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
99
Konular:
78
Alıntı:
firehackturk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık , ancak konu yerin yanlış . Burası yardım merkezi .

Yardım istiyorum binbaşım aşşağıdakiler bilgi amaçlı değil
Kullanıcı İmzası
I am Not a Hacker, I am a Programmer.. [is it true?]
07-11-2016 03:44
#4
Üyelik tarihi:
08/2016
Nereden:
-
Yaş:
22
Mesajlar:
9.744
Teşekkür (Etti):
5739
Teşekkür (Aldı):
2699
Konular:
1229
Alıntı:
KaraPapak36´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Yardım istiyorum binbaşım aşşağıdakiler bilgi amaçlı değil
Tamamdır . Ben makale yazdın sandım
Kullanıcı İmzası
Yaşam için bir nefes ve onur, şeref gerekli!
07-11-2016 03:47
#5
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Adana/Ceyhan
Mesajlar:
655
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
99
Konular:
78
Alıntı:
firehackturk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tamamdır . Ben makale yazdın sandım
Makale yazsam bu kadar kısa olmazdı
Kullanıcı İmzası
I am Not a Hacker, I am a Programmer.. [is it true?]
10-11-2016 00:08
#6
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Adana/Ceyhan
Mesajlar:
655
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
99
Konular:
78
Yok galiba?
Kullanıcı İmzası
I am Not a Hacker, I am a Programmer.. [is it true?]
10-11-2016 00:32
#7
ĸaraтay creaтιve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Grafik Tim Lider Yardımcısı
Üyelik tarihi:
06/2016
Nereden:
Adobe UI/UX
Mesajlar:
2.289
Teşekkür (Etti):
970
Teşekkür (Aldı):
1025
Konular:
537
Eline sağlık
Kullanıcı İmzası
тeleɢrαм & тωιттer ► @ĸαrαтαyтнт

11-11-2016 21:08
#8
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Adana/Ceyhan
Mesajlar:
655
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
99
Konular:
78
Alıntı:
'Kuantum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık
Eyvallah Kardeşim Sağol
Kullanıcı İmzası
I am Not a Hacker, I am a Programmer.. [is it true?]
11-11-2016 21:09
#9
BadBOoY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2015
Nereden:
Vatan
Mesajlar:
466
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
144
Konular:
28
En Sevdiğimden Ellerine Sağlık 3
11-11-2016 22:07
#10
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Adana/Ceyhan
Mesajlar:
655
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
99
Konular:
78
Alıntı:
BadBOoY´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
En Sevdiğimden Ellerine Sağlık 3
Sağol Karşim
Kullanıcı İmzası
I am Not a Hacker, I am a Programmer.. [is it true?]

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı