İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

Siber Terörizm byzehirx

25-04-2017 10:52
#1
byZehirX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
Osmaniye
Yaş:
30
Mesajlar:
9.170
Teşekkür (Etti):
1220
Teşekkür (Aldı):
3186
Konular:
968
Ticaret:
(0) %
Sanayi devrimi sonrasında hızla dünyayı saran teknolojik devrimle birlikte, bilgisayarlaşma ve internet ortamında şekillenen ilişkilerin oluşturduğu yeni bir toplumsal yapı ortaya çıkmıştır. Bu büyük değişimle birlikte internet, sosyal ve ekonomik yaşantının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş, kamu ve özel kurumlar hizmetlerini sanal veya siber diye adlandırdığımız elektronik ortama taşımışlardır.

Bu yeni ortam kurumların ve insanların hayatlarında vazgeçilmez hale geldikçe ve bütün iş ve işleyişler, sistemler, bilgiler siber ortama taşındıkça yeni suçlar, tehditler ve savaş teknikleri ortaya çıkmıştır. Ülkelerin ve kurumların kritik altyapıları ve insanların kişisel bilgileri baş döndürücü bir hızla siber ortama ve siber iletişim ağına taşınmış, bu suçlar ve tehditler de daha karmaşık ve tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.

Bu yazının amacı; “Siber Terör” kavramını, ilişkili olduğu diğer kavramlarla ve değişik yönleriyle ele alarak konunun ciddiyetine dikkat çekmek, ükelerin ve bilhassa ülkemizin alması gereken tedbirler konusunda, okuyucuda ve ilgililerde farkındalık oluşturmaktır.

Siber terörü ele almadan önce konuyla ilgili ve bu makalede kullanılacak olan bazı kavramları tanımlamakta yarar olacaktır. Siber; Bilgisayarın araç olarak kullanıldığı, işlemci ve kontrolörleri, internet ve telekomünikasyon ağlarını içeren bilgi, iletişim ve etkileşim ortamıdır. Kelime olarak Siber (Cyber), Yunanca olup, yönetmek-hükmetmek anlamına gelmektedir. Hacker; siber ortamı kullanıp, yetki dışı olarak, kişilerin veya kurumların bilgisayar ve diğer elektronik sistemlerine erişim sağlayan kişidir. Hactivizm; siyasi amaçlarla hackerlık (bilgisayar korsanlığı) yapılmasıdır. “Siber Suç (Sanal suç), Avrupa Ekonomik Topluluğu Uzmanlar Komisyonu 1983 tarihli Paris toplantısında, “bilgileri otomatik işleme tabi tutan veya verilerin nakline yarayan bir sistemde kanuna, ahlaka aykırı olarak veya yetki dışı gerçekleştirilen her türlü davranış” şeklinde tanımlanmaktadır.” (1) Siber Suç kavramı uluslararası hukukta “Cyber Crime” olarak ifade edilmektedir. Siber Savaşı ise Devlet destekli siber saldırılar olarak tanımlayabiliriz.

Terörizm, şiddetin veya tehdidin sistematik olarak, belirli bir amaç için kullanılmasıdır. Veya; belirli bir siyasal hedefe ulaşmak veya siyasal bir düşünceyi yüceltmek amacıyla ve genelde kurulu düzeni değiştirmeye veya toplumu ve yönetimleri söz konusu siyasal hedefe boyun eğmeye mecbur etmek için başvurulan zorlayıcı ve şiddet içeren davranışlardır. Buna Politik terör de diyebiliriz.

“Siber terörizm ise; siber ortam ile bilgisayar veya bilgisayar sistemlerinin, belirli bir politik ve sosyal amaca ulaşabilmek için, bireylere, mallara, toplumlara ve hükümetlere karşı zarar vermek, yıldırmak, baskı altında tutmak amaçlarıyla kullanılmasıdır.” (2) Siber terörizm klasik anlamdaki terör eylemlerinin, yeni teknolojik imkan, donanım ve bilgilerle internet üzerinden yürütülen, klasik veya politik terörizmin yeni şeklidir.

Politik terör ile siber terör kavramlarından sonra, Siber suç ve siber savaş kavramlarını örneklerle anlatarak bu kavram ve eylemleri siber terörizmden ayıran niteliklere değinmek istiyorum.

Siber Suçlar

“Siber suçları diğer siber tehditlerden ayıran temel özellik, suçluyu buna iten temel etkendir. Siber suç işleyen şahıslar genellikle şahsi menfaatler gütmekte, maddi kazanç, ün veya tamamen kişisel tatmin amacıyla suç işlemektedirler.” (3)

Siber suçların işlenmesinde kullanılmakta olan farklı yöntemlerden biri; kötü amaçlı yazılımlardır. (Virüs, solucan, trojan) “Örneğin Filipinler’den dünyaya yayılan Love Bug (aşk böceği) virüsü 40 milyon bilgisayarı etkilemiş, 8.7 milyar dolar zarara yol açmıştır. Melissa virüsü 1.2 milyar dolar, Explorer virüsü 1 milyar dolar, Kızıl Kod ve SirCam virüsleri ise toplam 2.3 milyon bilgisayarı vurarak 1 milyar doların üzerinde zarara yol açmıştır.” (4) Diğer bazı yöntemler ise; internet sayfası yönlendirme, kimlik hırsızlığı, hizmet dışı bırakma (denial of service) v.b. olabilmektedir.

Siber saldırılar konusunda artık bir dönüm noktasına geldik diyebiliriz. Şimdi artık siber suçların yanısıra siber savaş ve siber terörün yoğunlaştığı yeni bir döneme doğru yol almaktayız.

Siber Savaş

Siber savaş, devlet destekli siber saldırılardır. Gürcistan ve İran’ın maruz kaldığı siber saldırılar bu konudaki önemli örneklerdir. 11 Ağustos 2008 tarihinde Güney Osetya bölgesi sebebiyle Gürcistan ile Rusya arasında savaş başlamadan kısa süre önce Gürcistan yoğun siber saldırıya maruz kalmış, ülkenin resmi ve medya siteleri felce uğrarken telefon hatları kesilmiştir.

“İran ise 2010’da Buşehr’deki ilk nükleer santralının faaliyete geçmesinden kısa bir süre sonra siber saldırıya uğramıştır. Santral sistemlerini kullanılmaz hale getiren ve nükleer tesislere 800 milyon dolarlık zarar veren Stuxnet virüsünün, ABD ve İsrail tarafından siber saldırı için özel olarak geliştirildiği iddia edilmiştir.”(5) “Önde gelen siber güvenlik firmalarından Kaspersky Labs’ın kurucusu Eugene Kaspersky, çok karmaşık yapısı nedeniyle Stuxnet’in sıradan internet korsanları tarafından üretilmesinin mümkün olmadığını belirterek devlet destekli saldırı olasılığına dikkat çekmiştir.” (6)


Siber savaş kavramı giderek artan şekilde devletlerin ilgisini çekmekte ve bu yeni savaş türü çeşitli ülkelerin güvenlik stratejilerinde yer almaktadır. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin siber savaş konusunu ciddi şekilde ele almakta ve bu konuda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ayrıca ülkeler görevi olası siber saldırılara hızla cevap vermek ve düşman kuvvetlerinin haberleşme ve koordinasyonunu sağlayacak bilgi teknolojilerini saf dışı bırakmak, silah sistemlerini felce uğratmak olan siber kuvvetler bulundurmaya başlamıştır. “Örneğin ABD 2009 yılında siber saldırılara karşı mücadele etmek üzere siber savaş komutanlığını kurmuş ve birimin başına dört yıldızlı bir generali (Keith Alexander) atayarak bu konuya verdiği önemi göstermiştir.” (7) “Öte yandan Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı 30 bin askerin siber savaş cephesinde teknik destek vermek üzere görevlendirildiği açıklanmıştır. Önemli siber saldırı kapasitesine ve gelişmiş siber istihbarat alt yapısına sahip olduğu düşünülen Çin, 2050 yılına kadar elektronik egemenliği hedefleyen ve düşman kuvvetlerinin altyapılarını etkisiz hale getirebilmeyi içeren bir siber doktrin benimsemiştir. Rusya ise bilgi teknolojilerinde uzmanlar ve akademisyenlerle birlikte çok dirençli virüsler ve yazılımlar geliştirmeye dayanan bir siber savaş doktrini benimsemiş olup farklı amaçlar için programlanmış kodlar aracılığıyla siber saldırı silahları geliştirmektedir.” (8)

Gelecekte savaşlar daha çok siber ortamlarda soğuk savaşı andıran tarzda olacaktır. Uçaklar, savaş gemileri ve askerlerin yerini virüsler, trojanlar, denial ataklar ve sistemleri felç edip büyük kaos oluşturacak olan siber sabotajlar alacaktır. Taraflar, karşı tarafın iletişim ana merkez istasyonlarını siber ataklarla çökertecek, lojik bombalar yoluyla havalimanları, metrolar, tren yolları gibi otomasyon içinde çalışan sistemleri çökertmek, savunma, istihbarat ve güvenlik sistemlerini tahrip etmek için çalışacaklardır. Bu durum siber güvenliği ulusal ve uluslararası güvenliğin bir parametresi haline getirmektedir.

Görüldüğü gibi siber suç, siber saldırı, siber savaş ve siber terör kavramları, yapılış yöntemi olarak çok benzer ve aynı ortamların kullanılmasıyla olmakla beraber, amaçları itibariyle birbirinden ayrılmaktadır.Siber Terörizm
Kullanıcı İmzası


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı