THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
chat
Seçenekler

İlk Virüs Nasıl Ortaya Atıldı

SessizKalpler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
...
Mesajlar:
4.878
Konular:
683
Teşekkür (Etti):
120
Teşekkür (Aldı):
957
Ticaret:
(0) %
2
696
23-05-2017 18:12
#1
İlk Virüs Nasıl Ortaya Atıldı
İlk Virüs Nasıl Ortaya Atıldıİlk yazılan virüsün hikayesine gelmeden önce sanırım önce virüsün ne olduğunu bir kez daha hatırlamak gerekiyor; zira bazen zararlı programlar ile virüsler karıştırılıyor. Herhangi bir komut almadan bağımsız bir şekilde kendini başka bilgisayarlara kopyalayabilen yazılımlara virüs diyoruz. Yani genel kanının aksine, her zararlı yazılım virüs değildir. Aslında yine genel inanışın aksine virüslerin zararlı olmayanları da vardır. Makalenin devamında zararlı olmayan virüslerden bir iki örnek de vereceğim.


İlk virüsün çıkışı da tartışmalı bir konu aslında çünkü ilk virüsün bir teori, birde pratik kısmı var. Virüslerin kendini kopyalama özelliği olduğunu yukarıda söylemiştim, eğer bir programın kendini kopyalayabileceğini teorik olarak ileri süren ilk kişiyi virüslerin babası sayarsak; virüslerin babası macaristanlı araştırmacı John von Newman’dır. Newman, “kendini kopyalayabilen yazılım” teorisini ortaya attığı zaman takvimler 1949 yılını gösteriyordu.

Newman’ın, ortaya attığı teoriden uzun yıllar sonra 1979 yılında Xerox Palo Alto araştırma merkezinde çalışan uzmanlar, ilk bilgisayar kurtçuğunu (Worm) geliştirmişlerdi. Bu ufak yazılımın amacı ağlara sızıp çalışmayan işlemcileri tespit etmekti. Tabi o yıllarda kimse bunun ileride kötü niyetli yazılımlara ön ayak olabileceğini düşünmemişti.

“Bilgisayar virüsü” terimini ilk ortaya atan ise, Güney Kaliforniya Üniversitesinden Fred Cohen oluyordu. Cohen, saldırgan davranışlar sergileyen bir yazılımın, başka programlara zarar verebileceğini ve kendisini başka bilgisayarlara kopyalayabileceğini iddia ediyordu. Yıllar hem Cohen’i haklı çıkarıyor, hem de yaptığı çalışmalar ileri de anti-virüs yazılımı geliştiren firmalar için kaynak oluşturuyordu.

Yıl 1982, 15 yaşında bir lise öğrencisi olan Rich Skrenta arkadaşlarına bir şaka yapmak ister. Skrenta’nın yazdığı Elk Cloner adlı virüs, Apple II bilgisayarlarını etkiliyordu ve kendini kopyalama özelliğine sahipti. Virüs, yayılmak için basit ama etkili bir yöntem kullanıyordu: eğer virüslü bir disket Apple II bir bilgisayarda çalıştırılırsa virüs, kendini bilgisayarın belleğine kopyalıyordu. Virüs kapmış bir bilgisayara takılan her temiz disket de bu virüsten nasibini alıyordu.

--------------------- Bağırmana gerek yok, seni duymak isteyene fısılda yeter...
#By.KapTaN, Milliyetci87 Teşekkür etti.
DIKKAT KIBRISLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
(nowhere) in
Yaş:
82
Mesajlar:
3.331
Konular:
197
Teşekkür (Etti):
245
Teşekkür (Aldı):
1063
Ticaret:
(0) %
23-05-2017 18:15
#2
Eline sağlık.
sMrXX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
Kalu-Beladan
Mesajlar:
377
Konular:
40
Teşekkür (Etti):
16
Teşekkür (Aldı):
53
Ticaret:
(0) %
23-05-2017 18:17
#3
Komutanlarım buna sövebilir miyiz serbest mi ?

Alıntı:
Yıl 1982, 15 yaşında bir lise öğrencisi olan Rich Skrenta arkadaşlarına bir şaka yapmak ister.
--------------------- #ŞehidimizVar15Temmuzda!

Asım’ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.
Mehmet Akif Ersoy
#15TemmuzUnutulmayacak!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler