THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
chat
Seçenekler

Bilgisayar Virüsü ve Çeşitleri/SessizKalpler

SessizKalpler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
...
Mesajlar:
4.878
Konular:
683
Teşekkür (Etti):
120
Teşekkür (Aldı):
957
Ticaret:
(0) %
2
718
19-06-2017 13:45
#1
Bilgisayar Virüsü ve Çeşitleri/SessizKalpler
Bilgisayar Virüsü ve Çeşitleri/SessizKalplerMerhaba arkadaşlar bu konumuzda bilgisayar virüslerini incelemeye çalışacağız tabi ki incelemeden önce ilk olarak bilgisayar virüsünün tam olarak anlamına, ne olup olmadığına ve bilgisayarda ne gibi değişiklikler meydana getirdiği ile ilgili kısa bir açıklamada bulunacağız izninizle başlayalım. Virüs, standart bir bilgisayar kullanıcının bilgisi dahilinde olmadan bulaşan amacı bilgisayara zarar vermek, sistem bütünlüğünü bozmak gibi işlevleri olan ve çoğu zaman kendini gizleyen temizlenmediği süreçte neredeyse bilgisayarı kullanan kişi kadar yetkisi olan donanıma kadar kontrol altına alabilen boyutları küçük kod parçacıkları yada bilgisayar yazılımları diyebiliriz.

Bilgisayar virüslerinin çok geniş bir yayılma kitlesi vardır, birazda nerelerden yayılabileceği hakkında konuşalım. Öncelik olarak tabi ki yapılan indirmeler sonucunda diyebiliriz insanlar ne zaman ne indirdiğine o kadar dikkat etmiyor ki müzik indiriyorum derken virüs indirip onunda müzik olabileceği düşüncesiyle yaklaşık 10 kez tıklıyor işte yapılan en büyük hatalardan biri her zaman internette indirdiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Başka bir yayılma sebebini de dışarıdan takılan harici bellekler olarak gösterebiliriz her zaman içinde ne olduğunu bilemeyiz virüslerin kendini kopyalayabilme özelliklerini de dikkate alırsak bilgisayarımız farkına varmadan virüs yuvası olabilir. Bir başka bulaşma noktalarından birini de E-posta hesabımızdan gelen mailleri kabul edebiliriz bazen gelen mail içerisinde ek olabilir bu ek demişken mesela fotoğraf tabi biz haliyle zararsız bir fotoğraf sanarız ama aslında fotoğraf şekline girmiş tehlikeli bir virüs olabilir. Bundan dolayı tanımadığımız kişilerden gelen mailleri hiçbir zaman dikkate almamaya özen göstermemiz gerekiyor. Şuana kadar 3 adet bulaşma noktasından bahsettik mail, karşıdan yüklemeler, dışarıdan harici bellek zaten diğer bulaşma yerleri de bu 3 nokta sonucunda ortaya çıkmaktadır.


Şimdide virüslerden korunmak için yapmamız gerekenlerden biraz bahsettikten sonra virüs çeşitlerin geçebiliriz. Öncelikle her zaman orijinal yazılım kullanmaya özen göstermemiz gerekmektedir, güvenlik duvarımızın açık olması lazım, karşıdan yüklenen dosyanın taratılmadan açılmaması gerekiyor, güncellemelerimizi zamanında yapmaya dikkat etmemiz ve mutlaka herhangi bir antivirüs yazılımı kullanmamız gerekiyor. Bu maddeleri çoğaltabiliriz fakat öncelikli konumuz değil.

Şimdi virüs denilince insanların aklına her ne kadar tehlikeli, zararlı, bilgisayarı çökerten yazılım gibi anlamlar gelse de virüsler işlevlerine ve tehlikelerine göre çeşitlere bölünmüşlerdir. Biz 15 çeşitini kısa açıklamalar ile ele alacağız.


1. Screenlogger: Türkçe anlamı ile ekran kayıt edici adı üstünde olduğu gibi bilgisayarınızın ekranını belirli aralıklar ile kayıt ederek daha önceden belirlenmiş olan bir adres yada depolama sunucuna kayıt eder.

2. Logic Bomb: Türkçe anlamı ile Mantık bombası herhangi bir programın içerisine enjekte edilerek belirli bir zamanda çalışmaya başlayıp sisteme zarar vermeye odaklı bütünlüğü bozup dosyaları silen bir virüs çeşitidir

3.MBR virüsü: Bilgisayarın hafızasına yerleşerek MBR tablolama bölümüne kendini kopyalayan ve bu bölümü ele geçiren virüs çeşitidir bu virüsten kurtulmak için tüm MBR tablolarının silinmesi gerekmektedir.

4.Boot sektör virüsü: İsimden de anlaşılabileceği gibi bilgisayarın Boot sektörüne yerleşen ve bilgisayarın hafızasına kendini kopyalayan bu virüs çeşidi ön yükleme bölümünü kontrol altına aldığı için temizlemek son derece zordur.

5.Denial of service attacks: Türkçe anlamı ile hizmet engelleme saldırısı bilgisayarın internet ile bağlantısını keserek dosya indirme web sayfalarında gezinme gibi işlevleri etkisiz hale getirmektedir.


6.Dialer: Türkçe anlamı ile telefon çevirici telefon yapma ekine sahip olan bilgisayar içerisine girerek yurt dışına yönelik aramalar yaparak telefon faturanız üzerinden gelir elde etmeyi amaçlar bu virüsün bulaşmış olduğu bir bilgisayar sahibi oldukça yüksek faturalar ile karşılaşabilmektedir.

7.Browser Hijacking: Türkçe anlamı ile tarayıcı ele geçirme olarak bilinen bu virüs çeşidi yapıcısı tarafından belirlenen herhangi bir web sayfasını kurbanın internet tarayıcısının ana sayfası yaparak web sayfasının kullanılma ve tıklanma sayısını yükseklere çıkarmayı hedefler.

8.Blended Threat: Türkçe anlamı ile karma saldırı Allah ne verdiyse mantığı ile bilgisayarın her tarafına olabildiğince zarar vermek için ilerler kısa sürede yayılır zaten amacı kısa süre en fazla zararı vermektir.

9.Backdoor: Türkçe anlamı ile arka kapı, anlamından da anlaşılacağı gibi bilgisayarın çeşitli bölümlerinde kapılar açan ve üreticisi tarafından portlar oluşturup sisteme sızmaya çalışan virüs çeşitidir.

10.Spyware: Türkçe anlamı ile casus, reklamlar vasıtasıyla kurbanın bilgisayarında bulunan kişisel bilgilerin virüs üreticisine giden internette tuzak pencereler sonucunda otomatik olarak bilgisayara inen ve kurulan virüs çeşitidir.


11.Trap doors: Türkçe anlamı ile tuzak kapanı olarak bilinen virüs üreticisi tarafından herhangi bir programa enjekte edilen ve bu programı kurban kişi çalıştırdığı zaman üreticisinin kurbanın bilgisayarında erişim ve yetki sahibi olduğu virüs çeşitidir.

12.Macro: Türkçe anlamı ile makro genellikle Word belgelerinde bulunan asıl amacı bilgisayara herhangi bir zarar vermektense işleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak olan fakat kötü niyetleri yazılımcılar tarafından bilgisayara zarar verecek şekilde kodlanan virüs çeşitidir.

13.Trojen Horses: Türkçe anlamı ile Truva atı herhangi bir program yada yazılımın içerisine gizlenerek bilgisayara giren arkaplan da gizlenen ve bilgisayarı zorlamayı seven virüs çeşitidir.

14.Worms: Türkçe anlamı ile solucan ağ üzerinden bilgisayara giren ve gizlenmeye gerek duymadan kendini açıkça belli eden virüs çeşitidir.

15.Multipartite: Türkçe anlamı ile çok bölümlü virüs ilk başta program dosyalarına bulaşan ve bir sonraki adımda boot kaydına yerleşen en tehlikelisi de bilgisayar açılıp kapandığında hafızaya yerleşen oradan da diğer programlara yayılan virüs çeşitidir.

Evet arkadaşlar sonlara doğru gelelim konu içerisinde virüslerin tam olarak anlamından bahsettik nasıl bulaşabileceği ve bulaşmasını engellemek için neler yapacağımızın üstünden geçtik oradan da 15 virüs çeşitini inceledik bu konu tamamen benim tarafımdan çeşitli internet sitelerinden araştırılarak yazılmıştır herhangi bir alıntı bulunmamaktadır başka bir konumda görüşmek üzere ben SessizKalpler iyi forumlar dilerim.
--------------------- Bağırmana gerek yok, seni duymak isteyene fısılda yeter...
Milliyetci87, RaSct Teşekkür etti.
Cerberus45841 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2016
Mesajlar:
265
Konular:
64
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
10
Ticaret:
(0) %
19-06-2017 14:15
#2
elinize sağlık
RaSct - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Yaş:
17
Mesajlar:
1.202
Konular:
91
Teşekkür (Etti):
264
Teşekkür (Aldı):
150
Ticaret:
(0) %
19-06-2017 14:31
#3
Eline sağlık, abone oldum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler