Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Trojan ve Virüsler

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Virüs, solucan ve trojan'ın farkı

Trojan ve Virüsler

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 19-11-2017 01:54   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2009
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 100
Teşekkür (Aldı): 2204


Virüs, solucan ve trojan'ın farkıVirüsler, solucanlar ve trojan'ın farkı

Kimimiz, tüm zararlı yazılımları "virüs" olarak adlandırsak da zararı olanlar aslına bakarsak solucanlar, trojan'lar, virüsler şeklinde farklı türlere sahipler. Farklı türdeki zararlılar kendilerini oldukça farklı şekillerde dağıtabilirler.

İyi haber ise antivirüs yazılımları farklı türdeki zararlıları ararlar; şu demek oluyor ki zararı dokunannın türü antivirüsler için önemli değildir.

Eğer tüm kötü yazılımları adlandırmak için bir kelime arıyorsanız, "zararlı" kelimesini kullanmanız yerinde olacaktır.


Virüsler:Bilgisayar virüsleri, biyolojik virüslerde olduğu şeklinde diğer dosyalara bulaşırlar. Virüs bulaşan bir uygulamayı çalıştırdığınızda, virüs bilgisayarınızdaki öteki dosyalara bulaşır. Bazı virüsler, Excel yada Word belgeleri benzer biçimde farklı türdeki dosyalara da bulaşabilir.

Virüsler, kendilerini bilgisayarınızda yüklü olan programlarla değiştirebilir, dosyalarınızı silebilir, belleğinizi tüketebilir ve kilitlenmelere neden olabilirler. Virüslerin tehlikesi, dağılma yönteminden gelmektedir. Virüsler, normal dosyalarla birlikte taşınabilirler.


Solucanlar ve trojan'lar

Solucanlar (worms): Solucan, kullanıcıya gerek duymadan kendini yayabilen, kendi başına çalışan bir programdır. Diğer dosyalara bulaşmazlar, ancak kendilerini kopyalayarak dağıtırlar.Kendini ağ üzerinden dağıtan solucanlar, ağ trafiğini yoğunlaştırarak yavaşlatabilir. Sisteminize bulaşan bir solucan, bir virüsün yapmış olduklarını yapabilir.

Trojan'lar: İsmini mitolojik truva atından alan trojan'lar, kendilerini faydalı bir program yada "crack" şeklinde göstererek sisteminizde bir arka kapı açarlar (sisteminize bir botnet'in parçası haline getirmek gibi). Trojanlar kendi kendini dağıtmaz ve kullanıcı tarafından çalıştırılmaları gerekir.

Diğer tehditler

Spyware (casus yazılım): basmış olduğunız tuşları kaydeden "key logger"lardan internette ne meydana getirdiğinızı izleyen ve internete gönderen reklam programlarına biroldukça yazılım, casus yazılım olarak adlandırılır. Bu yazılımlar genellikle sahibine para kazanmıştırrmayı amaçlar. Bazı antivirüsler bu tür yazılımları idraklamayabilir.

Scareware: Genellikle bir web sayfasında feyk bir antivirüs uyarması olarak karşınıza çıkar. Bu uyarmaya inanır ve düzmece antivirüsü yüklerseniz, yazılım sizden sisteminizi onarmak için kredi kartı numaranızı isteyecektir. Bu yazılımı kaldırana kadar yada ödeme yapana kadar sisteminiz "rehin" kalabilir.
___________________________________________

TEKİRDAĞ BEŞİKTEPE
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

ghostblue Teşekkür etti.
Alt 19-11-2017 02:12   #2
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
16
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 36
Teşekkür (Aldı): 106
eline sağlık yararlı konu olmuş___________________________________________

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

"(2/BAKARA-117: (O), göklerin ve yerin eşsiz yaratıcısıdır. Bir şeyi dilediğinde ona sadece "Ol!" der, o da hemen oluverir.)"
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 19-11-2017 02:24   #3
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2017
Nereden
ütopya
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 329
Teşekkür (Aldı): 79
Elinize sağlık___________________________________________

"Allah katında hak din İslâm’dır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonradır ki, aralarındaki hak tanımazlık yüzünden ayrılığa düştüler. Allah’ın âyetlerini inkâr edenler bilmelidirler ki Allah’ın hesabı çok çabuktur."(Âl-i İmrân/19)

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 21-11-2017 12:06   #4
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
İstanbul
Mesajlar
Konular
4

Teşekkür (Etti): 3
Teşekkür (Aldı): 1
Yaralı oldu sağol
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
Siber Güvenlik
sosyal medya bayilik paneli

wau