İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

Tarihin İlk 10 Bilgisayar Virüsü// Stajyer Asistan Kulübü

26-11-2017 08:03
#1
Assender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
322
Teşekkür (Etti):
105
Teşekkür (Aldı):
23
Konular:
24
Ticaret:
(0) %
TARİHİN İLK 10 BİLGİSAYAR VİRÜSÜ


1. Elk Cloner Elk Cloner'ın, tarihin ilk bilgisayar virüsü olduğu düşünülüyor. Virüs, 15 yaşındaki müzip bir genç olan Rich Skrenta tarafından yazıldı. Skrenta, virüsü Apple II'deki DOS 3.3 işletim sistemi için yazdı ve disketler üzerinde arkadaşına verdi.

Virüs, daha sonraki torunlarının aksine, sisteme zarar vermekten çok şaka amacı taşıyordu.

2. Ramen Daha müzip bir diğer zararlı yazılım ise Ramen solucanıydı. Ramen solucanı, kendisini e-posta yoluyla yayıyor ve daha çok Linux kullanan web programcılarını hedef alıyordu.

Solucan, bir rootkit oluşturuyor ve sistem haklarına erişim elde ediyordu. Kendini tüm sayfa kodlarına ekleyen solucan, bu sayede tüm sayfaları resimdeki sayfaya yönlendiriyordu.

3. Baza Windows 95'i etkileyen ilk virüstü. İnanılmaz bir şekilde yaygınlaşan Windows 95, bu sebeple hackerların da ilgisini çekmeye başlamıştı. İlerleyen dönemlerde ise Windows, bir numaralı hedef haline gelecekti.
4. MacMag MacMag virüsü, Mac Mag dergisinin yayıncısı ve editörü olan Richard Brandow'un desteğiyle yazılmış bir virüstü. Mac sistemlerini etkilemek üzere hazırlanan virüs, sisteme bulaştığı anda şu mesajı ekrana getiriyordu: "MacMag'ın yayıncısı olan Richard Brandow ve dergi ekibi, dünyadaki bütün Macintosh kullanıcılarına EVRENSEL BARIŞ MESAJI'nı göndermek için bu yolu seçti."

Ancak ne yazık ki gönderilen "Evrensel Barış" mesajı bir hata içeriyordu ve etkilediği sistemlerin çökmesine sebep oldu.

5. Scores Scores virüsü, hoşnutsuz bir çalışan tarafından yazılmıştı. Kimin yazdığı tam olarak bilinmeyen virüs, çalışanın işten kovulmasına sebep olan, belirli iki programı hedef alıyordu. Zamanla iyiden iyiye yayılan virüs, bazı Macintosh sistemlerde ciddi hasarlara sebep oldu
6. Bagle Bagle solucanı kendini e-posta yoluyla yayıyordu ve tüm Windows sistemlerini etkiliyordu. Solucan sistem güvenliğini devre dışı bırakıyor, arka kapılar açıyor ve bilgisayarı dışarıdan erişime açık hale getiriyordu. İlginç olansa, solucanın @hotmail ve @msn uzantılı mail adreslerini kullanmamasıydı.
7. Blaster Blaster virüsü sistemdeki açıkları hedef alıyor ve Microsoft sistemlerindeki güvenlik açıklarını yüzümüze vuruyordu. Windows XP ve 2000 sistemlerini hedefleyen virüs, windowsupdate.com sitesine saldırı yaparak siteyi çökertmeye çalışıyordu. Virüsün ikinci eylemi ise, bir mesajı ekrana getirmekti. Mesaj şöyleydi: "Billy Gates, neden bunu mümkün kılıyorsun? Para basmayı bırak ve yazılımını onar!"
8. Download.ject Download.ject, kendini kurumsal web sitelere yerleştiren ve 23 Haziran 2004 tarihinde saldırı başlatmaya programlanan bir bilgisayar virüsüydü. Arkasında organize bir siber suç örgütünün bulunduğu düşünülen virüs, bu tarihte kendini yaymaya başlamıştı. Yerleştiği web sitelerini ziyaret eden Internet Explorer kullanıcılarını hedef alan virüsün varlığı ise, site ziyaretçilerinin bilgisayarlarını etkilemesiyle fark edilmişti.
9. Stoned Stoned virüsü, hem bilinen ilk boot virüsüydü, hem de ilk siyasi bildiri amacı taşıyan virüstü. Sistemin açılışında aktif hale geçen virüs, ekrana siyasi bir mesaj getiriyordu. Amacı ise, Yeni Zelanda'da esrar kullanımının yasal hale getirilmesi için destek aramaktı.
10. Leap-A Leap-A virüsü, modern Mac sistemlerini tehdit eden, ilk OS X virüsüydü. Tam da Steve Jobs'un, Apple bilgisayarlarının dokunulmaz olduğuna inandığı bir dönemde ortaya çıkmıştı. Virüsün yayılma yoluysa iChat uygulamasıydı. Leap-A, sık kullanılan 4 uygulamayı hedef alıyor ve bunların başlatılmasını engelliyordu.Konu Assender tarafından (26-11-2017 09:06 Saat 09:06 ) değiştirilmiştir.
CYANİD Teşekkür etti.

09-12-2017 01:15
#2
CYANİD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2015
Nereden:
Nereye
Yaş:
19
Mesajlar:
981
Teşekkür (Etti):
429
Teşekkür (Aldı):
137
Konular:
65
Ticaret:
(0) %
Gorsellerle desteklendirilmis yararli bi konu eline saglik
Kullanıcı İmzası
Soru ve Sorunlarınız için
Telegram: +1 (916) 573-5505

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı