İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

Zararlı yazılım veya Virüs Bulaşan Sistemleri Tanımlama ve Onarma @AstraRooter

26-12-2017 16:33
#1
AstraRooter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
12/2017
Nereden:
Ö T Ü K E N
Yaş:
20
Mesajlar:
577
Teşekkür (Etti):
37
Teşekkür (Aldı):
110
Konular:
54
Ticaret:
(0) %

Bu makalede, Kötü Amaçlı Yazılım veya Virüs bulaşan sistemlerle çalışma hakkında bilgi sağlanmaktadır.
İçindekiler:

Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüs bulaşma Sorunları için hangi düzeyde destek sağlanabilir?
Kötü amaçlı yazılım ile virüs arasındaki fark nedir?
Kötü Amaçlı Yazılım veya Virüs bulaşmasının en yaygın belirtileri nelerdir?
Kötü Amaçlı Yazılım Algılama/sistem kullanılabilirliği adımları
Genel Kaldırma Kılavuzu
Tarama Yazılımları
Bulaşmanın Kaldırılması
Kötü Amaçlı Yazılım veya Virüsün Yeniden Bulaşmasını Önleme
Diğer Kaldırma Seçenekleri
1. Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüs bulaşma Sorunları için hangi düzeyde destek sağlanabilir?
Geçmişte Kötü Amaçlı Yazılım veya bir Virüs algılandığında Dell'in standart uygulaması, İşletim Sisteminin (OS) temiz bir şekilde yüklenmesini önermekti. Bu, bulaşma sorunlarını her zaman %100 oranında çözer.

ProSupport garantisi kapsamında Teknik desteğimiz, gerçekleşen bulaşmayı her zaman araştırıp tanımlar. Virüsten koruma taramalarını çalıştırmak ve sistemdeki bulaşma düzeyine bağlı olarak bir temiz yeniden yüklemenin gerçekleştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için sistemi kullanılabilir bir duruma getirmeyi denerler.

Not: Bazı bulaşmalar ciddi olmayabilir ve doğru araçlar kullanılarak kaldırılabilir. Bu bilgiler, bilgilendirme ve eğitim amacıyla sağlanmaktadır. Dell, sisteminizdeki veri kaybından sorumlu değildir ve bu araçları kendi seçiminizle ve riski size ait olacak şekilde çalıştırırsınız.

2. Kötü amaçlı yazılım ile virüs arasındaki fark nedir?

Kötü amaçlı yazılım, birkaç farklı bulaşma türünün tümünü kapsayan bir terim olmuştur. Bazıları kendiliğinden yüklenir ve sahte bulaşma, bozulma veya donanım hataları oluşturup sizi sorunu çözmeniz için kendi ürünlerini satın almaya yönlendirirler. Bu tür, rehin alan yazılım, fidye yazılımı veya korkutma yazılımı olarak bilinir. Bunlar, tarayıcınızı yazılımı oluşturanın seçtiği sitelere veya ziyaret sayısına dayalı olarak ödeme aldıkları bir web sitesine yönlendiren kötü amaçlı yazılım bulaşmalarıdır. Bu bulaşmalar bazen kök sürücünüzün ve alt dizinlerinizin tamamını gizleyebilir veya kişisel bilgilerinizi alıp bulaşmayı oluşturana iletebilir.
Kötü amaçlı bir yazılımın alt kümesi haline gelen bir virüs de hizmetleri veya belirli uygulamaları kopyalayıp kendisini bunlara bağlayan gerçek bir programdır. Birçok kötü amaçlı yazılım yükü, kök bulaşmasına yardımcı olacak Truva Atı veya Solucan gibi bir virüs dosyası içerir. Virüsler önceden özel bir bulaşma türüydü ancak şimdi kötü amaçlı yazılım bulaşma paketlerinde birleştiler. Birçok kötü amaçlı yazılım paketi, kendilerini işletim sisteminin çekirdek düzeyinde yerleştirecek korsanlık amaçlı programlar kullanarak gizlenmekte ve kaldırılmalarını daha zor hale getirmektedir.

Birçok öğe genellikle yanlış bir şekilde sistem bulaşması olarak tanımlanmaktadır. Bunlar, izleme çerezlerini, arama kancalarını veya tarayıcı yardımcısı nesnelerini (BHO'lar) içerebilir. Bunların varlığı bulaşma olduğunu belirtebilir ancak enfeksiyonun onaylanması için bunlara eşlik eden bir yükleyici (EXE) dosyanın veya çekirdek modu sürücüsünün olması gerekir.


3. Kötü Amaçlı Yazılım veya Virüs bulaşmasının en yaygın belirtileri nelerdir?


Günümüzün kötü amaçlı yazılımları birden çok yük içerebilse de en yaygın bulaşma belirtilerinden bazıları şunlardır:
Virüsten koruma yazılımınız dışındaki bir kaynaktan gelen sistem bulaşmasıyla ilgili Ekran Uyarıları
Tarayıcı yeniden yönlendirmeleri veya tarayıcının tamamıyla ele geçirilmesi
Hiçbir EXE veya Microsoft Installer (MSI) dosyasını açamıyorsunuz
Duvar kağıdı veya masaüstü ayarları değiştirilemiyor
Başlat>Programlar altındaki tüm girişler ve/veya C: sürücüsü boş
Virüsten Koruma simgesinin sistem tepsisinden kaybolmuş veya başlatılamıyor
Tarayıcının içinde veya dışında, ekranda rastgele açılır pencereler gösteriliyor
Olağan dışı simgeler, hatalı Başlat menüsü veya Aygıt Yöneticisi girişleri görünüyo


4. Kötü Amaçlı Yazılım Algılama/sistem kullanılabilirliği adımları


Bulaşmayı onaylamak için gerçekleştirilecek bazı adımları burada bulabilirsiniz:
Şu soruyu sorun: "Masaüstünde veya sistem tepsisinde açılır pencereler, yeniden yönlendirmeler veya mesajlar görüntülendi mi?"
Yakın zamanda bir virüs veya kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırıldı mı? Virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılım kaldırma araçları çalışmıyorsa bu, sisteme virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğine yönelik bir işarettir.
Bulaşma nedeniyle İnternet veya sistem çalışmazsa Ağ ile Güvenli Mod'da önyükleme yapın. (yalnızca LAN kullanarak.) İşlem Gezgini ve Otomatik Çalıştırmalar programlarıyla test yapabilirsiniz. Windows Vista veya Windows 7'de bu araçlar Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğiyle çalıştırıldıklarında çoğu kötü amaçlı yazılım bulaşması kendisini kolayca göstermektedir. Windows XP, bir yönetici profilinde her zaman çekirdek modunda olur.
İşlem Gezgini örneği:

Otomatik Çalıştırmalar kötü amaçlı yazılım bulaşması örneği


Kayıt defterinde EXE dosyalarının kabuk uzantısı engellenirse bu programlar veya diğer kötü amaçlı yazılım kaldırma araçları açılmaz. .EXE dosyasına sağ tıklayıp uzantıyı .COM olarak değiştirin. Aracı çalıştırmayı deneyin. Araç yine de açılmazsa Güvenli Mod'da önyükleme yapın ve aracı çalıştırmayı tekrar deneyin.
Etkin bir virüsten koruma aboneliğiniz varsa virüsten koruma üzerindeki engellemeyi kaldırmayı deneyebilirsiniz. Otomatik Çalıştırmalarda kötü amaçlı girişlerin işaretinin kaldırılıp sistemin yeniden başlatılması, EXE dosyalarının tekrar çalıştırılmasını sağlayabilir. Böylece, virüsten koruma yazılımınızı güncelleştirip tarama yapabilirsiniz. Bazen virüsten koruma yazılımını engellemek için Aygıt Yöneticisine bir çekirdek modu sürücüsü yüklenir. Bu genellikle Tak ve Kullan Aygıtları altında gösterilir ve Aygıt Yöneticisini Gizli Aygıtları Göster seçeneğine ayarlamanız gerekir.
Kötü amaçlı yazılım tanımlaması yapılırsa bu noktada, aşağıdaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Bunun işe yaramaması durumunda, sorunu çözmek için temiz bir OS yeniden yüklemesinde size yardımcı olabileceğimizi unutmayın.
We Are AstraRooter !
Konu AstraRooter tarafından (26-12-2017 16:36 Saat 16:36 ) değiştirilmiştir.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı