Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Trojan ve Virüsler

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.STUXNET Nedir ? // StringingStroke

Trojan ve Virüsler

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 12-02-2019 21:11   #1
  • Siber Güvenlik Ekibi
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2017
Nereden
Bilinmiyor
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 239
Teşekkür (Aldı): 58


STUXNET Nedir ? // StringingStrokeStuxnet evet bir virüs, ama alışılagelmiş bildiğimiz bilgisayara yayılıp, daha sonra daha fazla bilgisayara zarar vermek için hazırlanmış virüslerden değil. Siber savaşlar için kodlanmış bir virüs. Amacı daha fazla bilgisayara yayılıp zarar vermek yerine, endüstriyel sistemlere ulaşıp hem yazılımını bozmak hem de fiziksel zarar vermek. Hatta şunu da söyleyebiliriz ki fiziksel zarar verebilen çok kritik bir virüs stuxnet.


Bu virüs PLC denilen programlanabilir yongalara bulaşarak sistemlere zarar verebiliyor. Örneğin bir şehirde ki trafik ışıklarının yazılımına girerek hem sistemi devre dışı bırakabilir hem de trafik ışıklarına fiziksel hasar verebilir. Yâda bunu evinizdeki buzdolabı, çamaşır makinası veya şehirdeki su boruları üzerinden yapabilmesi mümkün.
İran stuxnet virüsünden gördüğü zararı resmi olarak açıkladı. Üzerinde çalıştığı nükleer silah çalışmalarını engellemek amacıyla yapılan bu siber savaştan %15 dolayında düşüş yaşadı. Hükümetler arasında oluşan bu savaşı İsrail ve ABD nin bu yazılımı 2010 da İran ın nükleer çalışmalarından duyduğu rahatsızlık üzerine yaptığı tahmin ediliyor. Stuxnet in tasarlanması çok büyük bir bütçe ve profesyonel bir ekip gerektirir. Bu da ancak büyük devletlerin yapabileceği bir iş olması ve tüm iddialara rağmen bir yalanlama yapılmamış olması durumu daha da netleştiriyor. Bu durum şunu gösteriyor ; dünyada artık fiziksel savaşların yerini siber savaşlar aldı. Stuxnet de siber savaşların ilk silahı olma özelliğini taşıyor.
Stuxnet tüm sisteme bir anda zarar verecek şekilde değil, endüstride kullanılan santrifüjlerin dönüş hızlarını etkileyerek kullanım ömürlerini azaltmak suretiyle uranyum zenginleştirme sürecine zarar vermeyi hedeflemiştir. İran ise ömrü biten santrifüjleri, yenileriyle değiştirebilmek için santrifüj üretip yedekte beklettiğinden, nükleer geliştirmede ciddi bir zarar görülmemiştir. Yine de Stuxnet, tüm bunlara rağmen, kamuya açıklanan ilk siber silah olarak tarihe geçmiştir.


Stuxnet donanımın içine girerek zarar verdiği için zarar gören tüm yongaların değiştirilmesiyle temizlenmesi mümkündür. Format atarak temizlenme mümkün değildir.
Gelecekte siber savaşlar olacaksa devletlerin enerji istasyonları, nükleer istasyonlar ya da su şebekeleri gibi ülkelerin alt yapısını oluşturan kaynakların siber güvenliği en iyi şekilde sağlanmazsa gelecek zararlar kaçınılmazdır.
Stuxnet veya yeni versiyonlarından korunmak için yapılması gerekenler bizler için çok da zor değil . İşletim sistemini ve yazılımlarını güncel tutmak. Dışarıda kullandığın USB bellekleri bilgisayarına takmamak. Tabi bir nükleer santralde çalışmıyorsan bu kadar kolay, eğer öyleyse kolay gelsin dostum işin zor…___________________________________________

Karanlıklardır yerim zira aydınlıksa seni boğar
"Veni,Vidi,Vici"


Konu StringingStroke tarafından (12-02-2019 21:33 Saat 21:33 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Preveze1538, OniOz Teşekkür etti.
Alt 12-02-2019 21:14   #2
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2019
Nereden
İstanbul
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 14
Teşekkür (Aldı): 159
Kaliteli ve Bilgilendirici Bir Yazı Olmuş.
Stuxnet Çok Tehlikeli Bir Yazılım Gibi Görünüyor.
Artık Normal Savaşlar Yerine Siber Savaşlar'ın Olduğu Fikrine Katılıyorum.___________________________________________

Hello EVILCORP

We Are F S O C I E T Y

01110111 01101000 00110000 01101001 01110011 01101101 01110010 01110010 01101111 01100010 01101111 01110100

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Siber Güvenlik
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau