THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

chat
Seçenekler

Truva atı virüsü nedir?

fake samuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2019
Nereden:
Mezar
Mesajlar:
165
Konular:
77
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
33
Ticaret:
(0) %
01-12-2019 17:22
#1
Truva atı virüsü nedir?
Truva Atı Virüsü Nedir?

Trojan, genellikle meşru yazılım kılığındaki bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Trojanlar, kullanıcıların sistemlerine erişmeye çalışan siber hırsızlar ve korsanlar tarafından kullanılabilir. Kullanıcılar genellikle bir tür sosyal mühendislik tarafından kandırılarak Trojanları sistemlerine yükler ve çalıştırırlar. Trojanlar etkinleştirildikten sonra siber suçluların sizi takip etmelerini, hassas verilerinizi çalmalarını ve sisteminize arka kapı erişimi elde etmelerini sağlar. Bu işlemler arasında şunlar bulunabilir:

Veri silme
Veri engelleme
Veri değiştirme
Veri kopyalama
Bilgisayarların veya bilgisayar ağlarının performansını düşürme
Truva atları, diğer bilgisayar virüsleri ve solucanlarının aksine kendi kendilerine çoğalamaz.

Truva atları sizi nasıl etkileyebilir?
Truva atları, bilgisayarınızda gerçekleştirdikleri işlemlerin türüne göre sınıflandırılır:

Arka kapı
Arka kapı Truva atı, kötü amaçlı kullanıcıların virüslü bilgisayarın kontrolünü ele geçirmesini sağlar. Yazarın virüslü bilgisayarda, dosya gönderme, alma, başlatma ve silme, veri görüntüleme ve bilgisayarı yeniden başlatma dahil olmak üzere istediği her işlemi yapmasına olanak tanır. Arka kapı Truva atları, genellikle bir grup kurban bilgisayarı bir araya getirerek suç işleme amacıyla yararlanılabilecek bir botnet veya zombi ağı kurmak için kullanılır.
Girişim
Girişimler, bilgisayarınızda çalışan uygulama yazılımının barındırdığı güvenlik açığından faydalanan veriler veya kodlar içeren programlardır.
Rootkit
Rootkit'ler, sisteminizdeki belirli nesneleri veya etkinlikleri gizlemek üzere tasarlanmıştır. Bunların başlıca amacı, genellikle kötü amaçlı programların algılanmasını önleyerek programların virüslü bir bilgisayarda çalışacağı süreyi uzatmaktır.
Trojan-Banker
Trojan-Banker programları; online bankacılık sistemleri, e-ödeme sistemleri ve kredi veya banka kartı ile ilgili hesap bilgilerinizi çalmak için tasarlanır.
Trojan-DDoS
Bu programlar, hedeflenen bir web adresine Hizmet Reddi (DoS) saldırıları düzenler. Bilgisayarınızdan ve diğer birçok virüslü bilgisayardan birden çok istek göndererek gerçekleştirilen saldırı, hedef adrese aşırı yüklenilmesine yol açarak hizmet reddine neden olur.
Trojan-Downloader
Trojan-Downloader'lar bilgisayarınıza Trojanlar ve reklam yazılımı gibi yeni kötü amaçlı yazılım programı sürümleri indirip yükler.
Trojan-Dropper
Bu programlar, bilgisayar korsanları tarafından Trojanları ve/veya virüsleri yüklemek ya da kötü amaçlı programların algılanmasını engellemek için kullanılır. Tüm antivirüs programları, bu tür Truva atlarında bulunan tüm bileşenleri tarayamaz.
Trojan-FakeAV
Trojan-FakeAV programları, antivirüs yazılımının etkinliğini taklit eder. Bu programlar, bildirdikleri tehditler aslında var olmadığı halde, tehditlerin algılanması ve kaldırılması karşılığında kullanıcıdan para sızdıracak şekilde tasarlanmıştır.
Trojan-GameThief
Bu tür programlar, online oyuncuların kullanıcı hesap bilgilerini çalar.
Trojan-IM
Trojan-IM programları; ICQ, MSN Messenger, AOL Instant Messenger, Yahoo Pager, Skype ve benzeri anlık mesajlaşma programlarında kullandığınız oturum açma bilgilerini ve parolaları çalar.
Trojan-Ransom
Bu tür Truva atları, bilgisayarınızdaki verileri değiştirerek bilgisayarın doğru çalışmamasına veya belirli verilerin kullanılamamasına yol açar. Suçlu, fidye isteğinde bulunur ve ancak bu paranın ödenmesi karşılığında bilgisayar performansını eski haline getirir veya verilerinizin üzerindeki engeli kaldırır.
Trojan-SMS
Bu programlar, cep telefonunuzdan özel ücretli telefon numaralarına kısa mesajlar göndererek para harcamanıza neden olabilir.
Trojan-Spy
Trojan-Spy programları, örneğin klavyeyi kullanarak girdiğiniz verileri izleyerek, ekran görüntüleri alarak veya çalışan uygulamaların listesini edinerek bilgisayarı nasıl kullandığınızla ilgili casus bilgiler toplayabilir.
Trojan-Mailfinder
Bu programlar, bilgisayarınızdaki e-posta adreslerini toplayabilir.
Diğer Truva atı türleri arasında şunları sayabiliriz:
Trojan-ArcBomb
Trojan-Clicker
Trojan-Notifier
Trojan-Proxy
Trojan-PSW
Truva atlarına karşı korunma
Etkili kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımları yükleyerek PC'ler ve dizüstü bilgisayarlar, Mac bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere tüm cihazlarınızı Truva atlarına karşı koruyabilirsiniz. Kaspersky Anti-Virus gibi sıkı bir kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümü, PC'nize yöneltilen Trojan saldırılarını algılar ve engeller. Kaspersky Mobile Security ise Android akıllı telefonlar için virüslere karşı birinci sınıf koruma sağlayabilir. Kaspersky Lab, şu cihazların Truva atlarına karşı korunmasını sağlayan kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri sunar:

Windows PC'ler
Linux bilgisayarlar
Apple Mac bilgisayarlar
Akıllı telefonlar
Tabletler
Truva atlarıyla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Bilgisayar Virüsü veya Bilgisayar Solucanı Nedir?
Adware (Reklam Yazılımı), Pornware (***** Yazılımı) ve Riskware (Riskli Yazılım)
Kötü Amaçlı Yazılımları Kim Oluşturur?
Kaspersky Total Security
Kaspersky Internet Security
Kaspersky Anti-Virus
Kaspersky Internet Security for Mac
Kaspersky Internet Security for Android

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler