THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Trojan Virüsünü Önleme: Kapıları Kapalı Tutma

fake samuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
11/2019
Nereden:
Mezar
Mesajlar:
167
Konular:
78
Teşekkür (Etti):
25
Teşekkür (Aldı):
34
Ticaret:
(0) %
0
3427
03-01-2020 19:02
#1
Trojan Virüsünü Önleme: Kapıları Kapalı Tutma


Trojan meşru yazılım kılığındaki bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Genellikle siber suçlular tarafından gizli verileri çalmak, kullanıcılara karşı casusluk yapmak ve sistemlere izinsiz erişim elde etmek için kullanılır. Geçtiğimiz on yılda bilgisayar ve internet güvenliğine dikkat ettiyseniz mutlaka "Trojan virüsü" ifadesiyle karşılaşmışsınızdır. Bu kötü amaçlı yazılım parçalarının kötü olduğunu biliyor olsanız da bilgisayarınıza neler yapabileceğini, makinenize nasıl girdiğini ve nasıl önleyebileceğinizi bilmeyebilirsiniz. Trojanın ne olduğunu ve size neler yapabileceğini tam olarak anladığınızda bu tehlikeli yazılımlarla uğraşmamak için en iyi konumda olursunuz.

Truva Atı Virüsü Nedir?


"Trojan virüsü" biraz yanlış bir tabirdir ancak daha doğru terim olan "Trojan" yerine yaygın olarak bu kullanılır. Bir virüs normal bilgisayar dosyalarına bulaşarak belirli bir dosyayı ele geçirir ve süreç içinde bozar. Ardından virüs başka bilgisayarlarda kendisini çoğaltarak diğer dosyalara virüs bulaştırır.

Trojanların ise bizzat kendisi programdır. Kirli işlerini yapmak için başka bir dosyayı bozmaya ihtiyacı yoktur. Ayrıca başka bilgisayarlarda kendisini çoğaltmaz, her örnekte yalnızca bir makineye virüs bulaştırır. Ancak bu sizi yanıltmasın; en saldırgan Trojanlar bilgisayar virüsleri kadar hasar verir.

Trojanlar Nasıl Çalışır?


Aynı Trojan hikayesinde olduğu gibi kötü amaçlı Trojan yazılımları aslında sizin istediğiniz bir program gibi görünür. Genellikle ücretsiz bir yazılım veya e-posta eki biçimini alır ve makinenize yüklenmesi için izin verdiğinizde önü açılır.

Trojan, bilgisayarınıza eriştikten sonra neredeyse her şeyi yapabilir ancak bu kötü amaçlı yazılım türlerinin çoğu PC'nizi tamamen ele geçirmeyi amaçlar. Bu, bilgisayarda yaptığınız her şeyin kaydedilmesi ve Trojan tarafından belirlenen bir sunucuya gönderilmesi anlamına gelir. Bu, özellikle PC'nizi mali işlemleriniz için kullanıyorsanız tehlikelidir çünkü Trojan, kredi kartı veya banka bilgilerinizi bunları kullanacak veya satacak kişilere gönderebilir. Trojanlar bilgisayarınızı bir "zombiye" dönüştürmek için de kullanılabilir, böylece bilgisayar korsanları dünya genelinde siber saldırılar başlatmak için bilgisayarınızı ve internet bağlantınızı kullanabilir.

Kendinizi Koruma Yöntemleri


Trojanlara bu adın verilmesinin nedeni, bilgisayarınızda çalışmak için sizin izninize ihtiyaç duyar. Bu, programı kendiniz çalıştırdığınızda veya programı çalıştıracak bir belgeyi veya görüntüyü açtığınızda gerçekleşir. Bunu göz önünde bulundurarak Trojanlara karşı savunmanın ilk ve en iyi yolu, kaynağından yüzde 100 emin olmadığınız ve uçtan uca programlardan veya web sitelerinden indirilen tüm dosyaları içeren bir e-posta ekini asla açmamak ya da böyle bir programı çalıştırmamaktır. Ancak günümüzün bağlantılar dünyasında bu nadiren mümkündür. Bu nedenle belirli birkaç güvenlik önlemi daha gerekir.

Yazılımınızı her zaman güncel tutun. İşletim sisteminiz ve tarayıcınız gibi önemli programlar için bu bir kat daha geçerlidir. Trojanın işini yapmasına yardımcı olan bu program türlerinde korsanlar bilinen güvenlik deliklerinden faydalanır ve tedarikçi bu delikleri yamalasa bile, yazılımınızın en son sürümünü korumadığınız sürece etkisi olmaz. İnternet bağlantınızı olabildiğince güvende tutmak için güvenlik duvarınızı her zaman çalıştırın. Hem yazılım hem de donanım güvenlik duvarları kötü amaçlı İnternet trafiğini kontrol etmek konusunda mükemmel çalışır ve ayrıca Trojanların en başta bilgisayarınıza indirilmesine genellikle engel olur.

Tüm bunlar faydalıdır ancak gerçekten güvende olmak için bir antivirüs yazılımı ya da Trojan kaldırma aracı yükleyin. Güncel tutulduğunda bu yazılım, sisteminizi tarayarak bir Trojan indirmediğinizden emin olur ve güvenliğini sağlamak için çalıştırdığınız her programı veya dosyayı otomatik olarak tarar. İnternette ücretsiz Trojan kaldırma araçları vardır ancak çok azı düzenli olarak güncellenir ve hatta bazılarının kendisi Trojan olabilir. Bilgisayarınızı en iyi şekilde korumak için bilinen markalı bir antivirüs yazılımının ücretsiz deneme sürümünü kullanın. Böylece bu tür bir programı satın almadan önce yararlarını değerlendirebilirsiniz. Bu programlar genellikle tam bir güvenlik paketinin parçası olarak gelir ancak ihtiyaç duyduğunuz koruma türlerini belirlemenize ve diğer özellikleri devre dışı bırakmanıza olanak tanır.

Trojanları bilgisayarınızdan uzak tutmak zor değil. İnternet güvenliği hakkında verilen birkaç basit kuralı uygulayarak ve güvenilir bir güvenlik çözümü yükleyerek Trojanların büyük çoğunluğunu ve diğer kötü amaçlı yazılımları bilgisayarınızdan uzak tutabilirsiniz.


Twitter hesabım (Murat Sökmen A.)

**Düşman yazarsa seneryo olur. TÜRK YAZARSA TARİH**

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler