THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

chat
Seçenekler

En yaygın Malicious Software virüsleri hakkında bilgiler ve korunma yolları

khetrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbarat Tim (Stajyer)
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
-
Mesajlar:
276
Konular:
39
Teşekkür (Etti):
127
Teşekkür (Aldı):
111
Ticaret:
(0) %
15-04-2020 22:53
#1
En yaygın Malicious Software virüsleri hakkında bilgiler ve korunma yolları
Günlük hayatta internet üzerinde bir çok virüs gezinmektedir..
Bunlardan en yaygın olan ilk 5 virüsü sizlerle paylaşmak istedim virüslerin ne oldukları ve belirtileri ile birlikte açıklamaya çalıştım farklı kaynaklardan edindiğim bilgileri harmanlaştırıp size sunuyorum..
1)Solucanlar

Solucanlar, daha karmaşık yapıya sahip olan zararlı yazılımlardır. Genellikle e-posta ile gönderilen ekler, çeşitli web siteleri ve ağ üzerinde paylaşılan dosyaları kullanarak yayılırlar. Solucanlar, bir sistemi ele geçirdiklerinde, kullanıcının başka bir eylemine ihtiyaç duymadan, kullanıcının veri kaynaklarını kullanarak (e-posta adres listesi gibi) kendi kaynak dosyalarını hızlı bir şekilde diğer kullanıcılara da ulaştırmayı denerler ve bu yolla kendilerini çok fazla sayıda çoğaltabilirler.

BELİRTİLERİ
Ağların kilitlenmesine, e-posta sunucularının aşırı yüklenmesine veya Web kaynaklarına erişim hızının düşmesi belirtilerinden bazılarıdır.. Malwarebytes Premium ve Kaspersky genelde tavsiye edilir..

2)Truva Atları

Truva atı adı verilen zararlı yazılımlar ise kendilerini kullanıcılara faydalı bir program gibi gösterek karşıdan yüklenilmelerini sağlarlar. Temelde iki farklı dosya içerirler. Bunlardan birincisi kullanıcıya yollanılan dosyadır. Bu dosya kullanıcının kendisini bilerek veya bilmeyerek çalıştırması durumunda bilgisayarın bir portunu kendisi için açarak, programcısına kullanıcının bilgisayarına erişebilme imkanı sunar. Programcı ise ikinci dosyayı çalıştırarak kullanıcının bilgisayarına ulaşabilmektedir. Truva atı programcıları ulaştıkları bilgisayardaki kullanıcıların kişisel bilgilerini (şifre, kredi kartı bilgileri, önemli dokümanlar) elde etmek amaçlı kullanmaktadır ve bu durum kullanıcılara virüs ve solucanlardan daha fazla zarar vermektedir. Ayrıca truva atları sistemde bilinmeyen açık bir kapı bıraktıklarından programcılarının bilgisayara kolayca başka kötü amaçlı yazılımlar yükleyebilmesine imkan vermektedir.

BELİRTİLERİ
Trojan virüsü, sistemin DLL hatası vermesine, dosyaların kaybolmasına, güvenlik duvarlarının (firewall) kaldırılmasına ya da sistemlerin çökmesine neden olabilir – ama bariz bir şekilde bir sorun olduğunu fark edemeyebilirsiniz de. Trojan virüsü saldırısını fark ettiğinizde, sistemlerinizi bu virüsten nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz çok önemlidir. Manuel olarak temizlenebilselerde profesyonellik gerektirmektedir antivirüs programları veyahut teknik servis ile çözüme ulaşabilirsiniz..

3)Spyware(Casus Yazılımı)

Spyware, bilgisayar kullanıcısının kendi rızası ve/veya bilgisi dışında veri toplayan casus yazılımlardır. Daha genel veya farklı anlamları da olan "malware" ve "adware" gibi adlar da "spyware" yerine kullanılabilmektedir.Casus yazılımlar, kişisel bilgi gizliliğinin ihlali anlamına gelen, kullanıcının klavyede bastığı tuşları kaydetmek, görüntülediği web sayfalarının kaydını tutmak, sabit diskindeki verileri taramak, İnternet'te yapılan aramaları izlemek vb. değişik türde işlemleri gerçekleştirebilir. Bunun sonucunda, kişilerin e-posta, banka vb. şifrelerini çalmak gibi kanun dışı eylemler ya da "kişiye özel reklam" amaçlı açılır pencereler ve istenmeyen e-postalar (spam) gibi rahatsız edici, bilgisayarın ağ ve sistem kaynaklarını tüketen, web sayfalarının görüntülenme hızının düşmesi veya bilgisayarın genel olarak yavaşlaması gibi sonuçlar doğurabilecek eylemler gerçekleştirebilir.Genellikle, kullanıcı bir web sayfasını açabilmek ya da düzgün görüntüleyebilmek için İnternet tarayıcısına bir eklenti (add-on, extension, plug-in) kurulması yönünde bir uyarı alır ve bu onayı verdiğinde casus yazılım bilgisayara yüklenmiş olur. Ayrıca, kullanıcıya ücretsiz olarak bir hizmet sunan bir web sitesi (yazılım, müzik, video, çevrimiçi oyun vb.) buna benzer yazılımların bilgisayara kurulmasını şart koşabilir.

BELİRTİLERİ
İnternet veri kullanımınız kontrolünüz dışında çok mu artması, Kontörün çok hızlı bir şekilde azalması, Telefon aşırı ısınmaya başlaması ve pil ömrünün kısalması, Telefonunuza garip SMS mesajları gelmesi, Telefonunuz anormal kapanabilir ya da yeniden başlayabilmesi, Telefon görüşmelerinizde garip seslerin gelmesi olabilir.. Geçici çözüm olarak Telefonunuzu uçak veya uçuş moduna alınız. Telefon üzerinde bulunan sim kartı çıkartınız. Telefonunuzun Wi-Fi bağlantısını kesiniz.

4)Exploit

Exploit’ in kelime anlamı faydalanmak, istifa etmektir. Dijital dünya da ise Exploit bilgisayar, yazılım, program veya dijital herhangi bir sistem üzerinde, sistem açıklarından, kod hatalarından faydalanarak istenmeyen veya planlanmamış hatalar oluşturmak için düzenlenmiş küçük kod veya programlardır. Örnek vermek gerekirse sisteme izinsiz giriş yapmak, yetkili kullanıcı oluşturmak, sistemi devre dışı bırakmak için oluşturulan programlardır. Exploitler çalışma prensiplerine göre birkaç farklı türde olabilirler:

Local Exploits
Remote Exploits
Dos-Exploits
Command-Execution-Exploits
SQL-Injection-Exploits
Zero-Day-Exploits

(

Konu çok uzun olmasın diye hepsini teker teker açıklamayacağım)

BELİRTİLERİ
Sistem yavaşlaması veyahut durması intrusion prevention system sayesinde belki bir saldırı önlenebilir..

Adware (Reklam Yazılımı)

Adware (Reklam Yazılımı), reklam görüntülemek ve veri toplamak dışında genellikle varlığını belli etmez. Çoğunlukla bilgisayarınızın sistem tepsisinde programla ilgili bir işaret görünmez ve program menünüzde dosyaların makinenize yüklendiğine ilişkin bir belirti bulunmaz.Bazı ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım programları, söz konusu ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım programının geliştirilmesi ve dağıtılması için fon sağlamaya yardımcı olacak reklam gelirleri elde etmeyi amaçlayan yasal bir yol olarak Adware (Reklam Yazılımı) içerebilir.Virüslü bir web sitesini ziyaret etmeniz Adware'in (Reklam Yazılımı) makinenize yetkisiz bir şekilde yüklenmesine yol açabilir. Bilgisayar korsanı teknolojileri sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin, bilgisayarınıza tarayıcınızdaki bir güvenlik açığı aracılığıyla ulaşılabilir ve gizli yükleme için tasarlanmış Truva atları kullanılabilir. Bu şekilde çalışan Adware (Reklam Yazılımı) programlarına genellikle Tarayıcı Korsan adı verilir..

BELİRTİLERİ
İnternet tarayıcılarını işgal ederek ana sayfamızı veya arama motoru sayfalarımızı sürekli değiştirip, istemediğimiz pop-up reklamların açılmasını sağlarlar.Bilgisayarınızı aktif olarak koruyacak bir antivirüs yazılımı edinin ve korunun...


Buraya kadar okuyup bilgilendiyseniz bir teşekkürü eksik etmeyiniz

Tablo şahsıma aittir kulladığım kaynaklar:

https://bidb.itu.edu.tr/seyir-defter...n-ve-truva-atı
https://tr.godaddy.com/blog/trojan-v...ve-kaldirilir/
https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/spyware-nedir
https://www.mydisk.com.tr/tr/makale/...zilim-tespiti/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Exploit
https://www.kaspersky.com.tr/resourc...threats/adware
https://wmaraci.com/nedir/adware
---------------------
-------------------------------------------
Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!
-------------------------------------------
Rozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hunter
Üyelik tarihi:
08/2019
Nereden:
Malware
Mesajlar:
1.059
Konular:
88
Ticaret:
(0) %
15-04-2020 23:06
#2
Cevap: En yaygın Malicious Software virüsleri hakkında bilgiler ve korunma yolları
Eline sağlık kaliteli konu (:
---------------------
This is a "Rozz"
Venterius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Basın & Medya Ekibi
Üyelik tarihi:
10/2019
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
926
Konular:
27
Teşekkür (Etti):
111
Teşekkür (Aldı):
357
Ticaret:
(0) %
15-04-2020 23:11
#3
Cevap: En yaygın Malicious Software virüsleri hakkında bilgiler ve korunma yolları
Ellerine Sağlık
---------------------
Vicdan sustuğunda akıl tehlikeli oyunlar oynar.
bordobaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2020
Mesajlar:
7
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
2
Ticaret:
(0) %
15-04-2020 23:22
#4
Cevap: En yaygın Malicious Software virüsleri hakkında bilgiler ve korunma yolları
Cok guzel olmus ellerine saglik
MrMarco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2019
Yaş:
16
Mesajlar:
22
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
26
Teşekkür (Aldı):
4
Ticaret:
(0) %
16-04-2020 08:57
#5
Cevap: En yaygın Malicious Software virüsleri hakkında bilgiler ve korunma yolları
Harika olmuş devamını bekleriz
--------------------- Taşında gözü olan kişinin yurduna mezar kazılır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler