THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

Çin'de Panda virüsü salgını yeniden başlayabilir.

Se-ZeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emektar
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
10.858
Konular:
2872
Teşekkür (Etti):
1198
Teşekkür (Aldı):
7756
Ticaret:
(0) %
19-03-2010 14:07
#1
Çin'de Panda virüsü salgını yeniden başlayabilir.Üç yıl önce Çin'de milyonlarca bilgisayara bulaşan Panda Burning Incense virüsünün yeni bir sürümü tehlike saçıyor. Çin'in 338 milyon internet kullanıcısı mevcut.

Panda virüsü Çin'deki ününü dosya ikonlarını üç tütsü çubuğu tutan bir panda resmiyle değiştirerek kazandı. Kurbanın ekranından geçen resim işin eğlencesiydi. Virüsün daha doğrusu solucanın esas amacı şifre çalan trojan yerleştirmekti. Milyonlarca kişiyi etkileyen virüsü yazarı önce bu zararlı yazılımı kaldıracak bir araç yazmaya, ardından da 4 yıl hapse mahkum edildi.Çin'in ulusal virüs tepki merkezi geçtiğimiz günlerde bu konuda bir uyarı yayınladı. Yeni isim Worm:Piloyd.B ve bu zararlı .exe, html dosyalarına bulaşarak bozuyor. Solucan, bilgisayarın bu dosyaları düzeltmesini engelliyor, anti-virüs yazılımını devre dışı bırakıyor, bilgisayarı trojan indirmek üzere zararlı sitelere yönlendiriyor.


Saldırganlar ne kadar kazanıyor? Ne kaybediyor...


Orijinal Panda solucanı Fujaks olarak biliniyordu ve internet güvenliği konusunda bilincin ve önlemlerin düşük olduğu bir dönemde büyük zarara yol açtı. Bu virüsü hazırlayan kişi de bu suç yüzünden Çin'de tutuklanan ilk insan oldu. McAfee Labs'dan araştırmacı Vu Bguyen'e göre aslında 2006'nın sonlarından bu yana çeşitli türleri ortaya çıkan virüse, belirlenmesini zorlaştıran kodlar eklenmiş.

Nguyen "Rootkit eklenmesiyle daha karmaşık hale geldi. Kullanıcıların temizlemesi daha zor, hatta sistemlerine bulaştığını anlamaları bile çok zor" diyor.Daha önce Panda virüsünde tecrübe kazanan devlet, şirketler ve bilgisayar kullanıcıları daha dikkatli. Bu sefer virüsün milyonlarca bilgisayar yayılmasına izin verilmeyecek gibi görünüyor. Yine de çalınan bilgiler büyük paralar getirmeye devam ettikçe, yeni zararlı yazılımla çıkmaya devam edecek. Çin'in Hubei bölgesinde polis, altı kişiyi bu suçtan tutukladı. Grup botnet kullanarak altı ay içerisinde 2 milyon Yuan yani 290.000 USD kazanmış. Ama artık bunun bir önemi yok, çünkü hapisteler.
---------------------
Düşman edinmek istiyorsan bir şeyi değiştirmeyi dene.


Sıkça Sorulan Sorular (Lütfen Pm Atmadan Önce Bir Bakın)


~Twitter~
~Feysbuk~
PowerShot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Nereden:
İzmir
Yaş:
30
Mesajlar:
564
Konular:
261
Teşekkür (Etti):
26
Teşekkür (Aldı):
183
Ticaret:
(0) %
19-03-2010 16:19
#2
başlasın bakalım

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler